binnenland 15 Koos H. blijft spoor van leed trekken de hele tijd maar stil zijn' jaar Porno kijken in de tbs-kliniek, mag dat? Vrouw door misdrijf om leven gekomen Spiegels van vijftig auto's vernield Politie zoekt drenkeling in Rijn Klimster gered van Nieuw-Zeelandse berg Grote zoekactie naar weggelopen jongetje dinsdag 6 april 2010 28 Koos H. kreeg in 1982 levenslang voor marteling, seksueel misbruik en moord op drie meisjes. 'Een lustmoordenaar die in zijn cel pornobandjes kijkt. Hoe gek moet het worden in Nederland.' WD-Kamerlid Fred Teeven foto GPD/beeldbewerking CRW Tot op de dag van vandaag brengt de naam van serie moordenaar Koos H. (6o) een siddering teweeg bij de genen die zijn pad in de ja ren zeventig kruisten. door Gerard den Elt Onder de nabestaanden van slachtoffertjes van onopgeloste moorden en verdwijningen uit de jaren zeventig stijgt de span ning weer nu de sadistische lust moordenaar kennelijk een aantal gruweldaden heeft toegegeven te genover een jeugdvriend. Zo krijgen de nabestaanden van de Marjo Winkens uit het Lim burgse Schimmert, vermoord in 1975 na een bezoek aan de kermis in Sittard en nooit meer terugge vonden, mogelijk uitsluitsel over haar lot. Hetzelfde geldt voor ande re onopgeloste kindermoorden uit de jaren zeventig, zoals die op Ani ta Pothuis, die in 1972 dood werd gevonden nabij luchthaven Zes tienhoven. Of Riky Bartels uit Vier lingsbeek, die in 1977 dood werd gevonden op een vuilnisbelt in Wanroij. Als misdaadverslaggever Peter R. de Vries woord houdt, zal de tot le venslang veroordeelde nachtclub portier lang na de verjaringster mijn voor de verborgen camera be kennen de dood van nog enkele kinderen en jonge vrouwen op zijn geweten te hebben. De sadisti sche lustmoordenaar wordt in ver band gebracht met elf moorden, waarvan hij er drie bekende. De voormalige nachtclubportier werd tot levenslang veroordeeld voor de moorden op Tialda Visser (12) uit Den Haag, Edith Post (11) uit Was senaar en Emy den Boer (18) uit Schiedam. Lang voordat de naam Mare Dut roux het wereldnieuws haalde, richtte de portier in zijn woning aan de Haagse Zuidwal een folter kamer in. De naam van die straat is de titel van boek dat journalist Sytze van der Zee eind jaren ne gentig over de zaak schreef Een destijds bij het onderzoek be trokken politieman zette Van der Zee op het spoor van deze Neder landse Dutroux, louter om aan te tonen dat de gruweldaden van de Belg in Nederland eerder al min stens waren geëvenaard. Zo sloot H. de door hem ontvoer de Schiedamse Emy den Boer (18) op in de geluiddichte folterkamer, waar zij werd geketend. Toen de studente aan de Academie voor Li chamelijke Opvoeding daar om hulp riep, terwijl Koos H. met zijn vriendin een verdieping lager lag te vrijen, schoot de nachtclubpor tier haar met twee schoten dood en zette de vrijpartij onbewogen voort. Zijn vriendin vertelde hij dat hij twee doffe klappen had uit gedeeld om zijn hond stil te krij gen. Het lichaam van de jonge vrouw dumpte hij daarna in de bossen bij Nistelrode. Koos H. groeide voor galg en rad op in de Haagse Schilderswijk. Ge boren in het woonwagenmilieu, met zestien broers en zussen, een drankzuchtige vader en een moe der die als schoonmaakster in bor delen werkte, raakte hij al vroeg betrokken bij jeugdbendes. Wapens, verdovende middelen, overvallen, inbraken, schietpar tijen en verkrachtingen, al op jon ge leeftijd was zijn strafblad zo dik als een telefoonboek. Hij werd ver oordeeld tot jeugd-tbs. Toen hij na behandeling vrij kwam, werd hij portier bij seksclubs en raakte be trokken bij tal van schietpartijen en andere misdrijven. Herhaalde lijk werd hij gesignaleerd bij cam pings, zwembaden en scholen in de buurt van Uden en Lunteren. De vraag hoe hij zijn slachtoffers ongemerkt kon oppikken, beweert Peter R. de Vries de komende we ken te onthullen. Dat wil zeggen: als de rechtbank in Amsterdam de privacy van de lustmoordenaar niet zwaarder laat wegen dan de gemoedsrust van nabestaanden. De vraag of de tot levenslang veroordeelde seriemoordenaar Koos H. over pornofilms mag beschikken in zijn cel in Vught, is volgens het ministerie van Justitie niet eenvoudig te beantwoorden. Formeel mogen zedendelinquenten tijdens hun tbs-behandeling geen por no in hun cel hebben, in tegenstelling tot andere gedetineerden. In die zin zou de lustmoordenaar Koos H. ten onrechte hebben beschikt over seksfilms met jonge vrouwen. Maar de nachtclubportier valt in strikte zin niet onder het tbs-regiem. Hij is in 1982 veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Eind jaren negentig leg de hij een volledige bekentenis af voor de moorden op de drie meisjes, opdat hij een tbs-behandeling kon ondergaan en uitzicht zou krijgen op vrijlating. Volgens justitie is Koos H. daarom formeel geen tbs'er, maar heeft hij een uit zonderingspositie die bezit van porno niet uitsluit. WASSENAAR In een woning in Wassenaar is gis termiddag een vrouw dood gevon den. Zij is door geweld om het le ven gekomen. De 49-jarige bewo ner van het huis is aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij de dood van de vrouw. De poli tie gaat uit van een misdrijf in de relationele sfeer, aldus een woord voerder. BREDA Vandalen hebben in Breda de spie gels van ongeveer vijftig auto's ver nield. Dat maakte de politie giste ren bekend. De vernielingen wer den zaterdagochtend al aangericht. Agenten maakten een rondje nadat een bewoonster in de buurt had ge beld over het vandalisme. De poli tie heeft nog geen idee wie de spie gels heeft vernield. ARNHEM De politie zoekt in de Rijn bij Arn hem met behulp van met sonar uit geruste boten naar een onbekende man die zondagnacht te water is geraakt. Dat meldde een woord voerster gisteren. De man is waar schijnlijk omstreeks half een in het water terechtgekomen. WELLLINGTON Een 18-jarige Nederlandse klimster is in de nacht van zaterdag op zon dag gered, nadat zij vast kwam te zitten op de top van de 2200 meter hoge berg Ngauruhoe in Nïeuw-Zeeland. Door een verzwik te enkel kon ze niet meer afdalen. DORDRECHT In Dordrecht is zondagmiddag met man en macht gezocht naar een 6-jarig jongetje dat van huis was weggelopen. Het jongetje ver dween rond drie uur. De politie gaf kort na de melding van de vermis sing een sms-alert uit. Het kind werd spelend in een woning in de buurt aangetroffen. pogingen bij zijn 'zwaar katholiek opgevoede vrouw', die niet al zijn verhalen geloofde. En toen hij zon dagavond zijn zoon vertelde dat hij maandag naar een bijeenkomst ging voor misbruikte mannen bin nen de kerk, antwoordde deze dat hij er niets van wilde weten, luist daarom is Albert blij dat hij zijn verhaal nu wel kwijt kan bij lotgenoten. Zo'n twintig mannen, twee vrouwen en een enkele part ner van de slachtoffers zijn afgeko men op de bijeenkomst die is geor ganiseerd door de stichting Man- nenhulpverlening na seksueel mis bruik. „Wij doen wat de katholie ke kerk had móeten doen", ver klaart organisator Peter John Schouten. Hij is boos op de katho lieke kerk die geen spoortje spijt lijkt te hebben van de misstanden die de afgelopen weken aan het licht zijn gekomen. Dat de samenkomst desondanks in een kerk plaatsvindt - in de re monstrantse Geertekerk in Utrecht - is volgens hem louter toeval. Schouten woont er naast en de ruimte was nu eenmaal be schikbaar. Toch heeft dat er som migen juist van weerhouden te ko men. De kerk is te beladen, snapt ook Albert. Ziet hij een pater, dan geeft hij die het liefst een dreun, geeft hij toe. Maar vandaag kan hij zich daar overheen zetten. Hij wil praten, waar maakt niet uit. Voor het gemak heeft hij alles wat hem dwars zit op een papiertje geschre ven. Want er was meer dan alleen die hand in zijn broek. Zo durfde hij op het internaat ook niet te plassen of te douchen. „Overal en altijd stond iemand toe te kijken, altijd te gluren. Ik weet wel waar om." Eén voor één vertellen de slachtoffers hun verhaal, aan wie het maar horen wil. Sommigen vanaf een podiumpje met een mi crofoon middenin de kerk. Ande ren alleen in kleine groepjes. Maar de kern is steeds hetzelfde: alle maal zijn ze misbruikt onder de vleugels van de katholieke kerk, bijna iedereen voelde zich jaren lang zelf schuldig. Dan de psychi sche problemen, angst voor herha ling, het jarenlange zwijgen, de angst erover te praten. Daarbij de teleurstelling dat toen die barrière eenmaal was doorbroken, nie mand wilde luisteren. Of zoals een van de sprekers het zei: „Ik moest de hele tijd maar stil zijn.'"Vier therapeuten heeft Dré gehad. „Al le vier wisten ze niet wat ze met me moesten. Ze geloofden me niet, begrepen me niet. Nadat de vierde mijn verhaal had aange hoord, zei hij: 'Zo erg was het dus niet'. Ik heb mijn jas gepakt en ben weggegaan." Dré besloot het zelf op te lossen. Hij schreef een boek dat nog geen uitgever wilde publiceren. 'De mensen geloven het vast niet', werd hem verteld. Albert kwam nog jaren in de kerk. Hij trouwde in de kerk en maakte er als fotograaf regelmatig huwe- Misbruikslachtoffers bijeen in de Geertekerk. lijksreportages. En dan deed hij als of er niets aan de hand was. „Ik kan heel goed toneelspelen." De naam van Albert is om privacyre- denen gefingeerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 5