zeeland I n bier en gastronomie Speurtocht naar eieren en koopjes Bakker Goethals is trots op het schild aan de muur de vergetelheid geraakt' Een gloednieuwe Peugeot 308? O AutoTrack.nl Huis uitgebrand Cultureel Hulst vertoont film A Single Man dinsdag 6 april 2010 voor stuk de deuren. Terwijl die Zeeuwse traditie ooit absoluut niet onder hoefde te doen voor de vermaarde Brabantse en Limburg se biercultuur. Met Puur Zeeuws willen we de aansluiting tot stand brengen met het traditionele bier patrimonium van België, Brabant en Limburg." Het project mikt vooral op de toe rist, die straks geconfronteerd zal worden met streekbieren, speciale biercafés, de bierkeuken in de res taurants, maar ook met auto-, wan del- en fietsroutes, onder meer langs voormalige brouwerijen. Voor West-Zeeuws-Vlaanderen zijn die routes zo goed als gereed, voor het Land van Hulst wordt er aan gewerkt. Uit recent onderzoek in opdracht van de Vlaamse brouwer Al- ken-Maes blijkt dat er momenteel sprake is van een heuse smaakrevo- lutie. Vier van de vijf ondervraag den vinden dat speciaalbieren als begeleidende drank een duidelijk ere plaats verdienen in de restau rants en cafés. Vijfenzestig procent kookt zelf weieens met bier en vijf tig procent prefereert een speciaal- bier als begeleidende drank aan ta fel. Ook onderzoek binnen de ho- recagelederen maakt duidelijk dat er zo langzamerhand sprake is van een trend. De bieren dragen intrigeren de namen als Middelburg se Witheer, 't Schoenlap pertje, Strandpaper, de Zeezuiper, Straffe Toeback, Lazarus en Grof Geschut. Maar ook Imperial Rus sian Stout en Double India Pale Ale. Stuk voor stuk Zeeuwse bie ren, gebrouwen door Emelisse in Kamperland, de Scheldebrouwerij in 's-Gravenpolder en De Halve Maan in Hulst. Die drie 'dragen' - gesteund door de groothandel - Puur Zeeuws. Maar om het vloei bare erfgoed helemaal op de kaart te zetten, doet ook Kampen destil lateurs uit Bruinisse mee. Peter en ambassadeur van het project is de onder brouwers vermaarde Neder landse bierspecialist Han Hidalgo. Direct na Pasen richt Puur Zeeuws zich, na Zeeuws-Vlaanderen, ook op de rest van Zeeland. Meeusen: „De restaurants worden zorgvuldig geselecteerd. Zoals we in een later stadium ook de beste cafés van de provincie uitkiezen. Daarbij wordt heel nadrukkelijk ge keken naar de bereidheid van de exploitant en zijn zwarte en witte brigade om het verhaal van de Zeeuwse bieren, van de brouwe rijen uit te dragen." Ze krijgen daarvoor alle mogelijke informatie materiaal, speciale gastronomische bierglazen, viltjes, tafelkoelers (voor 75-cl-flessen), maar ook workshops als trefpunt voor ken nisoverdracht én binnenkort gaat een 'puurzeeuws'-website de lucht in. Meeusen probeerde het hele bierconcept de afgelopen twee jaar al uit in restaurant Het Arsenaal in Terneuzen. De kelder onder dat restaurant wordt ingericht als bier museum, waar ook proeverijen kunnen worden gehouden. En de bierviltjes worden voorzien van de uiterst creatieve hartekreet: 'Zeeuwse smaken, die iedereen ra ken'. Bedacht aan de bar. Het aantal deelnemers aan de wedstrijd 'Mooiste Ei van 2010'. Fraai waren sommige exemplaren wel. foto Peter Nicolai terneuzen - Paaseieren zoeken voor de jongste kinderen en speu ren naar een koopje op de rommel markt. Het paasweekend had in de regio voor jong en oud wel iets in petto. Op de overdekte rommelmarkt in Den Dullaert in Hulst stonden za terdag 86 verkopers met een kraam. „Volle bak, ook wat betreft de koopjesjagers", volgens organi sator Patricia Duininck. Ondanks het frisse weer had ijsco man Daniël het druk op de paas- markt in Breskens. Op en om het Oranjeplein ston den 100 kramen met vooral heel veel etenswaar. Voor het tweede seizoen was de markt doorgetrok- ken langs het winkelcentrum naar het Spuiplein. Ook de markt zon dag in Cadzand-Bad trok veel volk. Er waren - leek het wel - in bijna heel Zeeuws-Vlaanderen paaseie ren verstopt. Ze werden opge spoord in Hulst, Axel, Vogelwaar de, Oostburg, Groede, Hengstdijk, Zuiddorpe en in speeltuin Oranje kwartier in Terneuzen. In zaal in Den Dwaes in Kloosterzande werd de wedstrijd 'het grootste paasei 2010' uiteindelijk afgebla zen. Er waren te weinig deelnemers. O video paasmarkt Breskens op www.pzc.nl nieuw namen - Bij een brand in Nieuw Namen is in de nacht van vrijdag op zaterdag een vrijstaande woning aan de Vosstraat vrijwel uitgebrand. De brandweer uit Nieuw Namen en Hulst werd ge alarmeerd rond half één 's nachts. De bewoners waren afwezig, de kat is gered. Vanuit de woonkamer sloeg de brand door naar de boven verdieping. Om tien voor half twee kon de brandweer het sein brand meester geven. De oorzaak van de brand is niet bekend. HULST - Cultureel Hulst vertoont de film A Single Man in het Rey- naertcollege (Zoutestraat). De film is gebaseerd op een roman van Christopher Isherwood. Het regie debuut van mode-icoon Tom Ford is een romantisch verhaal over lief de, eenzaamheid en het belang van de kleine momenten in het le ven. Het verhaal gaat over een pro fessor van 52 jaar die na de dood van zijn partner moeite heeft met het op de rails krijgen van zijn le ven. Hij wordt geholpen door Charley (Julianne Moore) en wordt achtervolgd door de stu dent Kenny. Toegang vijf euro. De Tannie en Jan Goethals voor 'de kroon op het werk'. foto Peter Nicolai film begint om 20.00 uur. door Wilma Valk SCHOONDIJKE - Vader Daniël Goet hals mocht zaterdagmiddag het bord aan de gevel onthullen. Hij deed het vol trots. Zijn zoon Jan, de bakker van Schoondijke, keek ietwat ontroerd toe. Hij mag zich voortaan hofleverancier noemen. Het fraaie wapenschild op de gevel getuigt ervan. Burgemeester Jaap Sala van Sluis overhandigde bak ker Jan de bijbehorende oorkonde met de woorden: „Het heeft hare majesteit behaagd." In de tijd van koningin Juliana was het behalen van de titel 'hofle verancier' gemakkelijker dan van daag de dag. Koningin Beatrix stelt hoge eisen. Het duurde dan ook ruim twee jaar voordat Goethals de onderscheiding kreeg: „We had den dit graag vorig jaar gehad bij ons 175-jarig jubileum, maar dat lukte niet. Er waren heel wat on derzoeken en vooral papieren uit de negentiende eeuw voor nodig. Maar dit is prachtig; dit is echt de kroon op ons werk." Het wapenschild, dat nu indruk wekkend en vooral hoog aan de buitenmuur prijkt, moest de bak ker zelf kopen: „Het is van gegoten metaal. Er is maar één bedrijf in Nederland dat dit mag maken en dan alleen voor iemand die kan aantonen, dat hij echt hofleveran cier is." Over 25 jaar zal worden be keken of bakkerij Goethals het pre dikaat mag behouden. Dan staat mogelijk de zesde generatie Goet hals aan de oven. foto Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 57