sport 129 de winst Vloekend achter de vrouwen aan Hoogerland heeft klimmersbenen terug in Ronde van Vlaanderen Fantastische auto Clijsters veel te sterk voor Venus Williams Haedo verrast Creipel in Rundum Köln Kipchumba wint marathon Utrecht Hamburger verliest met Oxford Boatrace dinsdag 6 april 2010 Prijs van Maleisië. Naast hem teamgenoot Mark Webber, foto Mark Baker/AP ze maar geen genoeg van die verge lijking. Daar hopen de autosportliefheb bers vurig dat de twee elkaar later dit jaar tijdens de races nog eens vooraan ontmoeten, als ook Schu macher iets van de hoge verwach tingen waarmaakt. Tot dusver lukt dat van de twee alleen Vettel nog maar dit jaar. door Ad Pertijs MEERBEKE - Een uur voor de start van de Ronde van Vlaanderen voor vrouwen is het in Oudenaar de al direct een drukte van belang. Terwijl de wielrensters van Neder land Bloeit in de camper van de ploeg vakkundig warm worden ge zet door de Belg Dirk Adriaansen, doodt ploegleider Jeroen Blijle- vens de tijd met wachten. Voor de oud-sprinter van onder meer TVM en Polti is het zijn vijfde koersdag als ploegleider van een vrouwenteam. De Vlaamse fans herkennen hem echter direct en een handtekening op een oude fo to is zo gezet. Geen tactische bespreking? „Die heb ik gisteravond al gedaan in het hotel. Hadden ze voor het slapen gaan alle tijd om er alvast aan te denken", zegt hij met een lach. Als de meiden kort voor het ver trek de camper verlaten, geeft hij kopvrouwe Marianne Vos met het routeboek in de handmog een cru ciale passage uit het koersplan mee. „Voor de Eikenberg samen op kop -en daarna de koers hard maken." Vos knikt lachend. De Vlaamse Liesbeth de Vocht krijgt een ander bemoedigend advies mee. „Probeer het in het begin van de wedstrijd nog niet te laten zien. Hoe goed je je ook voelt. Ik weet het: het is moeilijk en het is een kunst." Blijlevens is onder de indruk van de kracht van de zus van Wim de Vocht. Op weg naar de Eikenberg vallen de rensters bij bosjes. Vooral in het nerveuze middengedeelte. De meiden van Blijlevens liggen er niet bij. „Omdat ze goed van vo ren rijden", weet de ploegleider. Ze zijn op weg met een plan. Ge groepeerd van voren de Eikenberg op en vanaf daar de koers hard ma ken. „Zorgen dat we niet met sprintsters als Ina Teutenberg en Kirsten Wild naar de finish rij den." Koerskapitein Loes Gunne- wijk en De Vocht moeten mee grote haast. Marianne Vos: „We re den met zijn zessen op kop en kwamen hard om de hoek toen die man nog overstak. Ik hoorde geroep en gegil en zag Liesbeth val len. Toen lag ik ook. En ik heb ook gezien hoe die man er bij lag. Dat zit wel in je kop als je weer verder rijdt." Luid claxonnerend en vloekend op geloste rensters die niet vlug ge noeg aan de kant gaan, stuift Blijle vens de Eikenberg op. De koersra- dio laat weten dat De Vocht is overgebracht naar het ziekenhuis. Dat de oudere man de klap heeft overleefd, is dan ook al duidelijk. „Ongelooflijk, ze vroeg me: 'kan ik echt niet verder rijden Jeroen?' Wat een karakter. Ze viel gewoon om van de duizeligheid." Ondertussen is de koers op gang gekomen. De Vlaamse Grace Ver beke en de Nederlandse Adrie Vis ser zijn ontsnapt op de Molen berg. Blijlevens blijft rustig. „Die redden het toch niet." De Muur van Geraardsbergen komt in zicht. „Let vooral op Em ma Johansson", geeft Blijlevens Vos mee. Hij moet er zelf mee la chen. De Zweedse is de topfavorie te. Alsof je Tom Boonen zegt dat hij vooral op Fabian Cancellara moeten letten. „Ach, Marianne weet dat zelf ook, maar ze weet in ieder geval dat ik er nog ben." Verbeke overleeft De Muur, Visser niet. Daarachter komen de favorie ten samen in een groepje van acht. Blijdschap in de wagen als de koersradio meldt dat ook Vos en Van Vleuten er bij zitten. Verbeke rijdt stug door. Haar voorsprong verkleint en via de teamradio snoept Blijlevens daar steeds enke le seconden van af Voor de mo raal. Toch groeit de vrees dat Ver beke het redt. De koersradio geeft uitsluitsel: 'Verbeke wint.' En kort erop: 'Vos tweede'. Blijlevens baalt even en herpakt zich onmiddellijk. „Mooi, blijft ze wel eerste in de wereldbe ker." 'Geweldig gedaan jongens", riep Vettel door de radio naar zijn team. „Wat een fantastische auto' over De Muur en de andere drie (Janneke Kanis, Loes Markerink en Annemieke van Vleuten) is op gedragen de wedstrijd daarvoor op stoom te brengen. Op naar de Eikenberg. Blijlevens wijst de meiden via de radio nog één keer op het plan. De kasseien puist komt eraan. En dan plots ver andert alles door één schreeuw uit het zendertje van Gunnewijk. „Ma rianne is gevallen. Andere fiets." Blijlevens toetert, wil er langs en om de bocht tussen twee boeren hoeven openbaart zich een drama. Een oude man ligt roerloos op de grond. Zijn hoofd in een plas bloed. Vos staat krimpend van de pijn gebogen over haar fiets. Mecanicien Louis Leemans springt uit de auto, grist een nieuwe fiets van het dak en duwt Vos weer op weg. „Vergeet je bidonnen niet." Blijlevens plaatst ondertussen de gehavende fiets op het dak. Als hij weer wil instappen, ziet hij De Vocht achter zich omvallen nadat ze weer is opgestaan. Dan pas ook ziet Blijlevens dat ook zij is geval len. Doorfietsen is zinloos. Er wordt geschreeuwd om nog een arts. Pas als die er is, rijdt Blijle vens verder. Geschrokken en met Jeroen Blijlevens door Frits Bakker MEERBEKE - De benen voelden zwaar aan, de blik van Johnny Hoogerland stond nog net zo hel der als voor de start. Met zijn elfde plaats in de Ronde van Vlaande ren, in een groep op 2.35 van Fabi an Cancellara, was de Zeeuw meer dan tevreden. „Ik was gestart in de rol van hel per, mijn opdracht was om voor Björn Leukemans te rijden. Daar heb ik me aan gehouden. Ik heb op de Berendries een springplank voor Leukemans gemaakt om sa men met Philippe Gilbert te de marreren. Maar op dat moment voelde ik mezelf ook nog goed ge noeg om een sterke finale te rij den." Voor het eerst in dit voor jaar toonde Hoogerland in de Vlaamse topklassieker de vorm waarmee hij vorig jaar schitterde in de Ronde van Spanje, op het WK en in de Ronde van Lombar- dije. Op de Oude Kwaremont, de Koppenberg en later op de Muur trapte hij met soepele klimmersbe nen met de besten mee. Vier man bleven buiten schot, waarvan Cancellara een klasse apart was, Boonen fanatiek bleef jagen tot op de finish en Leuke mans met Gilbert voor de derde podiumplaats mochten sprinten. „Op de Muur zaten wij nog met een klein groepje van negen man, maar kort voor de finish kwam een grote groep met Armstrong, Farrar, Breschel en Eisel aanslui ten, anders had ik top tien kunnen rijden." Vóór de Patersberg, met zijn steile laatste stuk over kas seien, had Hoogerland even een lastig moment gehad. „Ik kreeg net voor de klim een kwak, waar door ik uit de pedalen schoot. Maar op de Koppenberg was ik weer al vrij goed van voren. Op een gegeven moment ben ik in mijn eentje naar de tweede groep gereden om nog wat voor Leuke mans te doen. Dat het uiteindelijk op een duel tussen Cancellara en Boonen zou uitdraaien, kon ieder een zien. Zoals zij wegreden op de Molenberg, dat was buiten catego rie." Hoogerland vatte de klim van de Muur en de Bosberg aan in een select groepje met Flecha, Iglinsky, Hincapie, Hoste, Wynants en Lan- geveld, dat later werd bijgehaald door het peloton Armstrong. „Ik had al eens zitten kijken en had verwacht dat ik bij de beste tien zou rijden. Het was een tegenval ler dat die groep nog terugkwam." De Zeeuw, die in de komende we ken onder meer de Scheldeprijs rijdt, kon niettemin met voldoe ning terugkijken op zijn eerste gro te klassieker van dit voorjaar. „Ik werd een beetje moe van de kri tiek die er over me heen kwam. Mijn vorm zou niet goed zijn, ik zou niet meer kunnen wat ik vorig jaar kon. Maar ik wist zelf goed ge noeg dat het een terugklapje was van Parijs-Nice. Daar heb ik door gereden, terwijl het eigenlijk niet meer kon na die valpartijen. Toch zeg ik dat die inspanning zich nu terugbetaalt." En niet alleen voor Hoogerland, ook voor Vacansoleil, dat de grotere koersen dit jaar aan zich voorbij ziet gaan, was de Ron de van Vlaanderen een soort van revanche. Met Leukemans (vierde) en Hoogerland (elfde) deed de ploeg van Hilaire Vanderschueren beter dan de meeste ProT- our-teams. MIAMI Kim Clijsters heeft zaterdag het Masters-toernooi van Miami ge wonnen. De Belgische tennisster versloeg in de finale de Amerikaan se favoriete Venus Williams met opmerkelijk gemak in twee sets: 6-2 6-1. De eenzijdige partij duurde nog geen uur. Bij de mannen ging de zege naar Andy Roddick. De als zesde ge plaatste Amerikaan was met 7-5 en 6-4 de sterk voor Tomas Berdych uit Tsjechië. Roddick boekte in Miami zijn 29e toernooizege. KEULEN Wielrenner Juan Hosé Haedo heeft gisteren de 94e editie van Rundum Köln gewonnen. De Argentijn van Saxo Bank verraste de Duitse topfa voriet André Greipel na iets meer dan 200 kilometer in een massa sprint. De Italiaan Enrico Rossi ein digde als derde. Michele Scarponi heeft de Wieler week van Lombardije gewonnen. De Italiaan verdedigde gisteren in de laatste en vijfde etappe met suc ces zijn leidende positie in het alge meen klassement. UTRECHT De Keniaanse atleet William Kip chumba heeft gisteren opnieuw de Jaarbeurs Utrecht Marathon op zijn naam geschreven. Hij finishte in 2 uur, 12 minuten en 1 seconde. Zijn landgenoot Mariko Kiplagat kwam precies tien seconden later over de meet. De Tanzaniaan Andrea Sam- bu Sipe eindigde als derde in 2.12.25. Goede tijden waren vanwege de straffe wind niet mogelijk. Bij de vrouwen zegevierde Olena Bilos- jtsjoek uit Oekraïne in 2.39.43. LONDEN Captain Sjoerd Hamburger heeft za terdag met het universiteitsteam van Oxford zijn meerdere moeten erkennen in de Acht van Cam bridge in de befaamde Boatrace. De 27-jarige Fries was met zijn team fa voriet voor de derde zege op rij in de Engelse roeiklassieker. Na een sterk begin op de Theems moest Oxford uiteindelijk toch voorrang verlenen aan Cambridge in de 156e editie van het aloude sportevene ment. Voor Cambridge was het de tachtigste zege.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 45