161 geld werk Klein bedrijf doelwit computercrimineel M exiiiiico 1 GELDZAKEN dinsdag 6 april 2010 Veel kleine bedrijven overschatten hun bescherming tegen internetcri- minelen. Toch is juist het MKB steeds vaker doelwit van hackers. Die zijn maar op één ding uit: geld. door Herman Stil Grote bedrijven hebben hun compu terbeveiliging meestal goed op or de. Hackers, het Engelse woord voor computerkrakers, weten dat en richten hun pijlen daarom steeds meer op kleine bedrijven. Multinationals hebben vaak hele afdelingen systeembeheer, die ook de veiligheid in de gaten houden. In een ge middeld MKB-bedrijf met soms maar een handjevol personeel, wordt de beveiliging er hooguit door iemand 'bijgedaan'. ■- Maar net zoals het bedrijfspand niet meer door een oude, houten schutting wordt be veiligd, moet ook de computerbeveiliging van deze tijd zijn. Kleine bedrijven onder schatten de gevaren van slechte computerbe veiliging. Daardoor loopt niet alleen de ei gen bedrijfsvoering gevaar, maar ook hun klanten kunnen door hackers in problemen komen. Marc van Zadelhoff weet daar alles van. Hij is directeur marketing van het Amerikaanse bedrijf IBM Internet Security Systems, we- feldwijd een van de grootste computerbevei ligers. Van Zadelhoff: „Je ziet dat ouderwet se criminaliteit op internet terugkomt, maar nu in een veel serieuzere vorm. Een paar jaar geleden was het kraken van bedrijfssys temen vooral een speeltje van jongens die hun vrienden wilden imponeren. Nu zijn het echte criminele organisaties, die het maar om één ding te doen is: geld verdie nen." In de loop der jaren zijn allerlei wetten en vrijwillige regels opgesteld die voor een bete re beveiliging van bedrijven en consumen ten moeten zorgen. Zo moeten de gegevens van klanten en consumenten worden be schermd. Bedrijven die hun gegevens onvol doende beveiligen, zijn strafbaar. Maar het navolgen van de wetgeving is niet voldoende, weet Van Zadelhoff. Volgens hem voldoen veel bedrijven weliswaar aan de wettelijke voorwaarden, maar lopen cri minelen ondertussen toch weg met gege vens van klanten en consumenten. Van Za- door Corroé vara Zeïjl Laatst zag ik een onderzoeksrapport dat voorspelde dat de Mexicaanse peso gaat uitblinken. Hij zou veel te goedkoop zijn in vergelijking met de overige Zuid-Amerikaanse munten. Aan dit soort beleggingsoordelen hecht ik niet veel waarde, maar het geeft wel aan dat beleggers op zoek zijn naar alternatie ven voor de zwakke euro en de zwakke dol lar. Eigenlijk willen beleggers niet in beide va luta beleggen. En dan komen opeens beleg- gingsexoten als de Mexicaanse peso boven drijven. Dat is wel eens anders geweest. Be gin jaren tachtig was Mexico een prototype van een Zuid-Amerikaans land waar de in flatie uit de klauwen liep. Mexico is daar om een prachtig voorbeeld van wat aande len doen in een periode van hyperinflatie. De inflatie ging begin jaren tachtig door het dak. De overheid moest op enig mo ment tegen 160 procent rente lenen. Was u in 1980 in Mexico op vakantie en u had bij voorbeeld nog voor 1.000 euro aan Mexi caanse peso over, dan was dat bedrag 10 jaar later nog maar 8 euro waard. De infla tie fluctueerde tussen de 20 procent en de 180 procent. Dat was, toeval of niet, zo'n beetje toen de Zangeres Zonder Naam voor de tweede keer een hit scoorde met Mexiiiii- co. Wijlen Duisenberg zei al eens dat de waarde van een munt niet is wat er op de markt voor wordt betaald, maar vooral wordt bepaald door het verschil in inflatie. Hoe meer inflatie, hoe minder een munt waard is. Dat klopt wel. De Duitse Bundes bank, feitelijke voorloper van de Europese Centrale Bank, was panisch voor hoge infla tie. Dat komt vooral door de angst uit de Duitse hyperinflatiejaren begin jaren twin tig, toen de postzegels te klein werden om alle nullen op kwijt te kunnen. Niet voor niets heeft Duitsland sinds de Tweede We reldoorlog een sterke munt en een lage in flatie. Als beloning daarvoor een lage rente. In de crisisperiode hielden de Mexicaanse aandelenkoersen per saldo de hyperinflatie bij. Dat is ook logisch. Bij een inflatie van 100 procent gaat de omzet van bedrijven met 100 procent omhoog, net als de kosten. Dus blijft er 100 procent meer winst over en worden de bedrijven 100 procent meer waard. Daar zijn aandelen een goede haven om in zo'n geval naar te vluchten, maar u moet twee zaken goed in de gaten houden. 1. Het is slechts een vluchthaven. In de cri sis had u slechts de waarde van uw vermo gen veiliggesteld en er niet veel mee ver diend. Uitgedrukt in broden bij de bakker was u er niet veel mee opgeschoten. Obliga ties en cash geld waren daarentegen hele maal waardeloos geworden. 2. In dit soort onzekere tijden gaan de aan delenkoersen flink op en neer. Beleggers houden niet van onzekerheid. In de perio de 1981-1983 gingen de koersen met 90 pro cent naar beneden, om vervolgens weer te herstellen. Alle gruwelverhalen over hype rinflatie ten spijt: ik geloof er niet in. Mo menteel is de inflatie in Europa 1,50 pro cent. En als u de hoge olieprijs eruit haalt, nog maar 0,6 procent. Dat is nog nooit zo laag geweest. We lijken langzaam af te zak ken naar Japanse scenario's. Veel overheids schuld, lage rente, een economie die niet van zijn plaats komt en geen inflatie, zelfs af en toe deflatie. In dat geval moet je géén aandelen bezitten, maar juist obligaties. De aandelen in Japan zochten na het spat ten van de kredietbubbel steeds lagere'bo- dems op. In 1992 stond de Nikkei Dow-in- dex op 17.000. Afgelopen week ging de vlag uit omdat dezelfde Nikkei Dow door de 11.000 naar boven ging. Dat is het aandelen- beeld in deflatiescenario. Corné van Zeïjl is fondsmanager bij SNS Asset Management. delhoff: „Het probleem is dat bedrijven den ken veilig te zijn als ze zich aan de regels houden. Maar ze moeten criminelen buiten de deur te houden, niet de wetgever tevre den stellen. Hackers trekken zich helemaal niets aan van regels." De economische crisis werkt volgens Van Zadelhoff ook niet mee. „Bedrijven gebrui ken al hun geld om het hoofd boven water te houden. Er wordt even geen voorrang ver leend aan beveiliging van gegevens, want het geld dat daarvoor nodig is, wordt ge bruikt om het bedrijf draaiende te houden. Criminelen beseffen dat." Overigens blijkt ook uit eigen onderzoek van IBM dat ër een relatie is tussen de economische malaise en illustratie CRW ook digitaal verwijderd? Ik ken voorbeelden van werknemers die naar de concurrent overstapten, maar nog maanden op het net werk van hun vorige baas konden rondneu zen. Er is software die dat soort-zaken goed regelt, maar simpel nadenken kan al veel problemen voorkomen." reageren? geld@wegener.nl de snellere groei van het aantal veiligheids lekken. Van Zadelhoff waarschuwt echter voor een te technische benadering. „Je kunt niet alles oplossen met producten of toezicht. Bedrij ven zullen er ook voor moeten zorgen dat ie dereen alert moet zijn op veiligheidsgebied. Er moet een balans zijn tussen technologi sche oplossingen en menselijke slimheid." Een voorbeeld van alert optreden zonder dat er meteen technische maatregelen moe ten worden genomen is het toegangsbeheer. „Wie heeft in het bedrijf toegang tot wat? Hoe snel is iemand die bij je bedrijf vertrekt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 16