In een kasteel in Spaanse Catalon liet Mark Minne] zich verwennen door een Braban kasteelheer die verzot is op jazz reizen@wegener.nl iQ reizen 024-3650360 Zaterdag 3 april 2010 MM Op het programma voor Jazz Times in Castell d'Emporda staan dit jaar de volgende optredens: Michiel Borstlap, 16 april. Rita Reys/Ruud Jacobs, 30 april. Hans Dulfer, 14 mei; Zuco 103, 21 mei; Eric Vaarzon Morel, 4 juni; Ruben Hein, 11 juni; Rob van der Wouw, 18 juni en Benja min Herman, 25 juni. Meer informatie en boekingen op www.castelldemporda.com óf via telefoon 0034-972646254. Castell d'Emporda is behalve een luxe hotel ook een jazzpodium met optredens van onder meer (van links naar rechts) Hans Dulfer, Rita Reys, Michiel Borstlap, Rob van der Wouw, Benjamin Herman en Zuco 103. foto's GPD/PR Je moet het een beetje leuk maken voor jezelf, vindt Al- bert Diks; hotelier in het Noord-Spaanse Catalonië. Of moeten we zeggen kasteel heer? In 1999 kocht hij Cas tell d'Emporda, vlakbij Girona, en verbouwde het tot een luxe hotel. Sinds een paar jaar is het ook een 'jazzhonk'. De komende drie maanden is het elke vrijdagavond showtime in de eeuwenoude bodega. In die gewelfde kelder, waar vroeger de olijfolie geperst werd en waar maar honderd man in past, staan dan gerenommeerde Nederlandse artiesten op de plan ken. Onder hen jazzdiva Rita Reys, saxofonist Benjamin Her man, collega Hans Dulfer en trom pettist Rob van der Wouw, die in sneltreinvaart de internationale jazzscene verovert. Het lijkt een wat omslachtige ma nier om muziek in huis te halen, maar Albert Diks heeft daar ge woon lol in, vertelt hij. De Braban der is gek van muziek, zijn leven lang al. En wat betreft jazzmuziek is in deze streek, noordelijk Catalo nië, toch al niet veel te beleven. Dus levert het de locals ook nog iets op: een avondje muziek dat ze kunnen combineren met een spe ciaal jazzmenu in het kasteelrestau rant. Voor een artiest die je ook thuis om de hoek kunt zien, zal een Ne derlander niet snel naar Spanje af reizen. Maar wel als dat te combi neren is met een verblijf in deze mooie Spaanse streek, tussen Giro na en de Costa Brava. Zeker in het voorjaar, als de verzengende hitte nog niet heeft toegeslagen en het land groen is. Klaprozen bloeien in de berm, cipressen tekenen de horizon en prachtige middeleeuw se dorpen lijken bijna achteloos over de heuvels uitgestrooid. Dit is het land van de Romaanse architectuur, die zo'n duizend jaar geleden via Frankrijk en Italië zijn intrede deed en juist in Noord-Ca- talonië goed bewaard is gebleven. Zeker tweeduizend Romaanse ge bouwen zijn hier nog te vinden. Je ontdekt hier puntgave dorpen, zoals Peratallada, waar je je in de middeleeuwen waant als je de bordjes 'hotel' en 'restaurant' even wegdenkt. Of de oude stad van Pais, even eens een pareltje van Romaanse ar chitectuur. Overal zie je de ronde bogen, de onverwoestbare muren, de klokkentorens met de twee bo gen waarin nog altijd een klok hangt. Castell d'Emporda, gelegen bij het stadje La Bisbal de Emporda, past helemaal in dat plaatje. Albert Madrid Barcelona SPANJE Middellandse Zee Diks ontdekte het eeuwenoude bouwwerk in 1999 en was direct verkocht. Het kasteel werkte als een magneet op hem. Veel meer dan een verzameling eeuwenoude muren met een dak was het niet. Maar Diks, telg uit de familie die het bedrijf Beter Bed groot maak te, en zijn vriendin Margo Vereij- ken lieten zich niet afschrikken. Het uitzicht alleen al. Op een hel dere dag zie je de sneeuwtoppen van de Pyreneeën. Vanaf de stoere vierkante toren glinstert de Mid dellandse Zee je toe. Castell d'Emporda is niet zomaar iets. De geschiedenis gaat terug tot in de dertiende eeuw. Toen Diks het kocht, stond het kasteel al de cennia leeg. Ooit had zich één po tentiële koper gemeld: Salvador Dali. De excentrieke kunstenaar had zijn muze, Gala, een kasteel beloofd en liet zijn oog vallen op Castell d'Emporda. Dali wenste in schilderijen te betalen. De eige naar bedankte daarvoor, iets waar hij later spijt van kreeg. Het Dali-paleis vol met surrea listische eigenaardigheden van de kunstenaar bevindt zich nu even verderop, in Pubol. Het is een toe ristische trekpleister, net als het Dali-museum in Figueres, op drie kwartier gaans. Diks verbouwde Castell d'Empor da tot een hotel, maar liet oude ele menten zoveel mogelijk intact. Waar dat niet lukte, gebruikte hij nieuwe materialen, zonder het oud te laten lijken. Geen kitsch, maar wel stoer qua stijl, zoals het een kasteel betaamt. Later werden in de heuvel op de noordkant van het kasteel nog een serie kamers gebouwd, splinternieuw, maar in dezelfde robuuste sfeer. In totaal zijn er 38 kamers. Elke kamer is ge decoreerd met meubels en andere attributen uit India, Italië, Marok ko of China. Het oude kapelletje van het kas teel, een monument uit 1600, laat Diks onaangeroerd. De plaatselijke bevolking brandt er nog steeds kaarsjes. Eens per jaar is de kapel het startpunt van een processie en wordt in de kasteeltuin een mis op gedragen. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 69