PZC Fout van RAF kost twee levens Generaal ten Hove Wim Dijkstra waakt Winst Delta valt over de provincie scherp terug Binnenschip lek bij aanvaring Betalen naar gebruik auto Fors meer WW-uitkeringen België wil af van boerka IWI'Mf.ViilH 12 zaterdag 3 april 2010 door Marcel Modde Dokter Verschuyl was pas tach tig jaar toen hij zijn zoon voor het eerst uitgebreid vertelde over de aanval en ondergang van de Generaal ten Hove. „Hoe het kon dat Engelsen een schip met een groot rood kruis en dito vlag bombarderdeer den, is altijd onduidelijk gebleven. Dat heeft hij altijd heel vervelend gevonden. En als vader het al vervelend vond, hoe moet dat dan zijn geweest voor de fami lie van de twee mensen die omkwamen? Wrakduikstichting De Roompot heeft een wrak op de Oosterscheldebodem geïdenti ficeerd als het op 12 oktober 1944 gezon ken hospitaalschip Generaal ten Hove. Het Rode Kruisschip was onder leiding van dokter E. Verschuyl onderweg voor eva cuatie van bewoners van Walcheren. Bij Zierikzee werd het per abuis aangeval len door Engelse jachtvliegtuigen. Zeg dan: het was een vergissing, óf het schip was niet conform de regels geschil derd. Al lijkt dat laatste me toch een beet je onwaarschijnlijk." Arnold Verschuyl was elf jaar toen zijn vader bij Zierikzee z'n hachelijke avon tuur beleefde. Het tot hospitaalschip om gebouwde vrachtschip vertrekt op 11 okto ber 1944 uit Rotterdam voor de evacuatie van inwoners uit de door bombardemen ten getroffen delen van Walcheren. Be halve Verschuyl en een collega-arts be staat het medisch personeel aan boord uit twaalf mensen. Op 12 oktober vaart het schip, gesleept door de Amer, rond het middaguur ter hoogte van Zierikzee, wan neer een Engelse jager overvliegt. „Op dat moment stonden ze in de punt van het schip pannenkoeken te bakken op een ka cheltje", vertelt de zoon van de chef de mission. „Ze hebben zelfs nog naar de pi loot gezwaaid. Hij vloog weer weg en even later kwamen ze met z'n tweeën te rug en vuurden raketten af." Eén projectiel boort zich diep in het schip en explodeert onderdeks. Er breekt brand uit. Hulpverpleegster H. Grote en Rode Kruis colonnist C. Huyer komen om het leven. Twee anderen raken ge wond en slagen erin met de overige over levenden de wal te bereiken. Het plan om met de sleepboot terug te gaan en de doden te bergen, wordt gedwarsboomd door de voortdurende aanwezigheid van vliegtuigen. Verschuyl vermoedt dat de Engelsen het verbandschip hebben verward met een andere vrachtvaarder die onder een rood kruis rond dat zelfde moment bij Zijpe Duitse troepen overzette. „Ze maakten misbruik van de neutrale positie van het Rode Kruis. Vader had gezien dat die boot (eerder) was gebombardeerd. Het zou zomaar kunnen dat de Engelsen te rugkwamen om de klus af te maken en ze de Generaal ten Hove voor dat of een vergelijkbaar schip hebben aangezien. Hoe dan ook, een tragische fout." Het 52 meter grote wrak ligt (bij eb) op zon 17 tot 20 meter diepte oostelijk van de Zeelandbrug op z'n kiel op de bodem. Doordat het wrak middenin de vaargeul ligt, mag er zonder toestemming van Rijkswaterstaat niet op worden gedoken. De Generaal ten Hove geniet bovendien bescherming op grond van de monumen tenwet en als oorlogsgraf. De badkamer/ontsmettingsruimte van de Generaal ten Hove, foto Rijkswaterstaat Zeeland DINSDAG 6 APRIL Tegelijkertijd moet Koninginnedag ook een feest zijn, dus we nemen geen maatregelen die het feest bedeiyen' Koos Schouwenaar, burgemeester Middelburg en korpsbeheerder politie oneens MEEST GELEZEN OP WWW.PZC.NL 1Meisje (15) uit Vliethoeve ver mist 2. Storm spelbreker bij NK veld loop voor ambtenaren 3. Winst Delta 7 miljoen euro Het met zand geladen binnenschip Tempore uit Werkendam is woensdag op de Westerschelde in aanvaring gekomen met de duwboot Manta, die met een kraanponton uit Walsoorden kwam. De Tempore sloeg lek. Sleep boten brachten het bin nenschip naar de haven van Walsoorden. Het dottercentrum van zieken huis Zorgsaam in Terneuzen gaat voor het eerst dotteren. J=l Benefietdansavond voor mala riahulpprojecten in Ghana in Arsenaaltheater Vlissingen. l-M't'HiW.WF.UilH VIDEO VAN DE WEEK reacties: 858 Delta moet geen tweede kerncentrale bouwen eens 49% Burgemeester Wim Dijkstra van Vlis singen houdt tijdens het bezoek van de koninklijke familie aan Zeeland op Koninginnedag de wacht over de pro vincie. Hij zit als bestuurder in het re gionaal beleidsteam dat de hulpdien sten aanstuurt, omdat de burgemees ters van Middelburg en Kapelle lijflijk bij het bezoek aanwezig zijn. Energiebedrijf Delta boekt over 2009 ongeveer 10 miljoen euro winst, te genover 101 miljoen in 2008. Toch krij- genrn de aandeelhouders (provincie en gemeenten) de afgesproken 50 mil joen euro divident uitgekeerd. Verlies gevende onderdelen zijn de zonnecel- lenfabriek Solland in Heerlen en bio- dieselfabriek Biovalue in Delfzijl. IN BINNEN- EN BUITENLAND Betalen naar gebruik van de auto is eerlij ker dan het belasten van bezit, zoals nu ge beurt met aanschafbelasting en wegenbe lasting. Uit de intenetpeiling van de ANWB over de kabinetsplannen voor een kilome terheffing blijkt dat de meeste leden (68 procent) daar voorstanders van zijn. Het aantal mensen met een WW-uitkering steeg vorig jaar door de economische crisis met 81 procent tot bijna 310.000, zo heeft het UWV woensdag bekendgemaakt Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) meldde dat werklozen er steeds langer over doen om een baan te vinden. De Belgische commissie van Binnenlandse Zaken van de Kamer voor Volksvertegen woordigers heeft unaniem gestemd voor een verbod op het dragen op openbare plaatsen van een boerka of nikaab, kleding die een vrouw onherkenbaar maakt. Over enkele weken stemt de hele Kamer er over. De Voedselbank Tholen gaat voor het eerst pakketten uitge ven vanuit Sint Maartensdijk. Feest in Breskens. Het vissers dorp bestaat 500 jaar en viert dat met optredens. Illllll III De plaatwerkerij en de oude verbandkamer op het Schelde- terrein houden open dag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 60