c 9 spectrum n> a ïs ©2 ai D N 1 El i Zaterdag 3 april 2010 T wee weken geleden kwam de laatste lichting Nederlandse militairen in Uruzgan aan. Om de twee weken mailt sergeant Kjeld uit Vlissingen PZC-verslaggeefster Ondine van der Vleuten over zijn ervaringen in Tarin Kowt (TK of Kamp Holland), waar hij leiding geeft aan zeven man. Ook met de Zeeuwen in Camp Hadrian, Deh Rawod, verderop, houdt hij contact. - Zie ook www.pzc.nl/uruzgan Van: o.vandervleuten@pzc.nl Verzonden: woensdag 31 maart 2010 Aan: kjeld@uruzgan.af Onderwerp: lente Hey Kjeld! Jammer dat jullie niet twee weken later uit Zee land vertrokken zijn, want nu ben je zo onge veer van de winter in de zomer beland terwijl wij hier genieten van een heerlijke lente. Over al bloeiende bollen en de knoppen van de pru nus voor mijn huis worden steeds dikker. Maar jij hebt nu wel wat anders aan je hoofd dan het weer in Vlissingen, denk ik. In mijn eerste mail vroeg ik of je tijdens je trai ning in Oirschot voorbereid was op wat je daar te wachten staat. Ik bedoel de cultuurschok, niet de gevechtshandelingen. Heb je inmiddels al contact gehad met de lokale bevolking, of de kans gekregen rond te kijken in de omgeving? Je hebt ook contact met Zeeuwse militairen in Deh Rawod, weet ik. Toevallig kreeg ik een mailtje vanuit Scharendijke over een twintigjari ge Zeeuwse die in Deh Rawod gelegerd is. Haar reis naar Uruzgan verliep wat ingewikkel der, met twee keer overstappen en drie dagen overnachten in Kandahar voor ze per Chi nook-helikopter naar Deh Rawod konden. Een maal op haar bestemming, moest ze gelijk mee draaien. „Zwaar en zeker emotioneel", schreef haar vader. „Gelukkig heeft ze daar voldoende steun gekregen." Dagelijks msn'en en bellen ze met elkaar. Hij besluit zijn brief met: „Een leuk detail vertelde ze mij gisteren, dat de Zeeuwse vlag iedere keer wordt overgedragen aan een nieuwe lichting soldaten die daar komen. Zij heeft nu de verantwoording deze vlag weer over te dragen aan een volgende Zeeuwse sol daat die daar nieuw komt. Of zij de soldaat wordt die hem mee terug mag brengen is nog even afwachten." En hiermee besluit ik mijn mail. Als je het leuk vindt, stuur ik je binnenkort wel een échte brief, met wat Zeeuws zand erin. Of komt die niet door de screening? Liefs, Ondine Van: kjeld@uruzgan.af Verzonden: 2 april 2010 Aan: o.vandervleuten@pzc.nl Onderwerp: searching Salaam aleikum Ondine! Op plaatjes en filmpjes zie je altijd Afghanen die fruit verkopen, schoe nen repareren langs de straat, kinderen die op voertuigen af komen ren nen en zwaaien, oude mensen die hun hand naar hun hart brengen als teken van respect. Maar pas nu ik het allemaal met eigen ogen zie, fs het echt voor mij. De kinderen zijn speels en soms brutaal en vragen steeds om dingen, ze willen aan je plukken, onze spullen bekijken. Ook wapens en messen, maar dat kan natuurlijk niet. Als ze te lastig worden, maak je een handgebaar en zegt "za, za!" wat betekent: 'weg, weg!!' Luisteren ze niet, dan gooi je een steen in de riching van de kinderen. Het klinkt hard, maar zo doet de lokale bevolking het ook. Soms kregen ze zelfs een pak slaag of een schop van een oudere op het plein. De meisjes lopen hier ongesluierd rond en zijn opgemaakt, want nu mogen ze nog gezien worden en moeten ze nog uitgehuwelijkt worden. Voor 5000 dol lar konden we een meisje kopen... We hebben ze verteld dat dat bij ons niet ge bruikelijk is. Onze eerste opdracht was een shura beveiligen en begeleiden. Een shura is een meeting van militairen en lokale mensen die veel macht en aanzien hebben. Ze gingen het hebben over hoe het verder moet, nu Nederland besloten heeft weg te gaan uit Afghanistan. „Nu gaan we echt de poort uit", dacht ik, „Bui ten zijn mensen die ons misschien iets proberen aan te doen." Ik had best veel gezonde spanning, zal ik je zeggen. Een sergeant van de ouwe lichting reed mee en vertelde over Tarin Kowt-stad en de lokale bevolking. Hoe ze tegenover ons staan, hoe laat meestal de drukte begint, wat de mensen de hele dag zoal doen. Op de shura-locatie bleek de beveiliging al in orde te zijn. We reden verder, een steeg in die uitkwam op een plein met allemaal gualas (hulzen) en groentetuinen. Overal vandaan kwamen kin deren aangerend, zwaaiend en gillend. Toen de beveili ging 'stond', konden we een beetje ontspannen, maar we bleven scherp: iedereen die het plein op wilde, moesten we searchen op verdachte ob jecten. Een brommer met twee jonge mannen erop kwam ons tegemoet rijden. We maanden hen langzaam te rijden en te stoppen. De voorste man brabbelde wat in het Afghaans. Ik kon aan zijn gebaren zien dat hij geen tijd had en dóór wou. Hij leek iets onder zijn ge waad te hebben. Toen we hem vroegen om zijn gewaad opzij te trekken, weiger de hij aanvankelijk. De man bleek een soort van buidel op zijn buik te dragen, waar we niet aan mochten komen. Verdrietig deed hij de buidel open. Er zat een dood baby'tje in... Op zo'n moment is het even slikken, maar er móet wel verder gesearched worden, want de mannen konden het kindje ook als afleiding gebrui ken. Na de search schudde ik zijn hand en zei: Ma nena", wat 'bedankt' bete kent. Ook wenste ik hem sterkte, maar hij hoorde me al niet meer en reed ver der. Zo gaat het leven hier. Van de mannen in Deh Rawod heb ik begrepen dat het daar ook goed spannend is. De eerste lED's zijn al uit de grond getrokken. Grtzzz, Kjeld PS Dat van dat zand opsturen lijkt me geen goed idee. Of je moet bezoek willen heb ben van de marechaussee:!; Magr een Zeeuwse vlag zou leuk zijn! Militairen searchen een passant, foto Ministerie van Defensie Nederlandse bases CHORA SHAHIDI HASSAS Chora Uruzgan Tarin Kowt CHfNARTU Deh Rawod DEH RAWOD, nb: Afghaanse overheid rekent district Gizab sinds 20061 AFGHANISTAN 9 Kabul 200km

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 57