Pasen als feest van hoop spectrum 8 Zaterdag 3 april 2010 door Jan Vriend Geen mooiere symboliek dan het paasverhaal, zegt Arie Boomsma. Weten we nog hoe Jezus op Goede Vrijdag aan het kruis werd genageld, om drie dagen na zijn dood een nieuw leven te beginnen? Het maakt Pasen tot het feest van de nieuwe kansen. Daarom hecht de tv-maker aan de paasgedachte. Wat had hij er vroeger een he kel aan als zijn moeder op paaszondag haar kinderen uit bed riep. Vooral vanwe ge de kreet die ze dan slaak te. 'De Heer is waarlijk opgestaan!', riep ze rich ting het trapgat. Ieder jaar vaste prik. Om het hele domineesgezin te prikkelen bij het paasont- bijt aan te schuiven „Als tiener vind je zoiets na tuurlijk helemaal niks", zegt Arie Boomsma. „Later hoorde ik het met een glimlach aan. Nu roep ik het zelf, naar mijn vriendin. Ieder jaar weer, met Pasen. „We kregen een vrije opvoeding, maar door het werk van mijn vader stonden we altijd uitge breid stil bij de rituelen van het kerkelijk jaar. Rond Pasen gingen we zeker drie, vier keer naar de kerk. Denk niet dat ik altijd blij was met die tradities. Toen ik met mijn basketbal team op de tweede plaats stond en we op Goe de Vrijdag tegen de kampioenskandidaat moes ten spelen, verwachtten ze thuis dat ik die wed strijd niet zou spelen. Dus ik bleef weg uit de sporthal, want Goede Vrijdag was voor ons een dag om stil te staan bij het lijden van Je zus. Op dat moment vond ik het maar niks, maar later ben ik gaan waarderen dat we thuis leerden je principes hoog te houden en te laten zien dat je je inzet voor het be houd van tradities, waarden en normen." Met Pasen gaat hij met zijn broers en zus als vanouds naar de kerk waar zijn vader preekt. Zijn werk bij de omroep lijkt op wat zijn vader doet, vindt hij. „We probe ren allebei een verhaal over te breng en. We denken na over doelgroep, toon en woordgebruik. En allebei proberen we ons publiek aan het denken te zetten over de maatschappij en je ei gen rol daarin." Toch zou hij nooit do minee willen zijn, zegt hij. Of kunnen zijn. „Ik stel alleen vragen. De conclusies komen, had ik nooit verwacht. Het moeilijke aan de situatie was dat ik het er niet mee eens was, maar de beslissing van de EO wel begreep. Ik had tenslotte niet met ze overlegd." De overstap naar de KRO was voor hem een ze gen, om het kerkelijk uit te drukken: „Bij de EO moest ik regelmatig vechten voor nieuwe idee ën. Alles werd daar steeds uitvoerig overwogen. Bij de KRO ontmoet ik vooral enthousiasme. Als ik daar nieuwe ideeën op tafel leg, zeggen ze: 'Leuk, gaan we proberen'. Dat biedt een heel nieuw speelveld. „Het pluspunt is dat ik bij de KRO zowel nieuws als achtergronden kan presenteren. Ook werk ik nu aan een programma waarin jonge ren hun omgeving voor het eerst vertellen over hun homoseksualiteit. Zo'n programma is no dig, want de homó-emancipatie is echt nog niet voltooid. Bij subculturen als studentenvereni gingen en sportclubs heerst soms nog een tame lijk harde opstelling over homoseksualiteit. Het programma is een podium om dat bespreek baar te maken. Bij de KRO zijn ze trots op zo'n aanpak. Ook al zeggen er straks leden uit de tra ditionele hoek op, ze houden vast aan de inge zette koers. Omdat ze geloven in deze manier van maatschappelijk relevante televisie maken." Vóór zijn EO-tijd ging hij kopje onder met een eigen tijdschrift en presenteerde hij voor SBS Wannahaves, een programma over gadgets dat hij nu liefdeloos gemaakt vindt. Met het geld kwam het ook goed: hij bedacht een reclame campagne voor tandpasta die hem zó veel ople verde, dat hij de rekeningen kon betalen. In de tijd van zijn schorsing begon hij samen met journalist Stephan Sanders aan een boek met de titel De man en zijn lichaam. Het ver schijnt op 9 april. „Tijdens mijn schorsing merkte ik hoe divers de reacties waren op het afbeelden van het manne lijk lichaam. De relatie met het lijfis voor veel mensen moeizaam. Niet alleen in religieuze kringen, maar ook onder intellectuelen en in de politiek. Voor het boek interviewde ik samen met Stephan 21 mannen over hun relatie met hun eigen lichaam. Kunstenaars, politici, weten- 'Rond Pasen gingen we zeker drie, vier keer naar de kerk' laat ik over aan ande ren. Een dominee gaat verder. Die geeft ook antwoorden. Dat is een groot verschil." Hij houdt van Pasen, vertelt hij. „Het paas verhaal straalt opti misme uit. Het vertelt dat iedereen na tegen slag altijd opnieuw kan beginnen." Zelf maakte hij ook een paar keer een nieu we start na een domper. Vorig jaar werd hij ge schorst door de EO nadat hij schaars gekleed had geposeerd in Linda de Mols L'Homo. Kort na de schorsing maakte hij de over stap naar de KRO. „Die samenwer king met L'Homo vond ik een kans om als christen op te staan en te vertellen dat God van alle mensen houdt. Dat Hij geen onderscheid maakt tussen homo's en hetero's. Maar natuurlijk was het ook leuk om te doen. En jawel, er kwam ook een beetje ijdelheid bij. Omdat ik ver moedde dat de EO er moeite mee zou hebben, had ik daar niet om toestemming gevraagd. Dat het tot een schorsing zou schappers, ambtenaren en acteurs. Dik, dun, ge zond, ziek, afgetraind of juist niet: alles komt voorbij. Onbekende mannen, maar ook beken de namen als priester Antoine Bodar, acteur Se- bastiaan Labrie en kunstenaar Aat Veldhoen. Ze gingen allemaal op de foto, waarbij ze zelf mochten bepalen hoe veel ze aanhielden. Antoine Bodar hield alles aan, Sebastiaan Labrie trok alles uit. In de interviews slaan we een brug tussen het innerlijk en het uiterlijk. Daar uit bleek dat het lijf voor de één een straf is en voor de ander een kostbaar geschenk." Ook geeft hij zichzelf weer bloot, in tekst en beeld. Hoe belangrijk is het lijf voor hem? „Heel belangrijk. Ik probeer het lichaam en de geest altijd in beweging en in ontwikkeling te houden. Mijn hele leven peiger ik mijn lichaam al af. Ik geniet ervan er zorg aan te besteden. „Ik zit nu in een mooie periode. Mijn vriendin en ik hebben het goed samen en in mijn werk kan ik selectief zijn. Vooral dingen aanpakken die iets toevoegen. Maar ik wil verder kijken dan mijn eigen leven, want een nieuw begin gaat niet alleen om mijn eigen bestaan. Pasen staat symbool voor troost en vernieuwing voor iedereen. Het paasverhaal laat zien dat er na té- genslag en teleurstelling altijd hoop is. Dat zou moeten gelden voor onze hele samenleving." reageren? spectrum@wegener.nl Geboren 18 januari 1974 op Marken. Studeerde psychologie en communica tie in de Verenigde Staten. Werkte na zijn terugkeer ais fotomodel, televisieomroeper bij Ydrin en als acteur in een tv-serfe. ©Van 2906 tot 2009 voor de EO presentator van talk shows op tv en discussiepro gramma's op de radio. Was twee seizoenen het ge zicht van het jongerenpro- gramma 40 dagen zonder seks. Kort na een schorsing bij de EO, wegens het zonder toestemming poseren in de homovariant van Lin da, stapte hij over naar de KRO. Daar presenteert |!j onder meer het tv-pro- gramma In de schaduw van het nieuws en Goe demorgen Nederland. Woont in Amsterdam met zijn verloofde Kieu, een modeont werpster.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 56