7 spectrum GEEN TIJD OM ZELF' TE KOKEN Zaterdag 3 april 2010 en de Bijenkorf. Wat begon met een afge schreven, oude huurauto vanuit een stu dentenwoning, groeide in vijftien jaar tijd uit tot een bedrijf met meer dan tweehon derd personeelsleden. Zijn werk bezorgde De Jager een valse start in de politiek. Bijna direct na zijn in stallatie als staatssecretaris, werd hem in de media verweten pensioengeld van werknemers in zijn zak te hebben gesto ken. De Jager zou de pensioenpremie van zijn personeel niet hebben afgedragen, ter wijl hij die wel had geïnd. „Het was mijn eerste ervaring met de Ne derlandse pers. Ja, dat was niet leuk. Maar doordat ik zelf direct een onderzoek naar deze zaak heb laten instellen, is het alle maal toch goed afgelopen. Achteraf bezien was het de beste leerschool. Zo werkt dat nu eenmaal in de politiek. Op alles wat je doet, word je afgerekend. Die druk is enorm. Naast de lange dagen trekt dat een enorme wissel op het privéleven. Dat zijn twee facetten waardoor veel generatiegeno- y ten van mij uit de politiek zijn gestapt. Dit jaar Camiel Eurlings en Wouter Bos, eer- l) der al Karien van Gennip en Joop Wijn. Ik weet niet of het politieke leven te combine ren is met een privéleven. Dat moet ieder een voor zichzelf bepalen. Als je kinderen hebt, is het voor iedere generatie zwaar en het is de laatste jaren allemaal wel wat hef tiger geworden." Een stabiele thuisbasis is belangrijk voor een geslaagde politieke carrière, zeggen oudgedienden uit de politiek. De lager, op gegroeid in het Zeeuwse Kapelle, is echter vrijgezel en woont alleen in Rotterdam. „Wat een ander uit zijn thuissituatie haalt, haal ik uit mijn vriendenkring. Een sponta ne ontmoeting of spontaan een keer naar de kroeg zit er helaas vaak niet meer in, maar ik zie ze nog wel. Op vrijdagavond heb ik geen ambtelijke en politieke afspra ken. Dan ga ik eerst hier op het ministerie een hele stapel stukken ondertekenen. Daar ben ik altijd op tijd mee klaar, zodat ik daarna een biertje kan gaan drinken. In het weekeinde probeer ik mijn vrienden te ontmoeten, maar dat moet ik nu dus wel heel nauwkeurig plannen." Lachend: „En ach, sommigen zeggen dat ze me nu vaker zien dan voorheen. Verder heb ik het ge luk dat ik erg weinig nachtrust nodig heb. Dus 's nachts antwoord ik veelal privémail- tjes en met een goede vriend in de Verenig de Staten kan ik 's nachts skypen (gratis te lefoneren via internet, red.)." Koken is een grote hobby, maar nu moet De Jager accepteren dat er voor hem wordt gekookt. Voor die passie heeft de be windspersoon geen tijd meer. „Heel af en toe strijk ik nog wel eens mijn overhem den, maar normaal doet mijn werkster dat. Die maakt schoon en doet de strijk. Daar heb ik gewoon geen tijd meer voor. Was in de wasmachine doen, dat kan ik zelf ook nog wel." Door de stabiele indruk die De Jager maakt, zijn intelligentie en zijn pragmatis me, wordt hij veelvuldig genoemd als toe komstig partijleider. Zeker na het vertrek van de populaire Eurlings is De lager een goede kandidaat om Balkenende op te vol gen. „Daar ben ik het niet mee eens. Feit is dat dit werk niet lang vol te houden is. Ik heb er lang over nagedacht en ik heb beslo ten dat ik nog één periode verder wil. Het liefst word ik minister van Financiën in een volgend kabinet. Dat is de mooiste por tefeuille die ik me kan wensen. „Nu is Balkenende partijleider. Zo bezien kan ik dus geen leider meer worden van het CDA. Na de volgende kabinetsperiode ga ik het bedrijfsleven in. Het ondernemer schap zit in mijn bloed. Dat is ook te mer ken aan de belastingmaatregelen die ik bij mijn aantreden nam. Ik werkte altijd in het midden- en kleinbedrijf, ben opge groeid als mkb'er. Mijn vader had een tuin- dersbedrijf Maar misschien ga ik nu naar het grote bedrijfsleven, kijken hoe dat is." Hij gaat staan om naar zijn volgende af spraak te gaan. „Ik heb een rondetafelbij eenkomst met jonge, innovatieve onderne mers. De verhalen en dynamiek die zij uit stralen, vind ik eigenlijk het mooist. Mis schien ga ik dat wel doen. Gewoon vanuit het niets weer iets heel nieuws opzetten." reageren? spectrum@wegener.nl Jan Kees de Jager Geboren: 10 februari 1969 in Ka pelle (Zeeland) uit een fruitte lersgezin (vader, moeder, broer). Opleiding: vwo, bedrijfskunde aan Universiteit Nyenrode (1990), sociologische economie en bedrijfseconomie (1994) en Nederlands recht (1996) aan de Erasmus Universiteit. 1992: richt samen met een stu dievriend IT-bedrijf Spectra Vision op. Vijfjaar later wordt hij ook eigenaar van ISM bv. In 2004 worden de twee bedrijven samengevoegd tot ISM eCompa- ny. 1998: Lid van de programma commissie van het CDA. 2000 tot 2007: Penningmeester van het dagelijks bestuur van het CDA. 2003 tot 2006: Lid van het inno vatieplatform. 2007 tot heden: staatssecreta ris van Financiën, vanaf februari 2010 demissionair. November 2008: De Jager ver vangt Balkenende tijdens de G20-top in Washington en zit tussen de grote wereldleiders. Februari 2010 tot heden: demis sionair minister van Financiën, opvolger Wouter Bos. foto Valerie Kuypers/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 55