spectrum JAN KEES DE JAGER Zaterdag 3 april 2010 foto Robert Vos/ANP Om de haverklap draait hij met zijn rechterhand zijn horloge heen en weer om zijn linkerpols en kijkt naar het uurwerk. Een automa tisme dat Jan Kees de Jager (41) zich onbe wust eigen heeft gemaakt. Het geeft aan dat de demissionaire bewindsman con stant bezig is met tijd. Zijn agenda zit ze ven dagen per week bomvol. Zeker nu hij ook de portefeuille van de afgetreden PvdA-minister Wouter Bos behartigt. CDA'er De Jager leidt in zijn eentje het misschien wel belangrijkste departement, dat van Financiën. Door de perikelen in Griekenland, de crisis, het daardoor veroor zaakte gat in de overheidsfinanciën en zijn eigen jacht op zwart sparen is het in ieder geval de meest drukke post in het kabinet. „Het is multitasken" zegt De Jager, die net terug is uit China voor een belastingver drag en vanuit dat land ook bezig was met de reddingsoperatie van Griekenland. Nadat het kabinet viel in het weekend van 20 februari belandde De Jager in een heuse achtbaan. „Dat was een heel vreemde pe riode. Ik hoorde 's nachts dat de PvdA uit het kabinet stapte. Overal om me heen werd gediscussieerd hoe het verder moest met het ministerie van Financiën. Er wa ren mensen die vonden dat in de huidige tijd toch wel een minister op Financiën aanwezig moest zijn. Anderen vonden weer dat ik het ministerschap erbij moest De Zeeuw Jan Kees de Jager is nu ruim een maand de misschien wel belangrijkste bewindspersoon van ons land. Met slechts drie jaar politieke ervaring is de CDA'er de bewaker van de schatkist van Nederland. door Gert van Harskamp doen. Ik hoorde allerlei namen de ronde doen van mensen die dan minister zouden moeten worden. De naam van Onno Ru- ding (oud-minister van Financiën, red.) heb ik ook gehoord, ja. Maar ik weet niet of dat serieus was. Allemaal discussies die om me heen werden gevoerd, heel raar. „Op dinsdagavond zat ik in de radiostudio van BNR Nieuwsradio in Amsterdam. Daar presenteerde ik live het programma Peptalk. Erg leuk om te doen, maar het be tekent wel dat de telefoon een uur lang uit staat. Totaal onbereikbaar. Na die uitzen ding rijd ik op de snelweg en krijg een tele foontje van de premier. 'Jan Kees, je wordt bij de koningin verwacht. Je wordt de nieu we minister van Financiën'. Op een gege ven moment begin ik toch te twijfelen, want normaal krijg je een uitnodiging als de majesteit je verwacht. Dus ik bel zelf nog een keer of hij wel zeker weet dat ik bij de koningin moet komen. Ik werd toch echt verwacht. Toen mijn chauffeur mij af zette bij Noordeinde was alles in gang ge zet om mij te ontvangen. De aanleiding van mijn ministerschap is niet leuk, maar ik was enorm blij met het vertrouwen." Het zou een tegenvaller zijn geweest als u het niet was geworden. Nota bene Wouter Bos zelf zei bij zijn afscheid dat Nederland zich om het ministerie van Financiën geen zorgen hoefde te maken, want 'dat kan Jan Kees zo overnemen, we deden altijd alles samen'. „Het was geen tegenvaller geweest als ie mand anders minister was geworden, maar ik vind het wel erg mooi dat mij die post is gegund. Het klopt ook dat Bos en ik drie jaar lang intensief hebben samenge werkt, erg professioneel. We hebben heel veel samengedaan. We waren een echt duo. Ik heb Bos internationaal vervangen en ook weieens in de ministerraad." U was het cement tussen Bos en premier Bal kenende. „Ik ga niet van mezelf zeggen dat ik het ce ment was tussen de minister van Financi ën en de minister-president. Maar op be langrijke punten heb ik regelmatig een be middelende rol gespeeld tussen die twee, vooral in augustus, toen de begrotingsbe sprekingen werden gevoerd. Of bij de af schaffing van de WW-premie, een wens van het CDA. De PvdA wilde dat niet be kostigen door verhoging van de BTW. Toen ben ik wel op zoek gegaan naar een andere dekking, waar zowel Bos als het CDA mee kon leven." De Jager speelt een rol binnen het kabinet die normaliter alleen aan erg ervaren politi ci wordt toebedeeld. Politiek is de demis sionair minister van Financiën echter een groentje. Tot drie jaar geleden was De Ja ger nog ondernemer. Samen met een oud-studievriend richtte hij een IT-bedrijf op dat digitale informatiezuilen ontwikkel de bij grootwinkelbedrijven als de Hema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 54