is het woord in spectrum 2 Zaterdag 3 april 2010 op haar gemak baant ze zich een weg tus sen ojeks, bejaks, bosjes kikkers en openge reten schildpadden. Als vrouw-van-de-con sul verkeert ze vaak in hogere klassen, de ene receptie na de andere, maar ze kletst net zo lief met de man die blumkol en bu- rekol verkoopt. „Hier moet alles supervers zijn. Ik zou graag eens zelf koken, maar dan is mijn ko- ki beledigd. In ons huis loopt acht man per soneel rond. Behalve een kokkie hebben we een chauffeur, een butler, een wasmeis- je, wat huishoudelijke hulpen, het tuinjon- getje en twee wakers. Oh, en degene die het zwembad schoonmaakt. Vooral onze dochters zijn er nog steeds niet aan ge wend dat ze geen privacy hebben. Maar het is heel normaal hier. Louwrens' voor ganger had het ook. Eten, kleren, onderko men en een verzekering krijgen ze van ons. Plus salaris. Daarvan kunnen hun kin deren naar de universiteit en dan houden ze nog geld over om familie, rijstvelden en huizen in Noord-Java te onderhouden." Gera is opgegroeid in Zierikzee. „Op mijn achttiende wist ik niet hoe snel ik er weg moest, maar nu is mijn ouderlijk huis onze basis. Ook voor Louwrens, die uit de buurt van Nijmegen komt. Hij is nog Zeeuwser dan ik, houdt mij via PZC.nl op de hoogte van het Zeeuwse nieuws. Als het even kan, gaan we naar Zierikzee. En dan draai ik ge woon weer mee. Winkelen in Goes, mosse len eten in Philippine, de boot naar Bres- kens en vanaf de dijk bij boerderij Levens strijd staren naar de vlammen van Sloe. Dat is ons lievelingsplekje. We hebben er nog wel eens aan gedacht een flatje op de boulevard in Vlissingen te nemen, maar het is er nooit van gekomen. Wij hebben Zierikzee. Vanuit Londen zullen we nog va ker in Zeeland zijn, zeker nu onze jongste is aangenomen op de Roosevelt Academy. Zij heeft veel van de wereld gezien, maar wist bij Middelburg gelijk dat dit haar stad is. En zo is het cirkeltje weer rond." Helemaal, en dan ook echt he-le-maal, aan de andere kant van de stad woont Arnold Kraan. Nol, voor de Vlissingers. Als zoon van de chirurg, die destijds de praktijk van dokter Staverman overnam, kennen ze hem er namelijk allemaal. En dan zijn z'n broertjes Pim en Piet ook nog eens Wal- cherse politieke partijbonzen geworden van de lokale partijen in Vlissingen en Mid delburg. „Tuurlijk ben ik trots. Al ben ik zelf hele maal niet politiek. Piet was vroeger een stuk ongeluk hoor! En ach, Pim... Ik weet nog dat we met onze vader aan het varen waren en een onbestuurbaar bootje tegen kwamen. We namen die man aan boord en zetten hem af op het Badstrand, bij de duiktoren. Ineens stapte Pim ook uit. Twaalf was 'ie toen. Wat bleek? Hij rende gelijk naar de PZC om te zien of hij nog een kwartje uit het avontuur kon draaien. We zijn opgegroeid in de Julianalaan, de artsenbuurt, zaten op school in de Kasteel straat. Vlissingen was heel leuk in die tijd." Toch vertrok Arnold. Via een onafgemaak te studie geneeskunde belandde hij op de textielschool in Enschede, waarna hij te rechtkwam bij de Firma W.A. Scholten chemische fabrieken in Groningen. „Een zetmeelfabriek. Maar van zetmeel kun je stijfsel voor textiel maken. Als textielex- pert reisde ik de hele wereld over. Negen maanden per jaar zat ik elders. Dat ging van België naar Duitsland, Tsjecho-Slowa- In de tempel vereren tientallen Chinezen hun overleden ouders met kaarsen en wierrook. Een kruidenwinkel in Chinatown. Ze heeft gewoond in Bangla desh, Jemen, Abu Dhabi, Zuid-Afrika, Jamaica, nu zit ze alweer vijfjaar in Jakarta en binnenkort wordt Londen aan het rijtje toegevoegd. „Het enige con stante in ons leven is verandering", zegt Gera Klijnsma. „En Zierikzee." Op de dag dat Gera Klijnsma als Europees secretaresse werd geïnstalleerd in Brussel, ontmoette ze Louwrens. Ze werden ver liefd. „Maar we wisten ook gelijk dat Louw rens naar Bangladesh zou gaan. Via de te lex liet hij me weten dat ik er niet kon wer ken, en dat we dan maar moesten trou wen." Dat huwelijk was een goede keuze, maar hun nieuwe woonplaats viel niet mee. „Mensen liggen daar gewoon op straat dood te gaan. Bovendien voelde ik me al leen. Het is geen gastvrij land. En dat kun je van Indonesië niet zeggen. Welkom, dat is het woord hier. In de supermarkt beginnen dametjes 'Daar bij die molen' tegen me te zingen. Of ze beginnen over pannenkoeken, dat ze die zo lekker vin den - net als wij met babi pangang. Ter wijl de Nederlandse tijd toch niet altijd even leuk is geweest. Maar zelfs de VOC heeft hier geen ne gatieve bijsmaak. Het lijkt eerder of ze er trots op zijn. Dat begreep ik in het begin niet. Maar het is ons alle maal vergeven." Haar lievelingsplek in Jakarta is China town. Volkomen Jakarta is een stad van grote tegenstellingen. Aan de ene kant van de straat staan krotten, aan de andere kant exclusieve kantoorpanden. Of koloniale landhuizen. Daarin wonen niet per se bule's, blanken, maar zo nu en dan zit er zeker eentje tussen. Zelfs Zeeuwen. door Wendy van den Hurk Gera Klijnsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 50