door schudden en prikken G zeeland j 3 40%korting +40%korting Schudden is beter dan afschieten of vergassen Meldpunt Verpleeghuis op retour Evenwicht commentaar 2e PAASDAG OPEN GRATIS MONTAGE' STEiNHAUS zaterdag 3 april 2010 114 ganzeneieren zijn gisteren door schudden en prikken onvruchtbaar gemaakt in Westkapelle-Vroon anzen doen het goed op het Zeeuwse land. Wie ooit een grote vlucht heeft ge zien, weet hoe mooi de dieren samen bezig zijn. Maar ook hoe vraatzuchtig. Omdat Zeeland niet alleen van de natuur leeft maar nog steeds ook in belang rijke mate van de landbouw, moet de ganzenstand worden beperkt. Anders vreten ze de ak kers kaal. Vooral de kwetsbare jonge aanplant. Een evenwicht tussen de gans en zijn natuurlijke vijanden zo als de vos zou het mooist zijn, maar dat is lang niet overal haal baar. Daarom gedragen mensen van Staatsbosbeheer zich als vij and. Zij maken de eieren on vruchtbaar door schudden of prikken. Een onsympathiek middel, maar het werkt goed. Er is weinig reden om misbaar te maken over deze aanpak. De ganzenpopulaties lopen geen gevaar. En in vergelijking met de jacht op damherten of het harde regiem voor de grote gra zers in andere natuurgebieden is dit schudden en prikken dier vriendelijk. door Cornelleke Blok Liever eieren schudden dan ganzen afschieten, vindt Rob Ossewaarde, voorzit ter van de Partij voor de Dieren in Zeeland. „Ik ben niet di rect tegen het schudden van gan zeneieren. Ik kan me voorstellen dat ganzen voor overlast zorgen." Maar er zijn wel betere alternatie ven, vindt Ossewaarde. „Er zou den meer ganzenopvangplekken moeten zijn aan de randen van na tuurgebieden. Die zou je in kun nen richten met witte klaver. Dat is echt een lekkernijtje voor gan zen: het trekt ze aan. Zo hebben boeren minder overlast van de gan zen. Die ganzen kiezen toch voor het lekkerste." Daarnaast zou er minder op vos sen gejaagd moeten worden, vindt Ossewaarde. „De vos is de natuur lijke vijand van de ganzen, maar ook de concurrent van de jagers. Als er vossen in de buurt zijn, zul je geen ganzen zien." De Vogelbescherming Nederland is niet blij' met het schudden van ganzeneieren, zegt woordvoerder Hans Peters. Hij vreest dat andere vogels in natuurgebieden ver stoord raken in hun broedperiode, door het schudden van de gan zeneieren. „Het allerliefste zouden we zien dat boeren de schade die ganzen aanrichten helemaal ver goed krijgen." Toch kan Peters zich wel enigszins vinden in de Zeeuwse maatregel. „Op Texel worden ganzen vergast: als je tóch iets moet doen, is het schudden van ganzeneieren een veel humanere manier. Wij heb ben het Ei van Columbus voor dit probleem ook nog niet uitgevon den." middelburg - Klaverblad Zeeland opent op 6 april een meldpunt om ervaringen en klachten over het doelgroepenvervoer in Zeeland te melden. Het meldpunt blijft tot eind 2010 open. De aanleiding voor het meldpunt zijn de uitkom sten van verschillende (landelijke) onderzoeken, die melden dat er veel verbeteringen mogelijk zijn in het doelgroepenvervoer. Het meldpunt: 0113 - 212783. t P "f VACATURES Watisnouje.nl, is op zoek naar schrij vers, fotografen en filmers. Brutaliteit geen bezwaar www.watisnouje.nl STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Stuur uw sportfoto naar ons lezers foto-album www.pzc.nl/foto middelburg - Zorgorganisatie SVRZ is bijna op de helft met de bouw van kleinschalige ouderen woningen. In 2012 moeten er - ver spreid door de provincie - 164 groepswoningen staan. Daar kun nen bijna duizend mensen wo nen. Eind vorige eeuw moest iedereen die bij de SVRZ in een verpleeg huis moest worden opgenomen, naar een grote instelling. Dat was op zijn zachtst gezegd geen prettig vooruitzicht. Op Walcheren wa ren alleen de woorden 'Der Boe- de' al afschrikwekkend. De zorginstelling besloot het roer radicaal om te gooien. In de afgelo pen jaren zijn in een aantal plaat sen in Zeeland groepswoningen voor ouderen gebouwd. Soms in clusters, soms twee-aan-twee en soms alleenstaand. Volgende week worden in 's Heerenhoek twee groepswoningen geopend. (sLA Spectrum: liefje, ik kom even je vjngers doen rWOP KEUKENMEUBELEN w OPTOPAPPARATUUR MB 20% GOEDKOPE Geopend in o.a.: BREDA, Grenssteen 7 (tegenover NAC) tel 076-5422920. KAATSHEUVEL, Amerikastraat 14 (Industrieterrein 'De Kets') tel 0416-283282. Kijk voor overige adressen en openingstijden op v/ww.keukenkampioen.nl. foto's Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3