2 zeeland Geboortebeperking m 'Anker monument op dijk' Hennepteelt PZC zaterdag Om de ganzenpopulatie in Zeeland - en daarmee schade voor de landbouw - binnen de perken te houden zijn maat regelen nodig. Schudden of prikken van eieren is er één van. cowïw Ganzen in Zeeland ken voor 15 euro zaterdag 3 april 2010 door Maikel Harte Het CDA in Terneuzen wil dat de gemeente wiet gaat kweken. Ik ben voor. Gezien het gedoogbeleid zijn we het er in dit land kennelijk wel over eens dat een blowtje roken moet kunnen, alleen zijn we vergeten de teelt en de inkoop voor coffeeshops goed te regelen. Dat dit tot ongewenste situaties leidt heeft het Check- pointproces wel aangetoond. Door de teelt via de gemeente te regelen wordt deze eindelijk uit het criminele circuit gehaald. Hiermee komt er meteen contro le over de THC-waarde, de hoe veelheid werkzame stof in hen nep. Deze waarde is de laatste ja ren zo gestegen dat joints soms meer harddrugs dan softdrugs zijn. Maar het grootste voordeel is nog dat we schathemeltje rijk gaan worden. Ik pleit er namelijk voor gemeenten een volledig mo nopolie op de verkoop van hen nep te geven. A la gokken in het Holland Casino van de staat. Breng deze verkoop onder in een stichting met de bepaling dat de opbrengsten volledig ten bate van de plaatselijke bevolking komen. We hebben er dan wel belang bij gewoon aan de Belgen en Fransen te blijven verkopen. Dat wil het CDA niet, maar waarom niet? Als een Belg hier een trappist kan drinken dan mag hij toch ook wel een jointje smoren? En andersom gaan veel Zeeuwse jongeren in het weekend stappen in de steden en discotheken net over de grens. Aan hun wordt door de Belgen massaal drank verkocht, terwijl drank een veel groter probleem vormt dan softdrugs. Bovendien zou een verbod van verkoop aan Belgen en Fransen wel eens in strijd kunnen zijn met EJJ-wetge- ving. Maar eerlijk gezegd gaat het mij vooral om de miljoenen die zij in het laatje brengen. We wor den met het groene goud het Du bai aan de Schelde. Ik zie al eilan den in de vorm van hennepplan ten voor de Zeeuwse kust opdoe men en we kunnen straks alle maal een villa betrekken in de prestigieuze wijk De Wietlanden. Balkenende kan dan nog veel van ons zeggen, maar niet dat we geen VOC-mentaliteit hebben. GANZENEI door Ben Jansen Morgenstemming in natuurgebied Westkapelle- Vroon. De vogelwe reld ontwaakt. Het geoefende oor van Karei Leeftink herkent feilloos de vroegste klan ten: de zanglijster, de rietgors en. de graspieper. En kijk, daar vliegt een koppel grauwe ganzen. Die soort is de reden waarom Leeftink en zijn collega's van Staatsbosbe heer Adri Boogaard en Hans van der Weele en Aart Janse van de Wildbeheereenheid Walcheren zich op dit vroege uur bij het Vroon hebben verzameld. De taak die ze hebben, stemt hen niet bijster vrolijk: ganzeneieren onvruchtbaar maken. Dat druist geheel tegen de aard van een na tuurbeschermer in. Die ziet liever koddige ganzenkuikens uit het ei kruipen en de eerste stappen zet ten in een lang en gelukkig ganzen- Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Westkapelle-VfOOn PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs, Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Noordzee Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel. 088-013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 -12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl m Baaiweg f Westkapelle-Vroon Vroonwegeling Westkapelle VS? leven. Maar ganzen veroorzaken ook schade aan landbouwgewas sen en daarom moet de populatie in toom worden gehouden. Het schudden of prikken van de eieren is daarvoor een probaat middel. Nadat ze zich even van het nest hebben laten verjagen, zetten de ganzen het broeden op de onder handen genomen eieren onverdro ten voort, zodat de kans op nage slacht uit dit legsel nihil is. Wan neer daarentegen de eieren wor den weggehaald, slaan de ganzen opnieuw aan het leggen. „Tja, het is geen leuk werk", geeft Boogaard toe. „Maar het moet gebeuren. Het is in elk geval beter dan afschie ten." De grauwe gans, de meest voorko mende ganzensoort in Nederland, was in de jaren dertig van de vori ge eeuw zo goed als uitgestorven. De soort is een jaar of veertig gele den weer uitgezet (onder meer in Zeeuws-Vlaanderen), maar dat leidde landelijk eerst slechts tot en kele tientallen broedparen. De ont wikkeling van het natuurgebied Oostvaardersplassen bracht een ommekeer. De grauwe gans tierde er welig en van daaruit heeft de soort in heel Nederland weer vaste voet aan de grond gekregen. Enke le jaren geleden werden meer dan 25.000 broedparen geteld, waarvan ongeveer 6000 in Zeeland. Dat zijn aantallen die beheersmaat regelen noodzakelijk maken. Leef tink: „Het is begrijpelijk dat boe ren zich druk maken wanneer een stuk of veertig ganzen op hun win tertarwe neerstrijken en zich aan de jonge plantjes te goed doen." De meeste schade ontstaat nog doordat ze met hun grote platte zwempoten de planten vertrap pen en de grond verslempen. In Ganzen kunnen tot dertig jaar oud worden. Ze zijn vanaf hun der de levensjaar vruchtbaar. Ganzenparen blijven hun hele le ven bij elkaar. In 2006 telde Zeeland 14.127 overzomerende ganzen. Daaronder 12.114 grauwe gan zen, 956 brandganzen, 788 Cana dese ganzen en 191 soepganzen. O Soepgans is de verzamelnaam voor verwilderde witte ganzen die op boerderijen werden gehouden en de kruisingen ervan met andere soorten. In de winter loopt het aantal gan zen in Zeeland met duizenden op. Dat zijn ganzen die in noordelijke streken broeden en hier de winter doorbrengen. een jaar met goede tarweprijzen le vert dat bij menig akkerbouwer weinig vreugde op over de terug keer van de grauwe gans. De provincie heeft eind vorige week toestemming gegeven voor het schudden van ganzeneieren in drie gebieden. Leeftink en de zij nen houden het liever op prikken. Van der Weele: „Wanneer je op een dag een stuk of honderd eie ren moet schudden, zit je 's avonds nog te shaken." Daarom deelt Leeftink prikkers uit: een kurk met een spijker er doorheen. Boogaard, Van der Weele en Janse steken zich in waadpak en lieslaar zen. Nuttige attributen, want om eierschudders, -prikkers en andere verstoorders van ganzengezinsge- luk te slim af té zijn, bouwen ze hun nesten volgens Leeftink op ei landjes, ontoegankelijke oevers en in lastig te bereiken rietkragen. Dat betekent dat in elk geval- een deel van de eieren uitkomt. Afgezien van dat de nesten soms op een zelfs in een waadpak onbe reikbaar eilandje ligt, is het werk simpel. Met veel misbaar verlaat een gans zijn of haar nest. Eieren oppakken, prikje erin en terugleg gen. Met een kwartiertje zit de gans weer op het nest, onbewust van het feit dat al het broedwerk vergeefs zal zijn. In twee uur tijd hebben de prikkers 114 eieren in veertien nesten onklaar gemaakt. In Zeeuws-Vlaaqderen hoeft min der te worden géschud of geprikt. Daar gaan vossen zich te buiten aan ganzeneieren en helpen zo de populatie te beperken. Ook in het Vroon corrigeert de natuur zich zelf. Bij een aantal nesten liggen ei eren die door kraaien zijn leegge- pikt. „Die hoeven wij in elk geval niet te doen", zegt Janse tevreden. „Dat heeft een beter gevoel." De prikactie in Westkapelle-Vroon is de laatste van dit broedseizoen. Leeftink: „We moeten voorkomen dat we andere nestelende en broe dende vogelsoorten verstoren. De ganzen zijn er altijd vroeg bij. Daarom kunnen we deze beheers- methode toepassen. Al gauw gaat bijvoorbeeld de bruine kiekendief aan het broeden. Dat is een vogel die we absoluut niets in de weg willen leggen." mmmmmmmmsmm. Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf (ik heb de laatste 3 maanden geen pioef gehad) (P5) Stuur de bon na3r: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaal zorgvuldig om mei persoonsgegevens, In hei colofon treft u nadere informatie filmpje op www.pzc.nl door Marcel Modde ZIERIKZEE - Delftenaar Arnold Ver- schuyl (77) wil een monument op richten ter nagedachtenis aan de aanval op het verbandschip Gene raal ten Hove eind 1944 bij Zierik zee. Twee opvarenden kwamen daarbij om het leven en verdwe nen, met het schip, in de golven. Wrakduikstichting De Roompot maakte deze week bekend het schip met zekerheid te hebben ge lokaliseerd. Het gaat om het wrak dat in 1985 bij de Zeelandbrug werd gevonden. De Delftenaar is de zoon van de arts die de leiding had over het hulptransport van het Rode Kruis voor inwoners van het gebombar deerde Walcheren. Hij zou het toe juichen wanneer het anker van 'de generaal' wordt geborgen en sa men met een herdenkingsplaquet te een plekje krijgt op de dijk bij Zierikzee. Een op te richten werk groep, waarin ook het Rode Kruis en de Britse luchtmacht een stem zouden moeten krijgen, kan de for maliteiten regelen en zorgdragen voor financiering van het plan. Verschuyl wil met name ook pro beren de nabestaanden van de twee slachtoffers te betrekken bij het initiatief. „Dan sluit je die hele geschiedenis eindelijk eens af" Spectrum: fout RAF kost levens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2