Waar is het kasteel 241 zeeland Nieuwe woningen en oude resten vanaf 10.00 uur genieten de nieuwe NISSAN QASHQAI 1E PAASDAG: PAASMARKT BOULEVARD VLISSIN6EN 10.00 - 17.00 UUR Veel van de vroegste geschiedenis ligt in de bodem van Schou- wen-Duiveland verstopt. In een serie belicht de PZC de bo demschatten die hier ooit tevoorschijn kwamen. Bodemschatten Kastelen en grachten Bedreiging Breder aanbod na verbouwing Rodico De Barbier komt met bredere menukaart y.. /VT/I /ftfïïjT Ondernemersplein Paashaas deelt eieren uit op biologische markt 2epaasdag www.autosturm.nl zaterdag 3 april 2010 ARCHEOLOGIE door Inge Heuff Het oudst bewoonde deel van Zierikzee ligt rond de Sint Lievens- monstertoren. Daar te genover heeft het kasteel Graven hof gestaan. Over dit kasteel zijn wat gegevens bekend, maar er is niet één afbeelding. Op de kaart van Jacob van Deven ter van Zierikzee, uit het midden van de 16de eeuw, is al geen kas teel meer te zien. Het Gravenhof was van strategisch belang voor de Hollandse graven die het in eigen dom hadden. Schouwen was een vooruitgeschoven post op hun grondgebied en Zierikzee werd al in 1304 door de Vlamingen bele gerd en ternauwernood gered door de vloot van admiraal Grimal- di. Een goed kasteel was dus nood zakelijk in de woelige grensconflic ten. Het Gravenhof heeft vermoe delijk een flinke omvang gehad. Het geschatte maximale oppervlak omvat het gebied tussen de West straat, Slingerbos, een stukje Gra venstraat, Lammermarkt, Varre- markt en terug naar de Balie, wat destijds Marktveld heette. Grafelij ke rekeningen maken melding van meerdere gebouwen, ommuurd en met een gracht. Veel is verder niet bekend; zelfs niet over de sloop. In 1991 werd onverwacht een tipje van de sluier opgelicht. Het voor malige terrein van metaalhandel Groenleer, hoek Gravenstraat-Kar- nemelksvaart, werd gesaneerd voordat woningbouw kon worden uitgevoerd. Vooraf voerde provin ciale archeoloog dr. R. van Heerin- gen een verkennend onderzoek uit. Er werden acht kleine putten De Vlaamse graaf Boudewijn V zou mogelijk de stichter van een eerste (houten) kasteel zijn ge weest (eerste helft 11 de eeuw), wat kort na de bouw in Hollandse handen is gekomen. De Karnemelksvaart (gedempt in 1918) werd wel gezien als onder deel van het kasteelterrein. Maar op de kaart van Van Deventer staat de vaart niet afgebeeld, wel op de kaart van Blaeu, honderd jaar later. Iets ten westen van de stadswal lag nog een kasteel, Bloodenburg, dat tijdens het Vlaamse beleg in 1304 werd verwoest. (proefsleuven) gegraven. In een van de putten werd een moerne- ringsput uit wellicht de 8ste of 9de eeuw gevonden; een put waar het veen voor de brandbare turf of voor zoutwinning is uitgegraven. In andere putten werden aarde werk scherven en menselijke res ten aangetroffen. Maar de mooiste verrassing kwam toen een proef- put op 95 cm onder NAP een fun dering van baksteen aansneed. Een nadere opgraving toonde aan dat het om een rond fundament van vijf meter ging. Met een na tuurstenen dorpel. Op zes meter afstand in westelijke richting werd vervolgens een grachtloop gevon den. Het bestaan van een oudere stadsgracht dan de huidige Was niet bekend. Gezien het aardewerk en het afbraakpuin (wellicht van toren of kasteel) moet de gracht voor het midden van de 16de eeuw gedempt zijn, wat overeen komt met het ontbreken ervan op de kaart door Van Deventer. Op het terrein werden verder enkele kavelsiotën gevonden, die kloppen met de herverkaveling van het ter rein in de 17de eeuw. Frans Beek man, amateur-archeoloog, heeft de opgraving gevolgd. „Je moet soms gewoon geluk hebben. Als die proefput twee meter naar links of naar rechts was gegraven, hadden we de fundering van de toren nooit teruggevonden. Er zat ook nog een restant van de wenteltrap in. Dat maakte het zo tastbaar." Mededeling openingstijden Pasen PZC kantoren zijn op maandag 5 april gesloten. De redactie is wel telefonisch bereikbaar. Wij wensen u fijne paasdagen! VLISSINGEN - Een 23-jarige man zonder vaste woon- of verblijf plaats is in de nacht van donder dag op vrijdag rond 00.45 uur aan gehouden omdat hij in een wo ning aan de Jan Vermeerlaan in Vlissingen een vrouw had be dreigd met een wapen. De vrouw zag kans de woning te ontvluch ten en de politie te waarschuwen. De man zit in Torentijd. Autobedrijf Tholen B.V. ruim 75 jaar een begrip in mobiliteit verkoop onderhoud tuning Gagelboslaan 161 Bergen op Zoom Tel. 0164-247636 E: infotholenbv.nl www.tholenbv.nl www.saabtuning.nl Zeeuwland wil aan Karne melksvaart en Weststraat stadswoningen en apparte menten bouwen. De reden dat het lang duurt is de mogelijke hoge ar cheologische waarde van het ter rein. Met de gemeente werd uitein delijk het compromis bereikt dat het verkennend onderzoek geza menlijk betaald zou worden. Het werd in oktober 2008 uitgevoerd. Er werden twee proefsleuven paral lel aan de Karnemelksvaart gegra ven van 70 meter lang en 2 meter breed met haaks een derde proef- sleuf van 25 meter. Het oudst ge vonden materiaal (scherven) da teert uit de 10de tot 12de eeuw, het meeste komt uit de 13de tot 15de eeuw. Dat komt overeen met het bestaan van het kasteel. De onder zoekers veronderstellen dat de ZIERIKZEE Dankzij een flinke verbouwing en een andere indeling van de win kels kan Rodico Schoenen in Zierik zee sinds kort een aanzienlijk gro ter assortiment dan voorheen aan bieden. Nieuw is de wandelwand met da mes- en herenwandelschoenen van onder meer Lowa, Meindl en Hi-Tec. Ook worden hier speciale sokken van X Soeks en Deuter rug zakken verkocht. Op de eerste ver dieping is een uitgebreide reisafde ling gerealiseerd. Hier worden reisartikelen van de merken Samsonite Roncato en Del- sey gepresenteerd. Op de lederafde ling zijn tassen en klein-lederwa- ren van onder meer Castelijn 8c Beerens, My Lady, De Rooy en Icci te vinden. proefsleuven over een binnenter rein van het kasteel lopen. Wel licht dat onder de huidige bebou wing rond het terrein wel grond sporen van fundamenten liggen. De conclusie is, dat er pas geheid kan worden na uitgebreid aanvul lend onderzoek. „Wij onderzoe ken nu eerst de mogelijkheid van bebouwing op betonnen platen", zegt directeur Antoine de Ceuster. BBKI IMkWM I I >11 IHIMfl»—f OUWERKERK Café De Barbier, horecagelegen heid annex kapsalon aan de Ring in Ouwerkerk, legt vanaf nu meer nadruk op de eetgelegenheid dan op het café-aspect. In plaats van voorheen slechts en kele gerechten presenteert De Bar bier nu een complete menukaart. NOORDGOUWE LMJ tn De paashaas is vandaag present op de biologische markt in Noordgou- we. Deze symbolische gast zal zich nuttig maken met de verkoop van doosjes eieren van zes en van tien stuks. Het kan zijn dat er in sommi ge doosjes een gouden ei zit. Die gouden eieren zijn inwisselbaar bij één van de kramen op de biologi sche markt. Inspelend op het feit dat de paas haas een veganist is, zijn er spe ciaal op deze dag ook veganistische pizza's te koop. Tegen inlevering van één gouden ei is een pizza voor twee personen verkrijgbaar. o a. expositie Bona'P Debbaift Schouwersweg 7 Heinkenszand 0113 561482 www.binnenuit.nl woonconcept staat in onze showroom! GOES MIDDELBURG Amundsenweg 39 0113-602000 Noordweg 467 0118-612042

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 148