Saaie wegberm blijkt wondere DIESEL Handen ineen voor wijk Malta Jan Stins Sprookjes bestaan! Sportcentrum krijgt nieuwe speeltoestellen OPEN OCHTEND 221 V 2? FLORA- EN FAUNAWET Het bermonderzoek wordt in opdracht van de gemeente Schouwen-Duiveland uitgevoerd in het kader van de Flora- en Faunawet van 2002. Ouderwetse blues in 't Opstapje Meer vermogen (tot 25%) Meer trekkracht (motorkoppet) Meer rijplezier Minder brandstofverbruik (tot 12%) Minder C02 uitstoot Minder (fiscale) bijtelling tuningzeeland.nl Ook de verrekijker komt erbij te pas. Dieselluning vooralle merken personenwagens! Pearyweg GOES Tel: 0113-561812 Web: www.dieseltuningzeeland.nl Meer nieuws uit de regio op www.pzc.nl/schouwen-duiveland www.kunsteducatiewaicheren.nl ZATERDAG 10 APRIL 2010 10.00 - 12.30 UUR MIDDELBURG maak kennis met ons veelzijdige aanbod op gebied van muzieklessen en creatieve cursussen Kuiperspoort 12, 18 en 21 www.zeeuwsemuziekschool.nl zaterdag 3 april 2010 uurwerkmaker/ instrumentmaker Voor al uw uurwerk restauraties lld/sresj^uratoren nederland' voormensen die.vakwèrk kunnen waarderen damplein 7middelburg t. 0118-636635 www.janstins.nl BURGH-HAAMSTEDE - Sportcentrum Westerschouwen krijgt vier nieu we speeltoestellen. De oude toestellen voldeden niet meer aan de huidige strenge keu ringseisen. In de speeltuin aan de Kraaijensteinweg liggen de nieu we, moderne speeltoestellen al ge reed. De absolute topper is de zo geheten Vivarea. Dat is een speel toestel met verschillende mogelijk heden. Het bestaat uit een over dekt platform met twee halfronde plateaus, voorzien van een klim- net, hulpladder, glijbaan en een schommelbrug. Het toestel biedt een ware uitdaging voor kinderen van 2 tot 8 jaar. BROUWERSHAVEN - Liefhebbers van ouderwetse blues worden zaterdag 10 april op hun wenken bediend in eetcafé 't Opstapje in Den Osse bij Brouwershaven. Op het muzikale menu van het eetcafé staat een optreden van de Schouwen-Duivelandse formatie Freak 8c Friendz, bestaande uit Al- bert de Vos (gitaar), Jibbe Vaillant (toetsen), Gijs van den Ende (mondharmonica), Rob van den hoek (basgitaar) en Freek den Toom (zang en gitaar). Het con cert in 't Opstapje begint om 21.00 uur. Entree gratis. 1Renden negeert wens raad (foto) 2. Veel discussie over brede school 3. Strijd wateroverlast bijna voorbij TIPS: schouwen-duiveland@pzc.nl dan vinden Zeegers en Vos iets bij zonders. Zeegers wijst op een bos hoge stengels met een robuuste ha rige sigaar als bekroning. „De Gro te Kaardenbol. Die is zo genoemd omdat deze plant vroeger vaak ge bruikt werd bij het kaarden (kam men) van wol." Het plukje Grote Kaardenbol wordt door Vos met een digitale camera vastgelegd en hetzelfde ge beurt met andere wat minder alge mene planten die het tweetal in de Schouwen-Duivelandse ber men tegenkomt. Ook de diersoorten die er voorko men worden door het tweetal in kaart gebracht. Wat er allemaal zit? Heel wat, blijkt uit de opsom ming van Zeegers: mollen, mui zen, hazen, konijnen, fazanten. „Bruine kikkers zijn we ook tegen gekomen en pas hoorden we nog een Groene Specht." Het onderzoek van Zeegers en Vos beperkt zich niet alleen tot de weg berm. Ook naastgelegen sloten en vaarten zijn onderwerp van stu die. Zeegers haalt een fors uit de kluiten gewassen schepnet uit het bestelbusje en daalt voorzichtig het talud af om vervolgens het net enkele malen door het water in de vaart te halen. Heel veel leven zit er volgens hem niet in. „De enige vis die ik tot- dusverre ben tegengekomen in de sloten en vaarten hier zijn stekelbaarsjes." Vos vult aan: „Het water in de slo ten hier is hier vaak ook behoor lijk troebel. Er zit niet zo gek veel leven in." Zeegers tekent er meteen bij aan dat voor een compleet beeld een quick-scan, zoals hij die nu samen 'met Vos uitvoert eigenlijk enkele malen per jaar herhaald zou moe ten worden. „Want een aantal is nu gewoon nog niet actief. De Klei ne Modderkruiper zie je nu bij voorbeeld nog niet, maar die zit er vast wel." Het gemeentelijk bermonderzoek wordt gedaan in het kader van de 'gedragscode bestendig beheer', op genomen in de Flora- en Fauna wet van 2002. Aan de hand van de bevindingen van Zeegers en Vos wordt mede bepaald waar in zo mer en najaar al dan niet - en zo ja op welke manier - gemaaid moet gaan worden. De een onderzoekt, de ander noteert. MEEST CELEZEN ZIERIKZEE - De gemeente Schou wen-Duiveland, zorgcentrum De Wieken, woningbouwvereniging Zeeuwland en het Welzijnshuis hebben de handen ineengeslagen met betrekking tot de aanpak van de Zierikzeese wijk Malta. De gemeente gaat dit najaar aan de slag met realisering van het Mal taplein. Dat moet een centraal ont moetingspunt voor de wijk wor den. De aanleg van het plein gaat ge paard met vervanging van riole ring en bestrating. Op dit moment wordt gewerkt in Schuurbeque Boeijestraat en Calandweg. De andere drie partners willen sa men met de bewoners van de wijk werken aan een leefbare wijk met activiteiten voor en door bewo ners. Om ideeën te genereren zijn inmiddels 'koffïetafelgesprekken geweest.' Zeeuwland gaat op verschillende plekken in de na de watersnood ramp uit de grond gestampte wijk woningen te renoveren dan wel te vervangen. Het idee is nu ontstaan om vanuit deze twee een gezamen lijke subsidieaanvraag in te dienen bij de provincie in het kader van de zogeheten regeling POP2. De aanvraag is inmiddels de deur uit. door Piet «leemans Het lijkt saai en eento nig, maar dat is het allerminst. Gewone, ordinaire wegber men blijken voor wie er oog voor heeft een afwisse lende wereld vol flora en fauna. BTL Planbureau uit Oisterwijk heeft op Schouwen-Duiveland 85 hectare, verdeeld over 32 onder- zoeksblokken in kaart gebracht. Wegbermen. Ze zijn o, zo onopval lend, maar ze nemen ondertussen wel 2,5 procent van het totale op pervlak van Nederland in beslag. Ze zijn onverbrekelijk verbonden met wegen en bieden - mits. met zorg onderhouden - plaats aan 450 verschillende soorten planten en tal van dieren. Het leven is er, weet ecoloog Tom Zeegers van BTL Planbureau, vaak rijker dan je op het eerste gezicht zou denken. En wat je aantreft zegt iets over het grondgebruik, maar ook over de historie. Samen met stagiair Tineke Vos struinde Zeegers deze week bermen net bui ten de bebouwde kommen op het eiland af „En dan om de 100 me ter stoppen en kijken wat er te vin den is." Wat er te vinden is, is sterk afhankelijk van het beheer van de wegberm, tot 1950 was er ecologisch bermbeheer. Er werd geen kunstmest gebruikt, het gras werd vaak door boeren gemaaid en soms werden bermen begraasd door vee. Na 1950 nam het verkeer, de ver vuiling en het gebruik van pestici den toe. Daardoor werd het maai- sel ongeschikt als veevoer, bleef lig gen en maakte de bermen voedsel rijk. Zeegers: „En dan zie je dat be paalde plantensoorten gaan woeke ren en overheersen en dat gaat dan weer ten koste van andere planten." Dat bermen bloemenrijkdom kun nen bieden, is bekend. Door het maaisel af te voeren kan de bodem verschralen en dan krijgen veel planten een bloeikans. Zeegers: „Je ziet in het Oosten van Schou wen-Duiveland heel andere berm- planten dan in de Kop van Schou wen. In het oosten heb je vooral kleigrond en in de Kop van Schou wen is het veel zanderiger. Nu en .Tel 0115-686100 Axel Hulst Philippine Schoondijke Temeuzen Vlisslngen Zaamslag Zulddorpe langs van maandag t/m zondag tot 19.00 uur wwvz.juultje.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 146