241 zeeland Eenzame bezinningstocht 'Monumentenstatus niet CilTUS 't SÜlSSS al 25 nodig voor stadhuis Kunstplatform moet vooral adviserend zijn Bouw biomassacentrale Heros Sluiskil van start ADVIES Raadsbesluit voldoende voor behoud JUBILEUMEDITIE Voorbereiding feestvoorstelling is al in volle gang zaterdag 3 april 2010 Z door René Hoonhorst AARDENBURG - Burgemeester en wethouders van Sluis vinden het niet nodig het voormalig stadhuis van Aardenburg aan te laten wij zen als rijksmonument. Het dagelijks bestuur kant zich niet tegen aanwijzing tot monu ment om het gebouw makkelijker van de hand te kunnen doen, ver klaart woordvoerster Marjolein Reinhoudt van de gemeente Sluis. „De gemeenteraad heeft al eerder vastgelegd dat de voorgevel en het torentje, inclusief het carillon, be waard moeten blijven. En daar mee is de toekomst van het ge bouw gewaarborgd." Het Cuypersgenootschap, dat zich inzet voor behoud van bouwkun dig erfgoed uit de negentiende en twintigste eeuw, heeft de monu mentenstatus aangevraagd bij het Rijk. De gemeente waarin het mo nument staat, wordt procedureel om advies gevraagd. Sluis is boven dien eigenaar van het voormalige stadhuis van Aardenburg. In hun advies hebben B en W ook rekening gehouden met de weten schap dat het Rijk 'heel selectief omgaat met monumenten van na 1945'. „Een nieuw monument moet minstens van nationale en misschien zelfs wel internationale statuur hebben om die status te krijgen", legt de woordvoerster uit. Het uit de jaren vijftig daterende stadhuis is weliswaar een markant gebouw aan de Markt van de kik- kerstad, maar ontbeert internatio nale allure. De Actiegroep Behoud Stadhuis Aardenburg is het daar overigens niet mee eens. Deze zomer komt de groep nog met een advies over de gebruiksmogelijkheden voor het beeldbepalende pand. De actie groep opperde eerder dat het ge meentemuseum, de VW en het gemeentelijk, historisch archief een plaats zouden kunnen vinden in het stadhuis. De Raad voor Maatschappelijke Ondersteuning heeft al advies gege ven. De RMO ziet meer in het combineren van culturele functies in de Sint Baafs, waar de raad ook de archeologische vondsten van het museum wil samenbrengen. De Museumfederatie, de derde par tij waaraan het college advies vroeg, komt naar verwachting bin nenkort met een standpunt. door Eugene Verstraeten TERNEUZEN - Het Platform Kunst en Cultuur in Terneuzen mag blij ven, maar om de vier jaar moet de helft van de leden het veld ruimen voor nieuwe gezichten. Het college vindt ook dat er voortaan geen raadslid meer in het platform moet plaatsnemen. Het platform is in 2007 ingesteld om B en W te adviseren over kunstaankopen en een aantal pro jecten uit te voeren. Het heeft een verzoek ingediend om een nieuwe vierjarige zittingsperiode in de hui dige samenstelling door te gaan. In een evaluatie komen B en W tot de slotsom dat het platform een belangrijke bijdrage heeft gele verd aan het cultuurbeleid van de gemeente Terneuzen. Wel vindt het college dat nieuwe gezichten in het platform welkom zijn. De komende vier jaar mag iedereen nog blijven zitten, maar na 2014 moet de helft van de zes leden worden vervangen. Gelet op het belang van 'een helde re scheiding tussen de beslisbe- voegde organen en hun adviesorga nen' denken B en W dat er geen raadslid meer aan het platform moet worden toegevoegd. Tenslotte wil het college van B en W dat het platform zich voortaan vooral op haar adviesfunctie richt. Als uitvoerende activiteit blijven dan uitsluitend de cultuurprijzen over. Circusdirecteuren Alex de Graeve, Ronald Möring, Jan Vereecken en Peter van Steenberge (vlnr) oefenen alvast voor de ju SLUISKIL - Op het bedrijfsterrein van Heros Sluiskil is begonnen met de bouw van een Biomassa centrale. Dat gebeurt op initiatief van Lijnco Green Energy. Het pro ject houdt verband met de tot standkoming van het Biopark Ter neuzen. De biomassacentrale wordt de grootste van Nederland. Jaarlijks wordt er 135.000 ton biomassa ver werkt waarmee 8 MW duurzame elektriciteit wordt geproduceerd. De centrale biedt werk aan vijf tot tien mensen. Eind dit jaar wordt de installatie in bedrijf genomen. In de centrale worden straks orga nische reststromen afkomstig uit de (voedingsmiddelen-)industrie en agrarische sector verwerkt. Hier bij ontstaat groene elektriciteit, warmte en schoon water. De elek triciteit wordt opgewekt in een warmtekrachtcentrale die draait op het biogas, dat vrijkomt bij het proces. De elektriciteit die niet no dig is voor de eigen inrichting, of voor de andere installaties op het terrein, zoals de afvalwaterzuive ring, biodieselfabriek en recycling bedrijf, wordt als groene stroom te ruggeleverd aan het openbare elek triciteitsnet. Momenteel worden er door twee heistellingen zo'n 1200 heipalen geslagen in de Sluis- kilse klei. AXEL - Na een jaar fysieke en men tale voorbereiding is ze er einde lijk klaar voor. Willy Melger-Dee- len (45) uit Axel stapt maandag op de fiets om in haar eentje aan een pelgrimage na^r Santiago De Com- postella (Spanje) te beginnen. „Het wordt echt een religieuze be zinningstocht." Ze is zes weken weg van haar gezin in Axel. „Ik wil de loskomen van de vertrouwde omgeving. En heb daarmee tijd voor mezelf durven en mogen ma ken." Rond Hemelvaartsdag (13 mei) hoopt ze na een tocht van 2400 ki lometer te arriveren in het bede vaartsoord. „Als ik daar aankom ga ik eerst naar de kathedraal om een mis bij te wonen." Willy Melger heeft zich een jaar lang voorbereid op door Frank van Cooten truc van huisclown Paco (gewoon een gat in de tafel), de doorzaagact van Theo Koppenveld met zijn lief tallige assistentes Marca en Denise en de Chinese trucs van Otto en Robbie alias Ping en Pong. „Het cir cus is vooral volksvermaak. Het leukste is natuurlijk dat het mis gaat", zegt Jan Vereecken. De meeste directeuren zijn man nen van het eerste uur. „Het circus is eigenlijk ontstaan uit het carna val. In de zomer gebeurde er wei nig. Laten we daar gebruik van ma ken, dachten we." En zo geschiedde. Alhoewel: de eerste voorstelling had nog heel wat voeten in de aarde. Er was heel wat 'politiek massagewerk' no dig om de eerste voorstelling ach ter de oude katholieke jongens school van start te laten gaan. Strobalen en een aantal stellingen gaven vorm aan de circuspiste. De plakboeken liggen op tafel. Directeuren Jan Vereecken, Ro nald Möring, Alex de Graeve en Peter van Steenberge bladeren door 25 jaar geschiedenis van circus 't Saaasss in Sas van Gent. Anekdotes, waarvan vele hilarisch, rollen over tafel. Zoals de verdwijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 120