22 zeeland Expositie legt leven machtige vorst en Leven 'kleine keizer' ook voor jeugd interessant door vrolijke expositie Jan Stins Leentfaar op tv HET BOLWERK IJzendijks museum volgt voetsporen Napoleon Bonaparte in Zeeuws-Vlaanderen Napoleonjaar Frankemölle verlaat het Zeldenrust almanak In de hal steekt de kleine kei zer al vriendelijk een bak snoep naar voren. Niet dat hij altijd zo vriendelijk was, maar Napoleon heeft er wel wat voor over om ook kinderen te lokken naar een tentoonstelling over zijn veroveringen in de lage landen. Confiserie Napoleon leende de goedgeefse veldheer graag uit om de aandacht te vestigen op de zure en zoete snoepkogels die de Bres- kense fabriek onder zijn naam de markt op slingert. De titel keizer komt misschien wat intimiderend over, maar kinderen kunnen zich uurwerkmaker/ instrumentmaker Voor al uw uurwerk restauraties; Lid J^eIsauratoren Nederland" VfeOR^ENSEN DIE VAKWERK KUNNEN WAARDEREN jépf m damplein 7, middelburg t. 0118-636635 www.janstins.nl BRESKENS - Taalliefhebber Rein Leentfaar uit Breskens is dinsdag te zien in het tv-programma Man bijt hond. Hij wordt gevolgd in de voorbereiding op het Deventer Dictee. De uitzending op Neder land 2 begint om 18.50 uur. zaterdag 3 april 2010 door René Hoonhorst Een ADHD'er zouden we Napoleon Bonaparte te genwoordig noemen, kenschetst Arco Wille- boordse, museumbe heerder en historicus van de ge meente Sluis. „Een hyperactieve man, die altijd haast had. Een explosieve persoon lijkheid, die tegen het einde van zijn leven was opgebrand." Die twee kanten van Napoleon komen mooi tot uiting op twee schilde rijen in de 'voorkamer' van het IJ- zendijkse museum voor de Staats-Spaanse Linies Het Bol werk. Op het ene doek prijkt kei zer Napoleon in vol ornaat, op het andere zit de verslagen veldheer Bonaparte, gedesillusioneerd na de troonsafstand, onderuitgezakt op een stoel. „Op dat tweede schilderij kun je ook goed zien dat Napoleon na zijn veertigste flink verdikte en aan het eind van zijn leven echt was uitgeblust." Dat laat onverlet dat Napoleon in korte tijd, zijn 'heerschappij' duurde niet veel lan ger dan vijftien jaar, uitgroeide tot 'machtigste man ter wereld'. Die machtige keizer en legerbevel hebber liet ook veel sporen na in Zeeuws-Vlaanderen en aangren zend Vlaanderen. Voetsporen die nog steeds in de streek zijn terug te vinden en verhalen waarvan de waarheid vaak niet meer is te ach terhalen. Reden genoeg om de jaar lijkse wisseltentoonstelling in Het Bolwerk aan Napoleon te wijden, betoogt één van de drijvende krachten, Bert van Gelder. Van Gelder, Willeboordse en enke le andere vrijwilligers van het IJ- zendijkse museum wilden Napo leon echt tot leven laten komen; la ten zien wat hij voor de streek heeft betekend. Dus is er aandacht voor het door de keizer aangelegde kanaal Brugge-Sluis (de Damse Vaart) en opgerichte versterkingen in onder meer Breskens. Van die vesting is niet veel meer te zien, maar op een luchtfoto van cam- Museum Het Bolwerk staat tot en met 31 oktober in het teken van Napoleon Bonaparte. In de NH kerk van IJzendijke is van middag om 15 uur de aftrap met een aantal lezingen en een toneel spel (16 uur) op de Markt. Arco Willeboordse houdt morgen een lezing over 'de machtigste man ter wereld in onze streek'. Zaal Petit Paris, aanvang 10.30 uur. In de rest van het jaar zijn vele fiets- en wandeltochten speciaal aan Napoleon gewijd. 15 augustus wordt de verjaardag van de keizer vorstelijk gevierd. ping Napoleonhoeve springt de vorm er direct uit. Dat Napoleon van Terneuzen de grootse oorlogs haven na het Bretonse Brest wilde maken, raakte in de vergetelheid, maar een plantekening van de voor bestrijding van de Engelse vloot bedoelde haven brengt de museumbezoeker op de hoogte. Die tochten komen pas echt tot le ven door verhalen op te rakelen: niet alleen verhalen over opruk kende strijdkrachten en veldsla gen, maar juist anekdotes uit het gewone leven. Zoals van dat bru taaltje dat Napoleon tijdens een in spectietocht over de wal toevoeg de dat hij een 'beroerde kerel' was, omdat hij het knikkerspel van een paar jochies bedierf Het ventje kwam er zonder kleerscheuren vanaf, waarschijnlijk omdat Bon aparte het Nederlands niet be heerste, wil de overlevering. Dat Napoleon niet altijd even beroerd was, bewijst het verhaal van de veerman die hem het Zwin over zette. De schipper gaf de keizer de precieze tijd aan die de overtocht zou duren en werd daarvoor be loond met een vorstelijk levens lang pensioen. Dat Napoleon op veel plaatsen in Zeeuws-Vlaanderen is geweest, staat vast. Willeboordse: „Maar voor al die huizen en herbergen waarvan wordt beweerd dat hij er overnachtte, durf ik mijn hand niet in het vuur te steken." Museumbezoekers kunnen potje schaken met 'Napoleontische' stukken. TERNEUZEN - Voorzitter van de cen trale directie van de middelbare school het Zeldenrust-Steelantcol- lege in Terneuzen, Titus Frankemölle, wordt algemeen di recteur van Kwadrant Scholen- groep in Dongen en Oosterhout. Vanaf 1 augustus gaat hij daar aan de slag. Wie Frankemölle opvolgt op het Zeldenrust is niet bekend. Tip? redactie@pzc.nl De fotograaf is de zes kruisjes gepas seerd en zo langzamerhand door alle wateren gewassen. Hem hoef je niets meer wijs te maken. Hij gaat sinds jaar en dag door het leven als, wat nu zo populair wordt omschreven als ZZP'er (Zelfstandige Zonder Personeel). En dat bestaan valt voorwaar niet mee. Zeker in de tijd van het invullen van belasting formulieren gaat de Bressiaander (dat leed komt er nog eens bij) kreu nend en klagend door het leven. Laatst zat hij wat te filosoferen over zijn leven en vroeg zich somber af waar het toch mis was gegaan. „Ik ben een speciale ZZP'er, een zelfstan dige zonder pensioen. Ik heb een enorm pensioengat. Of gat? Zeg maar rustig pensioenkrater!" De organisatoren hebben vormge ver Ramon de Nennie gevraagd de expositie op te vrolijken met kleu rige informatiebanieren. De rood- wit-blauwe vellen vertellen in hel dere teksten het verhaal van Napo leon. Zijn leven en veroveringen trekken ook voorbij in humoris tische cartoons van De Nennie, zo dat ook kinderen en haastige vol wassenen Napoleons heldendaden en nederlagen meekrijgen. Jonge - en oudere - bezoekers kunnen ook een spelletje schaak spelen met 'Napoleontische' stukken of met een speciaal spelletje Electro de kennis over Napoleon testen. Napoleon presenteert met plezier bonbons uit 'eigen' confiserie. Napoleon kijkt als keizer en verslagen veldheer naar Zeeuws-Vlaanderen. reacties: 475 Belastingkantoor Terneuzen kan best weg 18% langs een lat letterlijk met Napo leon meten om te zien dat de zelf benoemde vorst met zijn 1.63 me ter niet veel groter was dan hen. In het museum is ook een slaapka mer van Napoleon ingericht, waar in de keizer in zijn veldbed ligt. Napoleon sliep ook in hotels vaak in een veldbed. Net als in zijn tent tijdens veldtochten stonden er in al zijn slaapkamers altijd twee veld bedden, omdat hij 's nachts over stapte in een vers bed. „Voor wie onrustig slaapt, woelt en zweet en misschien wel om zich heen slaat, is dat een slimme oplossing", schreef Martin Bril in zijn boek. DÉ' -L 2§ü §f 1BS1§§ Teirneuzen moet zelf wiet gaan kweken Zie www.pzc.nl/ zeeuws-vlaanderen Te! 0115-686100 Locaties: langs van maandag t/m zondag 19.00 uur www.juuRje.nl J

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 118