sport 139 Berrevoets baalt dubbel met Pasen Hoogbejaard, maar jong van lichaam en geest VIJFDE KLASSE B Renesse kampt met personele problemen vrijdag 2 april 2010 S door Klaas Verspoor ZIERIKZEE - Uitgerekend in het paasweekeinde moet het toch al ge havende Renesse twee keer aan de bak. Enkele spelers kunnen niet voetballen vanwege hun werk in de horeca. En daarnaast kampt Renesse met een volle ziekenboeg, waarin ook John Berrevoets zit. In de uitwedstrijd tegen Lepel- straatse Boys, op 7 maart, ging het mis voor Berrevoets. „Ik ging na tien minuten een kopduel aan en het was gelijk over. Ik verdraaide mijn knie. Er zat veel vocht in en heb twee weken rust genomen. Nu ben ik met oefeningen mijn spieren weer sterker aan het ma ken, maar ik kan geen onverwach- John Berrevoets Leeftijd: 28 jaar. Woonplaats: Zierikzee. Clubs: Zierikzee en Renesse. 9 Favoriete positie: „Eigenlijk de nummer-tien-positie. Dat vind ik de mooiste plek, maar ik speel overal." Hoogtepunt: „Het winnen van de nacompetitie met Renesse (2002). We promoveerden toen naar de vierde klasse." Dieptepunt: „Een beenbreuk in de jeugd van Zierikzee." te bewegingen maken." „Ik vrees dat het nog wel even gaat duren. Dat is balën, want als ik er gens een hekel aan heb, dan is het wel om geblesseerd aan de kant te staan. Maar ik ga mee naar elke wedstrijd en wil er zo vaak moge lijk bij zijn. Ook op de trainingen. Ik wil niet te ver van de groep af staan. Ik wil ze steunen. Je wint met zijn allen en verliest met zijn allen." Toeval of niet, maar de vier duels waarin Berrevoets nu afwezig is, verloor Renesse in de vijfde klasse B. Daarvoor was ook de uitwed strijd bij Hansweertse Boys al ver loren gegaan. Dat was Renesses tweede duel na de winterstop. Ber revoets: „In Hansweert hebben we het altijd lastig. Voor de winter stop stonden we nog derde, maar daarna hebben we bijna twee maanden niet gevoetbald. Het lijkt wel of er in Hansweert wat ge knapt is, al hebben we ook met veel blessures te maken." Naast Berrevoets is ook Vincent Goedegebuure al lange tijd niet in zetbaar. Daarnaast raakte Renesse vorige week Wilco Jochem kwijt en is Ferry Ebbers wegens gezond heidsredenen gestopt in het eerste. „Wilco en Vincent spelen de rest van het seizoen niet meer, en Rem- co Wandel moet vaak werken op zondag. Mijn broer (Leon Bakker) en Robbert Jan Canters zitten weer bij de selectie. Maar Rob bert-Jan viel ook weer geblesseerd uit." Renesse is afgezakt naar de zeven de plaats en het is duidelijk dat de ploeg in de hoek zit waar de klap pen vallen. „Het voetbal was voor de winterstop lang zo slecht nog niet, maar nu is het niet heel erg goed meer. Tegen Vosmeer kregen we in het eerste halfuur kansen, maar de bal ging er niet in. Ik voel de het langs de kant aankomen. En dat voelt het team ook. Voor de winterstop viel het balletje vaak goed, maar nu niet meer. Het zelfvertrouwen is een eind weg. We hebben een overwinning no- dig." Op paaszaterdag zal Renesse zich moeten vermannen, want dan wacht om half vijf de uitwedstrijd bij Lewedorpse Boys. Op paasmaandag ontvangt Renesse DZC09. „Ik verwacht dat we dit weekend wel een keer winnen. Le- bo ligt ons wel. Thuis wonnen we nog. En 'Dreischor' is een wed strijd op zich. Wij zouden moeten winnen, maar zij willen ook erg graag van ons winnen." foto Dirk-jan Cjeltema John Berrevoets: „Voor de winterstop viel het balletje vaak goed, maar nu niet meer." De 84-jarige Cor de Voogd gaat voor de derde keer deelnemen aan de PZC Familieloop. foto Lex de Meester door Koen de Vries MIDDELBURG - Hij staat ter verwel koming bij de deur en oogt een tik je breekbaar. Cor de Voogd is 84 en woont in Middelburg, in verzor- gings- en verpleeghuis Ter Veste. De schijn bedriegt. Eenmaal bin nen blijkt De Voogd vitaal van lichaam en geest. Zo vitaal zelfs, dat hij op 19 juni voor de derde keer aan de PZC Familieloop mee doet. „Ik loop de tien kilometer", zegt de tachtigplusser. „Maar de halve marathon zou ik ook nog wel aankunnen." Cor de Voogd is heel wat verhuisd in zijn leven. Zijn vorige woon plaats was Burgh-ITaamstede, maar daar had hij het niet naar zijn zin. Zijn demente vrouw woonde in een verpleeghuis kilo meters verderop in Zierikzee en dat was niet prettig. In Ter Veste zitten ze vlak bij elkaar. Zij in de verpleegafdeling, hij erboven in zijn eigen aanleunwoning. Gezien de omstandigheden een ideale si tuatie. Als De Voogd tijd heeft, trekt hij zijn hardloopspullen aan en gaat hij hardlopen. Een uurtje rennen over de bolwerken of door de B-wegen, om de zinnen te ver zetten. „Dankzij dat hardlopen kan ik de problemen met mijn vrouw even vergeten", zegt hij. „Ik ben overal even vanaf. Maar ik ben wel een gelukkig mens hoor." Je zou denken dat een man als De Voogd, geboren in 1926, zelden ziek zal zijn geweest. Het tegen deel is waar. Hij heeft vijftig jaren lang last van migraine gehad, was bijna altijd verkouden en had vaak last van ontstekingen. Door die zwakke gezondheid is hij zich gaan verdiepen in medische za ken. Uiteindelijk kwam hij uit bij orthomoleculaire theorieën. Die zeggen onder meer dat de mens niet genoeg meer heeft aan zijn da gelijkse voeding. De grond is ver schraald en de plantenrassen zijn anders dan vroeger. „En als je ouder wordt, maakt je lichaam minder essentiële stoffen aan", vult de atleet op leeftijd aan. Sinds hij zijn dagelijks kost met voedingssupplementen verrijkt, is De Voogd de gezondheid zelve. „Ik voel me veel beter dan pakweg dertig jaar geleden", zegt hij, om vervolgens zijn potjes met pillen en poeders te tonen. De Voogd ge bruikt dagelijk 3 a 4 gram vitami ne C („ik ben nooit meer verkou den"), visolie, vitamine E, multivi- tamine, carnitine, cranberry, Q10, glucosamine, ginseng, magnesium, vitamine B12, quercitine en ging- ko. „Het kost wat, maar dan heb je ook wat", zegt hij, terwijl hij alles terugzet onder het aanrecht. Het hardlopen is nog maar van de laatste jaren. De Voogd begon pas op z'n 68e, nadat hij een oproep van een fysiotherapeut in een fol der was tegengekomen. „Het ging over kennismaken met hardlopen en was voor mensen van 15 tot 65 jaar. Ik heb gevraagd of ik ook mocht meedoen. Dat mocht, als mijn dokter toestemming zou ge ven. En dat deed hij. Het was lief de op het eerste gezicht. Na een paar keer trainen wist ik het al. Hier zou ik mee doorgaan. En weet je wat het gekke is. Sinds die eerste keer hardlopen heb ik nooit meer last van migraine gehad." Lopen doet hij nu al zestien jaar. Soms met een kleine onderbre king. Veertien dagen geleden werd hij aan staar geopereerd en mocht hij even niet. Maar nu kan het weer. Met een veel beter zicht. „Ik kan de krant weer lezen", zegt hij opgetogen. „Je moet wel je schaam te overwinnen. Voordat je hier in je korte broek met je dunne been tjes de flat uitgaat, moet er heel wat gebeuren." Inmiddels heeft De Voogd die drempel wel geno men, al weet hij dat vele ogen op hem gericht zijn. Er is nog een ob stakel: „Ik voel me soms schuldig dat ik er lekker op uit trek, terwijl vele anderen hier achter hun rolla- tor lopen. Soms beginnen ze zich tegen mij te verontschuldigen. Maar dat wil ik niet." De Voogd vindt het geen verdien ste dat hij op z'n 84e nog hard loopt. „Ik ben dankbaar dat ik het kan", zegt hij. „Maar ik besef dat al les heel betrekkelijk is. Dat je kwetsbaarder bent naarmate je ouder wordt." Toch plaatst hij daar meteen een kanttekening bij. „Ik huldig niet het gezegde 'ouderdom komt met gebreken'. Ik zeg altijd dit: 'Ouderdom is het bedrieglijke omhulsel waarbinnen de parel der jeugd verborgen ligt'." Een uit spraak die erop duidt dat je er wat voor moet doen om die jeugd aan te boren. De Voogd: „Je moet posi tief denken, ervoor zorgen dat je onderbewustzijn aan het werk gaat. Je onderbewustzijn is een es sentieel onderdeel van je bewust zijn. Je kunt het sturen. Als ik zeg 'ik stop met hardlopen', dan zorgt mijn onderbewustzijn ervoor dat dat ook echt niet meer kan. Maar ik gebruik het positief Ik zorg er voor dat mijn onderbewustzijn een enorme kracht kan aanboren. Twee woordjes gebruik ik daarom nooit: ja maar..." Op 19 juni hoopt De Voogd weer aan de start te staan van de Fami lieloop, zoals altijd met zijn schoonzus van 73 als supporter aan de kant. Als hardlopende recla mezuil (een dunne weliswaar) voor wat iemand op hoge leeftijd allemaal nog kan. De Voogd loopt de tien kilometer. Hij denkt er een uur en een paar minuten over te doen. „Het zou misschien wel snel ler kunnen, maar dat hoeft: niet. Ik doe het voor mijn lichaam en geest. Eerlijk gezegd kijk ik ernaar uit. Bij de Familieloop is het altijd heel gezellig: Er zijn veel jonge mensen, er wordt niet over ziektes gesproken. Dat vind ik heel pret tig. In Ter Veste word ik geaccep teerd. Door de lopers en het pu bliek word ik gerespecteerd. On derweg krijg ik veel aanmoedigin gen. Dat doet me goed." PZC Familieloop Datum: Zaterdag 19 juni. C: Afstanden: 3,10 en 21,1 kilome ter. Starttijden: 3 kilometer: 10.30 uur; 10 kilometer: 11.15 uur; 21,1 kilometer: 11.15 uur. Inschrijfgeld: 3 kilometer: 4 euro; 10 kilometer: 6 euro; 21,1 kilome ter: 8 euro. Start en finish: Arsenaal Vlissin- gen. O Meer informatie en inschrijven: www.pzc.nl/familieloop

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 81