binnenland 17 in portemonnee 'Bezuiniging in zorg zeer on< 'Dan maar defensie opheffen' f;* 2 J6S S P Cil Overheid Kinderopvang Politie Minimumloon ww Afschaffen aftrek hypotheekrente Vervoer AWBZ Onderwijs Sociale werkplaats vrijdag 2 april 2010 4^* S »#tc -• &»-■" ?«-• door Frouke Tamsma Provincies en waterschappen worden opgeheven, er blij ven 25 tot 30 regiogemeen ten over. Dat levert 1,8 mil jard op. Of er komen 5 tot 8 provincies, 100 tot 150 ge meenten en de waterschap pen vallen onder provincie of gemeente: 1,45 miljard. Verlagen van het minimum loon met 10 procent werkt flink door op de arbeidsmarkt en op andere uitkeringen. Besparing: ruim 1,3 miljard. Een andere optie: uitkeringen stijgen niet meer mee met de de ontwikkeling van de lonen. Besparing bijna 2 miljard De WW-uitkering duurt maximaal 1 jaar. Werkgevers betalen de eerste periode van maximaaal zes maanden. Daarna volgt maximaal een halfjaar spaar-WW waar voor werknemers verplicht moeten sparen. Besparing 2,2 miljard Er komt een nieuwe school van 8.00 tot 18.00 uur die gratis toegankelijk is. Ouders van kin deren tot vier jaar houden recht op kinderopvangtoeslag, het kindgebonden budget wordt ge halveerd. Besparing 1,8 miljard Afschaffen hypotheekrenteaf trek en eigenwoningforfait in dertig jaar. Ook de kapi taalverzekering voor de ei gen woning is niet langer af trekbaar: mensen lossen snel ler af en de huizenprijzen da len met 13 procent. De eigen woning en eigen woningschuld worden over geheveld van box 1 naar box 3 in de belastingaangifte en worden als vermogen ge zien. Wie meer aflost, is fis caal voordeliger uit. De hui zenprijzen dalen hierdoor in twintig jaar met 10 procent. De renteaftrek wordt annuï- tair: de bezitter lost volgens de fiscus elk jaar een deel van de hypotheek af en be taalt dus minder rente. De af trek wordt kleiner. Daarnaast mogen huizenbezitters hun rente nog maar aftrekken tot maximaal 500.000 euro en tegen maximaal 42 pro cent. Hierdoor dalen de hui zenprijzen met 8 procent. De 25 politieregio's worden vervangen door een nationa le politie, onderverdeeld in 10 regio's. Boetes gaan om hoog en delen van de minis teries van Binnenlandse Za ken en van Justitie worden samengevoegd. Besparing 2 miljard r Tol voor vrachtwagens, spits- heffing voor automobilisten, voor treinreizigers wordt rei zen buiten de spits aantrekke lijker, een gebruikersheffing voor de beroeps- en plezier- vaart en infrastructuurprojec ten worden geschrapt Besparing ruim 1,7 miljard Versobering van de bijzonde re ziektekosten, zoals het schrappen van de vergoe ding voor de eerste 90 minu ten persoonlijke verzorging per week of persoonlijke ver zorging bij een indicatie van minder dan zes maanden. Besparing 4,2 miljard De lestijd in het voortgezet onderwijs terugbrengen, het aantal studieprofielen beper ken in de bovenbouw van havo/vwo en deze leerlingen een jaar korter op school la ten zitten. Besparing 4,1 miljard De ingrijpende bezuinigingsvoor stellen voor de zorg zijn slecht ge vallen bij de Landelijke Huisartsen- vereniging (LHV). Als het aan ambtenaren ligt, moeten mensen straks per huisartsenbezoek 5 euro betalen en wordt het verplichte ei gen risico verhoogd naar 775 euro. De politiek is tegen dat laatste voorstel, maar de bezorgdheid is desondanks groot bij LHV-voorzit- ter Steven van Eijck. „Dit ambtelijke plan is zeer on doordacht", vindt hij. „De huisarts biedt goede zorg en is veel goedko per dan het ziekenhuis. Door daar nu een financiële drempel voor op te werpen, werk je in de hand dat mensen langer blijven rondlopen met hun klachten voor ze naar de dokter gaan." Terwijl het voor die oude vrouw met pijn op de borst of dat kindje met zware hoofdpijn erg belang rijk is dat een arts ernaar kijkt. Als patiënten te lang wachten, wordt behandelen moeilijker en duurder. Het kan zelfs ronduit gevaarlijk zijn. „Stel dat die hoofdpijn wordt veroorzaakt door nekkramp." Van Eijck: „Dit gaat ons alleen maar geld kosten. En dan praat ik nog niet eens over het feit dat die 5 euro blijkbaar contant moet wor den betaald, wat enorme admini stratieve lasten met zich mee brengt." De LHV-voorzitter vreest dat de praktijken hierdoor telefonisch ook slechter bereikbaar worden. Een assistente is volgens hem al snel twee uur per dag kwijt aan het afhandelen van de consultbij- dragen. Het verbaast Van Eijck dat het mi nisterie van Volksgezondheid eerst trots aan VS-president Barack Oba- ma vertelt hoe solidair en toegan kelijk de zorg hier is en dat die soli dariteit nu volgens hem deels de nek wordt omgedraaid. „Het lijken misschien maatregelen die voor ie dereen gelden, maar in de praktijk LHV-voorzitter Steven van Eijck foto GPD treffen ze de zwakken in de samen leving. Chronisch zieken hebben vaak meerdere aandoeningen en moeten daarom vaker naar de huis arts. Daarnaast zijn mensen in ar me wijken de dupe. Zij hebben ge middeld een slechtere gezondheid en leven meer jaren met een ziek te dan beter gesitueerden. Waar om kan men niet gewoon accepte ren dat door de toenemende ver grijzing de zorg duurder wordt? Mensen begrijpen dat." Hij denkt dat huisartsen en me disch specialisten veel geld kun nen besparen door goedkopere me dicijnen voor te schrijven. „Daar naast gaan patiënten te vaak naar dure spoedeisende hulp in het zie kenhuis, in plaats van naar de huis arts." De regeling voor sociale werk plaatsen en de Wajong-uitke- ring voor mensen die van jongs af aan arbeidsgehandi capt zijn, worden onderge bracht in de bijstand. Besparing ongeveer 2 miljard DEN HAAG - Als er bij defensie 2,t miljard euro wordt bespaard en dat ten koste gaat van 23.500 ba nen, dan kunnen ze defensie net zo goed opheffen. Zo reageert Jan Kleian, voorzitter van de bond van defensiepersoneel Acom, op de be zuinigingsvoorstellen van ambte naren die gisteren naar buiten zijn gebracht. Kleian vindt dat de ideeën van de ambtelijke werkgroep kant noch wal raken. Hij weet, zegt hij cy nisch, een betere oplossing: ophef fing van het hele defensie-appa raat. Defensie kost jaarlijks 8,4 mil jard en dat levert dus een aardige besparing op als het verdwijnt, al dus voorzitter Kleian. „Maar ja, dan moeten ze weer een nieuwe melkkoe vinden om geld bij weg te halen." Zijn collega van de mili taire vakbond AFMP, Wim van den Burg, vindt de optie om 2,r miljard te bezuinigen bij defensie niet geloofwaardig. „Als je dit doet, houd je geen serieuze krijgs macht meer over", aldus Van den Burg. Volgens hem slaat Nederland een slecht figuur wanneer het met een uitgeklede krijgsmacht niet meer kan voldoen aan zijn internationa le verplichtingen op het gebied van veiligheid. Volgens de voorstellen zullen voor al bij de landmacht banen verdwij nen. Ook moet defensie het doen met minder jachtvliegtuigen en mijnenjagers en zal Nederland minder vaak meedoen aan interna tionale operaties. De ambtenaren gaan ervan uit dat defensie zich vooral beperkt tot specifieke taken, vooral in de lucht en op het water. Bij één bezuinigingsvariant ver dwijnt de marine. Ook valt te over wegen de opkomstplicht voor de militaire dienst opnieuw in te voe ren. Dat levert 49 tot 80 miljoen euro op. Bij defensie werken nu 70.000 mensen, van wie 50.000 militairen en 20.000 burgers. Dat is een forse daling vergeleken met 1990. Toen waren er 129.000 defensiemedewerkers, van wie 55.000 beroepsmilitairen, 50.000 dienstplichtigen en 24.000 bur gers. illustratie Jos Diender

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 7