281 zeeland Brochure natuur op Walcheren Maanhuis het mooist CDA: eigen wiet kweken In Balans Alle activiteiten op een rij Onder de mimosa Schouwen-Duiveland kent veel huizen en boten met bijzondere namen. In deze serie worden ze verklaard. voor Brabant en Zeeland vrijdag 2 april 2010 door Maurits Sep OOSTKAPELLE - De Walcherse na tuur is niet alleen mooi, er is ook heel veel te doen. Alle activiteiten van Staatsbosbeheer, Het Zeeuwse Landschap en museum Terra Ma- ris zijn gebundeld in een brochu re: De paden op, de lanen in. De brochure is gisteren gepresen teerd. Burgemeester Rob van der Zwaag van Veere kreeg het eerste exemplaar. In totaal zijn er 15.000 van gedrukt, die gratis worden ver spreid via recreatiebedrijven, ge meentehuizen, bibliotheken en VW's. „We hebben onze activiteiten al tijd gescheiden aangeboden. Maar het interesseert de mensen niet zo veel van wie het natuurgebied is waar ze recreëren, als ze de natuur maar kunnen beleven. Daarom hebben we besloten onze activitei ten die we dit jaar aanbieden, geza menlijk in één brochure te presen teren", verklaarde Karei Leeftink van Staatsbosbeheer Midden-Zee land. De brochure beslaat 64 pagina's, met ruim 250 activiteiten, van wandelexcursies en fietsroutes tot activiteiten voor kinderen. Alles wat er vanaf 1 april tot en met 31 december te doen is in de natuur op Walcheren en in het vrouwenpolder - In de subtropische tuin Fort den Haak in Vrouwenpol der is het lente. De mimosa staat in bloei en zet de tuin in een paasgele kleuren. Normaal bloeit de boom alleen in Zuid-Europa of in kassen in ons land. Maar door het gematigde Walcherse klimaat gedijt de mimosa hier in de buitenlucht. De tuin is weer open voor publiek. foto Lex de Meester HUISNAAM Veerse Meergebied, staat er in. „Er gebeurt heel veel en dat willen we ook, want mensen moeten de na tuur in", benadrukt Leeftink. „Dat doen ze nog te weinig. Boven dien maakt maar een te beperkte groep mensen gebruik van de mo gelijkheden en weten zelfs men sen op Walcheren zelf te weinig wat er allemaal kan en is. Je hoort ook vaak dat je nergens meer de natuurgebieden in mag, maar dat de meeste zijn juist open. Dat wil len we laten zien." Er is voor ieder wat wils en de na tuurgebieden zijn ook groot ge noeg om nog meer bezoekers er van te kunnen laten genieten, zon der dat ze in file door bos en duin moeten lopen, zegt Leeftink. „We willen juist zo veel mogelijk be zoek creëren." In Zeeuws-Vlaanderen brengen de gezamenlijke natuurorganisaties al tien jaar een brochure uit met al hun activiteiten. Die brochure is inmiddels vervangen door een na tuurblad dat vier keer per jaar ver schijnt en gratis huis aan huis wordt verspreid. Als de Walcherse brochure posi tief wordt ontvangen, wordt ook hier mogelijk een natuurblad van gemaakt. Schouwen-Duiveland heeft geen gezamenlijke brochure waar alle natuuractiviteiten in staan. door Marijke Vael Ronde lijnen heeft het niet. Maar de muren zijn wit en de hout werk lichtblauw. Het hoge, smalle pand, on deraan de havendijk van Burgh- sluis heet niet alleen 'de Maan', maar lijkt ook met dit hemelli chaam te communiceren. Carolien de Vrieze ervaart dat vooral in maanlichte nachten wanneer zij 's avonds met hond Ollie over de ha vendijk loopt. „Het diffuse, blauwe licht van de maan boven de Oosterschelde is fascinerend. Mijn huis heeft in dat licht een heel bijzondere uitstra ling, waarschijnlijk doordat de wit te muren en blauwe kozijnen het maanlicht weerkaatsen. Het is net alsof het contact heeft met de maan. Vooral bij volle maan wan neer het licht heel helder is." De 46-jarige freelance journaliste voelt zich thuis in de woning, die haar als kind reeds opviel. „Ik bracht een deel van mijn jeugd door op een boerderij in de polder achter de Plompe Toren, zo'n vier kilometer hier vandaan. Als kinde ren speelden we in de hele omge ving. We fietsten naar het haventje van Burghsluis om te gaan zwem men, want je kon daar van de stei ger in de Oosterschelde duiken. En op je buik op de steiger liggend, zag je door de openingen vissen zwemmen." In die tijd, begin jaren zeventig, was Burghsluis nog geen drukke re creatiehaven zoals nu. Maar het pand, waarin Carolien nu woont, stond er al. „Ik vond het toen al een leuk huis vanwege die afwij kende vorm, smal en hoog en dat grote raam bovenin." Achter dat raam bevindt zich nu de werkplek waar Carolien schrijft. En waar ze geniet van het riante uitzicht over de Oosterschelde en het pittoreske haventje. „Dat is altijd anders, heel levendig in de zomer en rustig in de winter. Die afwisseling vind ik wel lekker." Het was bij de derde poging dat ze er in slaagde haar favoriete huis te kopen. Nadat ze op verschillende locaties in Burgh-Haamstede, Ne derland en het buitenland woonde kocht Carolien op 33-jarige leeftijd een eigen huis. „Eigenlijk wilde ik graag dit huis, dat te koop stond. Maar het huis en tuinhuis werden apart aangeboden. Allebei kopen was te duur en ik zag het niet zit ten om de tuin te delen met ande ren." Ze werd eigenaar van een klein huis aan de Omloopsweg, maar het bleef kriebelen. „Ik ben een buitenmens. Ik wil vogels horen als ik wakker wordt en ruimte om me heen." Daarom bezichtigde ze in 2001 op nieuw haar droomhuis toen er een bordje te koop bij stond. „Ik haak- door Harmen van der Werf terneuzen - De productie en aan voer van softdrugs moeten uit de illegale, criminele sfeer worden ge haald, vindt CDA-fractievoorzitter Henk Siersema in Terneuzen. Dat kan volgens hem door 'een voor ziening te treffen waarmee kan worden voorzien in de plaatselijke behoefte aan softdrugs'. Zijn idee krijgt steun van in elk geval PvdA, VVD, GroenLinks en SP, een raads- meerderheid. Siersema komt met zijn plan mede naar aanleiding van de rechtszaak over coffeeshop Checkpoint. De gemeente Terneu zen en ook het openbaar ministe rie (justitie) kregen van de rechter vorige week een tik op de vingers omdat zij een klimaat hadden ge- schapenwaarin Checkpoint groot kon groeien. „We moeten ervoor zorgen dat we het niet voor de der de keer over onze schoenen laten lopen", stelt Siersema. „We moe ten alle energie steken in de be heersbaarheid van de softdrugsver koop, met één coffeeshop voor de lokale vraag, maximaal twee gram per klant, beperkte openingstijden én identificatieplicht. Maar we moeten ook de achterdeur aanpak ken, de illegale aanvoer van softd rugs. Dat kan door een productie voorziening op te zetten voor de plaatselijke behoefte. We kunnen daar iemand voor aanstellen. En de rest verbieden we knalhard." Carolien de Vrieze woont in de Maan met hond Ollie en de katten. Op 14 april verschijnt de zorgkrant In Balans verschijnt bij BN/DeStem. PZC, Brabants Dagblad, en Eindhovens Dagblad Wilt u deze uitgelezen kans niet H missen om uw boodschap over te brengen op uw doelgroep? Bel dan voor informatie of een afspraak: 076-53122 77 weGeNeR NieuwsMedia

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 78