Zaamslag kan klus al klaren Hoogbejaard, maar jong van lichaam en geest Wedlpijd vanhetweekend PROMOTIE Bij zege op Serooskerke keert Zeeuws-Vlaamse ploeg terug in eerste klasse PZC Familieloop vrijdag 2 april 2010 Welke? Oostburg-Axel. Wanneer? Maandag, aanvang 14.30 uur. Waar? Velterspark in Oostburg. Waarom? Axel werkt een dubbel program ma af en kan maandag kampioen worden van de vierde klasse A. De koploper neemt het morgen op te gen hekkensluiter Corn Boys, dat vorige week tegen Walcheren het tweede punt van deze competitie pakte. Dat duel móet dus drie pun ten opleveren voor Axel. Twee da gen later gaat de ploeg van trainer Fonnie Verstraeten op bezoek bij nummer vier Oostburg, dat nog in de race is voor promotie. De heen wedstrijd won Axel op eigen veld met 1-0, dankzij een strafschop van Daryl Rawidjan. Opvallend? Axel maakte in de voorgaande ze ventien competitieduels al 51 goals. De productiefste ploeg in de vierde klasse zit daarmee precies op een gemiddelde van drie doel punten per wedstrijd. Met zeven tien tegentrelfers (gemiddeld pre cies één per wedstrijd) heeft Axel ook de minst gepasseerde defen sie. De Zeeuws-Vlamingen mogen zich terecht de belangrijkste kam pioenskandidaat noemen. door Barry van der Hooft TERNEUZEN - Met de koppositie in handen en blakend van vertrou wen werkt Zaamslag dit paasweek end een dubbel programma af. Morgen kan in het thuisduel met Serooskerke promotie al veilig wor den gesteld, maandag moet in en tegen Wieldrecht de volgende stap richting de titel worden gezet. „Promotie is de eerste doelstel ling", benadrukt Joris Radema kers. „Maar wij willen toch vooral heel graag kampioen worden." Net als zijn ploeg is de middenvel der aan een constant seizoen be zig. Rademakers gaat als aanvoer der voorop in de strijd en is met elf doelpunten topscorer van de za terdag-tweedeklasser. Zaamslag verloor dit seizoen pas twee keer en heeft liefst vijftien verliespun- ten minder dan nummer vier Dui- veland. Omdat de eerste drie ploe gen vanwege de invoering van de topklasse zeker zijn van promotie, staat Zaamslag al met één been in de eerste klasse. Op dat niveau debuteerde de club in september 2008. Lange tijd leek Zaamslag dat seizoen het hoofd bo ven water te houden, maar op de laatste speeldag degradeerde het alsnog. „Het was toen een flinke te leurstelling", kijkt Rademakers te rug. „Maar dat seizoen is wel goed geweest voor onze ontwikkeling. Joris Rademakers (zwart shirt) vecht tegen Kloetinge een luchtduel uit met Niels Kole. archieffoto Willem Mieras De kern van de selectie is ook na die degradatie intact gebleven en dat merken we nu. We zijn als ploeg en ook individueel gegroeid. Dat horen we ook van tegenstan ders. Ze hebben één seizoen niet tegen ons gespeeld en vertellen nu dat ze een andere ploeg tegenover zich hebben." Het grootste winstpunt is volgens Rademakers dat Zaamslag niet snel meer in paniek raakt. De ploeg past daarom wel bij Kenny Verhoene, want de Belgische trai ner hield na een zwakke voorberei ding vertrouwen in een goede af loop. De ranglijst laat nu zien dat hij het bij het rechte eind had. Rademakers: „We verloren in de voorbereiding met 9-0 van Terneu- zen. Daar houd je geen goed ge voel aan over. Maar vlak voor de competitiestart, begon het eigen lijk te lopen bij ons. Toen we in Serooskerke wonnen, wisten we dat we bovenin mee zouden kun nen draaien." Zaterdag boekte Zaamslag een klin kende zege bij Arnemuiden (0-5) en maakte concurrent Bruse Boys een misstap. Daardoor is een terug keer naar de eerste klasse binnen handbereik. „Toch zit de trainer er nog steeds bovenop", vertelt Rade makers. „Het wordt ook steeds pro fessioneler bij ons. Ik las afgelopen week dat Romeo van Aerde wel een beamer zou willen om zaken uit te leggen bij Serooskerke. Nou, die hebben wij al. Tijdens de wed strijdbespreking laat de trainer van alles aan ons zien." Voor volgend seizoen zijn met Gert-Jan Vael (RIA W.) en Ivo Verstraeten (Axel) al twee nieuwe spelers binnengehaald. Siebe van Damme hebben ze al maanden niet gezien in Zaamslag. De Belg raakte in januari geblesseerd, mocht van Kenny Verhoene in Bel gië revalideren, maar liet zijn ge zicht niet meer zien bij de club. „Vreemd", vindt Rademakers, „want voor de winterstop had hij het prima naar z'n zin. Hij had be ter het seizoen gewoon afkunnen maken, want als het goed is mist hij nu ook nog eens twee feestjes." De 84-jarige Cor de Voogd gaat voor de derde keer deelnemen aan de PZC Familieloop. foto Lex de Meester door Koen de Vries MIDDELBURG - Hij staat ter verwel koming bij de deur en oogt een tik je breekbaar. Cor de Voogd is 84 en woont in Middelburg, in verzor- gings- en verpleeghuis Ter Veste. De schijn bedriegt. Eenmaal bin nen blijkt De Voogd vitaal van lichaam en geest. Zo vitaal zelfs, dat hij op 19 juni voor de derde keer aan de PZC Familieloop mee doet. „Ik loop de tien kilometer", zegt de tachtigplusser. „Maar de halve marathon zou ik ook nog wel aankunnen." Cor de Voogd is heel wat verhuisd in zijn leven. Zijn vorige woon plaats was Burgh-Haamstede, maar daar had hij het niet naar zijn zin. Zijn demente vrouw woonde in een verpleeghuis kilo meters verderop in Zierikzee en dat was niet prettig. In Ter Veste zitten ze vlak bij elkaar. Zij in de verpleegafdeling, hij erboven in zijn eigen aanleunwoning. Gezien de omstandigheden een ideale si tuatie. Als De Voogd tijd heeft, trekt hij zijn hardloopspullen aan en gaat hij hardlopen. Een uurtje rennen over de bolwerken of door de B-wegen, om de zinnen te ver zetten. „Dankzij dat hardlopen kan ik de problemen met mijn vrouw even vergeten", zegt hij. „Ik ben overal even vanaf Maar ik ben wel een gelukkig mens hoor." [e zou denken dat een man als De Voogd, geboren in 1926, zelden ziek zal zijn geweest. Het tegen deel is waar. Hij heeft vijftig jaren lang last van migraine gehad, was bijna altijd verkouden en had vaak last van ontstekingen. Door die zwakke gezondheid is hij zich gaan verdiepen in medische za ken. Uiteindelijk kwam hij uit bij orthomoleculaire theorieën. Die zeggen onder meer dat de mens niet genoeg meer heeft aan zijn da gelijkse voeding. De grond is ver schraald en de plantenrassen zijn anders dan vroeger. „En als je ouder wordt, maakt je lichaam minder essentiële stoffen aan", vult de atleet op leeftijd aan. Sinds hij zijn dagelijks kost met voedingssupplementen verrijkt, is De Voogd de gezondheid zelve. „Ik voel me veel beter dan pakweg dertig jaar geleden", zegt Hij, om vervolgens zijn potjes met pillen en poeders te tonen. De Voogd ge bruikt dagelijk 3 a 4 gram vitami ne C („ik ben nooit meer verkou den"), visolie, vitamine E, multivi- tamine, carnitine, cranberry, Q10, glucosamine, ginseng, magnesium, vitamine B12, quercitine en ging- ko. „Het kost wat, maar dan heb je ook wat", zegt hij, terwijl hij alles terugzet onder het aanrecht. Het hardlopen is nog maar van de laatste jaren. De Voogd begon pas op z'n 68e, nadat hij een oproep van een fysiotherapeut in een fol der was tegengekomen. „Het ging over kennismaken met hardlopen en was voor mensen van 15 tot 65 jaar. Ik heb gevraagd of ik ook mocht meedoen. Dat mocht, als mijn dokter toestemming zou ge ven. En dat deed hij. Het was lief de op het eerste gezicht. Na een paar keer trainen wist ik het al. Hier zou ik mee doorgaan. En weet je wat het gekke is. Sinds die eerste keer hardlopen heb ik nooit meer last van migraine gehad." Lopen doet hij nu al zestien jaar. Soms met een kleine onderbre king. Veertien dagen geleden werd hij aan staar geopereerd en mocht hij even niet. Maar nu kan het weer. Met een veel beter zicht. „Ik kan de krant weer lezen", zegt hij opgetogen. „Je moet wel je schaam te overwinnen. Voordat je hier in je korte broek met je dunne been tjes de flat uitgaat, moet er heel wat gebeuren." Inmiddels heeft De Voogd die drempel wel geno men, al weet hij dat vele ogen op hem gericht zijn. Er is nog een ob stakel: „Ik voel me soms schuldig dat ik er lekker op uit trek, terwijl vele anderen hier achter hun rolla- tor lopen. Soms beginnen ze zich tegen mij te verontschuldigen. Maar dat wil ik niet." De Voogd vindt het geen verdien ste dat hij op z'n 84e nog hard loopt. „Ik ben dankbaar dat ik het kan", zegt hij. „Maar ik besef dat al les heel betrekkelijk is. Dat je kwetsbaarder bent naarmate je ouder wordt." Toch plaatst hij daar meteen een kanttekening bij. „Ik huldig niet het gezegde 'ouderdom komt met gebreken'. Ik zeg altijd dit: 'Ouderdom is het bedrieglijke omhulsel waarbinnen de parel der jeugd verborgen ligt'." Een uit spraak die erop duidt dat je er wat voor moet doen om die jeugd aan te boren. De Voogd: „)e moet posi tief denken, ervoor zorgen dat je onderbewustzijn aan het werk gaat. Je onderbewustzijn is een es sentieel onderdeel van je bewust zijn. Je kunt het sturen. Als ik zeg 'ik stop met hardlopen', dan zorgt mijn onderbewustzijn ervoor dat dat ook echt niet meer kan. Maar ik gebruik het positief Ik zorg er voor dat mijn onderbewustzijn een enorme kracht kan aanboren. Twee woordjes gebruik ik daarom nooit: ja maar..." Op 19 juni hoopt De Voogd weer aan de start te staan van de Fami lieloop, zoals altijd met zijn schoonzus van 73 als supporter aan de kant. Als hardlopende recla mezuil (een dunne weliswaar) voor wat iemand op hoge leeftijd allemaal nog kan. De Voogd loopt de tien kilometer. Hij denkt er een uur en een paar minuten over te doen. „Het zou misschien wel snel ler kunnen, maar dat hoeft niet. Ik doe het voor mijn lichaam en geest. Eerlijk gezegd kijk ik ernaar uit. Bij de Familieloop is het altijd heel gezellig. Er zijn veel jonge mensen, er wordt niet over ziektes gesproken. Dat vind ik heel pret tig. In Ter Veste word ik geaccep teerd. Door de lopers en het pu bliek word ik gerespecteerd. On derweg krijg ik veel aanmoedigin gen. Dat doet me goed." Datum: Zaterdag 19 juni. Afstanden: 3,10 en 21,1 kilome ter. Starttijden: 3 kilometer: 10.30 uur; 10 kilometer: 11.15 uur; 21,1 kilometer: 11.15 uur. Inschrijfgeld: 3 kilometer: 4 euro; 10 kilometer: 6 euro; 21,1 kilome ter: 8 euro. Start en finish: Arsenaal Vlissin- gen. O Meer informatie en inschrijven: www.pzc.nl/familieloop

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 65