Eigen ruimte jongeren in alle kernen 'Je geeft je kind toch 261 zeeland IJi'iViili'tiflLLES TAX FREE!' Lezing over zilte teelt Nieuwe wethouders zien nut in van benoeming ambtenaar Jan Schaalje 5 APRIL 2010 VAN 10.00 UUR TOT 17.00 UUR! Ook vervoer naar evenementen almanak Kuren De gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen willen het toenemende alcoholgebruik onder jongeren terugdringen. Dit doen ze on der meer door het geven van voorlichtingen aan de jeugd. vrijdag 2 april 2010 (alle prijzen gedeeld door 1,19) vraag naar de voorwaarden fiets St fitness VLISSINGEN Troelstraweg 364 FIETSPLEZIER.NL J©|"©IïlÏ3SS© GOES Van der Spiegelstraat 54 FiTNESSPLEZIER.NL ervaar de beste keuze door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - In alle (nieuwe) ge meenschapscentra in de gemeente Terneuzen moet een eigen ruimte voor jongeren ouder dan twaalf jaar beschikbaar zijn. In bestaande accommodaties moet daarvoor ruimte worden vrijgemaakt. Dat beleidsuitgangspunt spreken burgemeester en wethouders uit in de gemeentelijke nota Integraal Jeugdbeleid 2010-2013. Bij de vast stelling van het accommodatiebe- leid heeft de gemeente Terneuzen er voor gekozen om in elke woon kern minimaal één multifunctione le welzijnsaccommodatie of ont moetingsruimte te hebben. Er zijn echter weinig opvangmogelijkhe den en voorzieningen voor jonge ren, signaleert de nota. „Kinderen hebben-een eigen plek nodig in de samenleving om te kunnen spelen en elkaar te ontmoeten", stelt de nota. Daarom vinden B en W ook de aanwezigheid van een speel ruimte in elke wijk en kern belang rijk. De gemeente wil haar sociale wijk aanpak vorm geven via het project Communities that Care (CtC). De WBS&, centrale gedachte daarachter is om kinderen en jongeren te laten op groeien in een veilige en leefbare wijk. De provincie ondersteunt dit project. CtC is een wijkgerichte aanpak die probleemgedrag onder jongeren in een vroeg stadium sig naleert en aanpakt, met al uitein delijk doel een veilige en construc tieve leefomgeving te scheppen. Tot 1 maart 2011 wordt de metho diek CtC als proef uitgevoerd in de wijken Serlippens en Noordpolder in Terneuzen en in Axel en Sas van Gent. Als dit goede resultaten oplevert, wordt deze werkwijze in alle kernen en wijken van de ge meente ingevoerd. De nota stelt vast dat mobiliteit voor jongeren vaak een groot pro bleem is. „Het is in deze platte landsregio vaak lastig om vervoer naar evenementen te vinden. Ook de verbinding met het Belgische achterland is niet optimaal." De ge meente Terneuzen wil dit verbete ren. Op dit moment rijdt er een discobus naar de Noordzeekust. Er komt een onderzoek naar de mo gelijkheden om vervoer naar eve nementen en uitgaansgelegenhe den, ook in België, te organiseren. CROEDE - Willem Brandenburg geeft donderdag 8 april een lezing over de mogelijkheden van zilte teelten. Hij doet dat op uitnodi ging van de Werkgroep Waterdu- nen Groede. De bijeenkomst vindt plaats in café De Drie Koningen aan de Markt in Groede en begint om 20.00 uur. Brandenburg is wetenschapper Het is reinigend. De gifstoffen wor den naar verluid t uit je lijf verdreven en je valt ook nog eens af Reden ge noeg voor die Vlaamse om zich op te geven voor een sapkuur. Aan haar vriend was de kuur niet besteed, maar hij toonde zich niet te beroerd om zijn lief met de auto weg te brengen naar het 'kuuroord'. Ter plaatse gearriveerd knorde de maag hevig en hij was dan ook verguld toen hem een kopje groentesoep aan geboden werd. De beloofde soep bleek niet veel meer dan een kopje heet water met wat groene sliertjes. Na het afscheid was zijn eerste stop plaats een frietkot. Zijn honger won het van de solidariteit met zijn vrien din: het werd een grote portie dikke Vlaamse frieten. Met mayonaise. ALCOHOLGEBRUIK ONDER JONGEREN door Karlijn de Splenter Een veertienjarige jongen die wordt binnenge bracht bij de spoedeisen de hulp. Hij heeft te veel alcohol op en is in coma geraakt. Kinderarts Nico van der Lely uit Delft maakt zulke gevallen steeds vaker mee in zijn zieken huis. Hij gaf gisteren voorlichting over het toenemende alcoholge bruik bij jongeren onder de acht tien op verschillende scholen in Zeeuws-Vlaanderen. Zoals op scho lengemeenschap De Rede in Ter neuzen. „Er is niets mis met jullie genera tie, maar met jullie ouders" spreekt hij de leerlingen van VM- BO 3 toe in de Aula. Van der Lely verbaast zich erover dat steeds meer ouders hun kinderen op vroegtijdige leeftijd alcohol schen ken. „Je geeft je kind toch ook niet een lijntje cocaïne? Ouders moe ten het goede voorbeeld geven. Als kinderen zien dat vader en moe der iedere dag een glas rode wijn drinken, denken ze dat het nor maal is om alcohol te drinken." In 2001 merkte van der Lely dat steeds vaker jongeren werden op genomen met een alcoholvergifti ging. „En als je dan aan ze vraagt wat ze hebben gedronken, zeggen ze 'enkele' biertjes, breezers en wijntjes. Dat moet je dan verme nigvuldigen met vijf" Hij geeft de scholieren voorbeel den die hij zelf mee maakt tijdens zijn werk De jongste 'comazui per' die ooit bij hem is binnenge bracht, was tien jaar. De leerlingen zijn er stil van. De arts vertelt over hoe slecht het gebruik van alcohol is op vroege leeftijd. Niet alleen voor de gezondheid, maar ook voor schoolpresentaties. Het pro bleem ligt volgens van der Lely niet alleen bij de ouders, maar ook bij de overheid. „In andere Europe se landen ligt de leeftijdsgrens om alcohol te mogen kopen op 18 of zelfs 21 jaar. In Nederland is dat 16 jaar en daar zou de overheid wat aan moeten doen!" De leerlingen die worden toege sproken zijn rond de vijftien jaar, de leeftijd waarop demeesten hun eerste alcholische drankje nutti gen. Een bewuste keuze dus om juist aan hen voorlichting te ge ven. Door het geven van zulke pre sentaties proberen de drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten het al coholgebruik onder jongeren terug te dringen. Lely geeft de leerlingen nog één wijze les mee: „Er wordt mij wei eens gevraagd of ik helemaal niets drink. Natuurlijk, ik hou ook van een biertje. Maar jullie wil ik zeg gen: doe dat gewoon niet voor je achttiende!" Tamara Hagenstein (15) VMBO 3 Susan Klaren (15) VMBO 3 aan de Wageningen Universiteit. De werkgroep koos dit onderwerp omdat de teelt van zilte gewassen een plaats heeft in de huidige plan nen voor het recreatie- en natuur project Waterdunen. De werkgroep, fervent voorstan der van het plan, ziet zilte teelt als één van de grote pré's van Water dunen. Tip? redactie@pzc.nl „Ik kreeg mijn eerste alcoholische drankje op mijn twaalfde met Oud en Nieuw van mijn stiefvader. Maar verder drink ik niet veel, ik weet wanneer ik moet stoppen. Een vrien din van mij is een keer in coma ge raakt nadat ze te veel had gedron ken. Dat vond ik heel eng." „Ik vind het niet nodig om te drin ken, het is flauwekul. Je kunt ook lol hebben zonder alcohol. Daarom drink ik ook niet. Ik heb wel eens een paar slokjes bier gedronken met carnaval. Door de presentatie zijn de gevaren van te veel alcohol gebruik ook duidelijk geworden." Sanne Dieleman (14) VMBO 3 „Ik hoorde tijdens de presentatie dat er steeds meer jonge meisjes en jongens opgenomen worden in het ziekenhuis, omdat ze te veel alcohol gedronken hebben. Daar schrok ik wel van. Ik ga daarom wel beter op letten, ik wil daar namelijk niet zelf komen te liggen!" door Martijn de Koning OOSTBURC - De benoeming van huidig ambtenaar Jan Schaalje tot wethouder van de gemeente Sluis biedt meer voordelen dan nade len. Dat vinden zijn toekomstige collega-wethouders Peter Ploeg- aert en Connie Almekinders. Schaalje heeft nu een manage mentfunctie. Zijn kennis komt straks goed van pas, vinden Ploeg- aert en Almekinders. Er is bewust voor gekozen Schaaljes huidige be leidsterreinen (onder meer ruimte lijke ordening) niet in zijn wet houdersportefeuille op te nemen. „Het leek me verstandig op deze manier", vindt ook Schaalje zelf „Je kunt zo nooit de kritiek krij gen dat je beleid uitvoert dat je deels zelf hebt gemaakt. En ik krijg niet rechtstreeks te maken met de mensen die ik nu leiding geef" Schaalje werd door de PvdA al een aantal maanden geleden bena derd, geeft hij aan. „Ik heb nage dacht en al voor de verkiezingen besloten het te doen, mochten we in het college komen." Voorkeuren ten aanzien van de portefeuillever deling had hij vooraf nauwelijks, zegt Schaalje. Voor Almekinders ligt dat anders. „Ik heb geen eisen gesteld, maar had wel een duidelij ke voorkeur: financiën en econo mie. Op die terreinen heb ik eer der ervaring opgedaan in het be stuur van het waterschap." Almekinders staat voor de zware taak Sluis weer financieel gezond te maken. „Een uitdaging", vindt hij. De WD'er beseft dat het ver trouwen van de burger broos is. „Dat moeten we terugwinnen. En dat zal best een poosje duren." De drie nieuwe wethouders ken nen elkaar, wat ze een- voordeel vinden. Ploegaert: „Ik heb boven dien al gemerkt dat er, ook in de raad, sprake is van een betere be stuurscultuur. Er wordt naar de in houd gekeken, niet naar personen. Ook door de oppositiepartijen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 60