binnenland5 leven m 'Nieuws FNV: flexibele datum pensionering over ramp maakt mens ziek' Aangiften seksueel misbruik verjaard «f» Arn< vrijdag 2 april 2010 oefenhond 'pluchen Jerry'. foto DavSd van Dam/CPD venduizend zieke dieren zullen hier baat bij hebben", aldus Zand vliet. De eerste telefoontjes drup pelen al binnen. „Maar zelf bellen heeft weinig zin. Wij behandelen vooral na een verwijzing van de dierenarts." Jaarlijks is er plek voor 350 honden en katten. „Honden en katten kunnen na een geslaag de behandeling nog jaren leven, maar niet alle tumoren zijn goed behandelbaar met bestraling", zegt hij. Bestralen is de nieuwste stap in een uitdijend zorgpakket voor dieren. „Vandaag de dag zien men sen hun hond of kat als deel van het gezin. Een dier verdient dezelf de behandeling als zijzelf" DEN HAAG - Na nieuws over ram pen in de krant of op televisie heb ben meer mensen gezondheids klachten en neemt het aantal be zoeken aan de huisarts toe. Dat stellen onderzoekers van het on derzoeksinstituut Nivel in een pu blicatie in het wetenschappelijke tijdschrift Journal of Traumatic Stress. Nog jaren na de vuurwerkramp in Enschede, op 13 mei 2000, bleken nieuwsberichten over de oorzaak van de tragedie meer gezondheids klachten en huisartsconsulten tot gevolg te hebben dan in de week voor deze berichten. Dat gold zo wel voor slachtoffers van de ramp als voor mensen uit een referentie groep. Die laatste groep bestond uit mensen die ten tijde van de ramp in Enschede woonden, maar zich op dat moment niet in het rampgebied bevonden. De onderzoekers zochten even eens naar effecten van internatio nale nieuwsberichten. Ze telden meer gezondheidsklachten in de week na de terroristische aansla gen van 11 september 2001 op on der meer de Twin Towers in New York. Omdat er geen verschillen zijn gevonden in de gezondheids klachten tussen de slachtoffers en de controlegroep, constateren de onderzoekers: 'rampnieuws maakt kennelijk iedereen ziek'. Onderzoeker Joris IJzermans stelt dat de controlegroep in Enschede nagenoeg objectief is, ook al leef den deze mensen mee met hun stadgenoten. „We hebben bewust de gegevens vergeleken van mensen uit dezelf de stad, met dezelfde huisarts. Er zijn ook culturele verschillen in ge zondheidsklachten tussen mensen uit het westen en het oosten van het land. Vandaar dat we de gege vens van slachtoffers van rampen niet konden vergelijken met bij voorbeeld een groep Amsterdam mers." DEN HAAG - Bij het Openbaar Mi nisterie zijn tot nu toe twintig aan giften gedaan van seksueel mis bruik door katholieke geestelijken. Negentien zaken zijn echter ver jaard, zodat strafvervolging niet meer kan. In de resterende zaak wordt nog bekeken of een rechts zaak mogelijk is. Demissionair minister Ernst Hirsch Ballin (Justitie) is niet be reid de verjaringstermijn voor de ze gevallen te laten vervallen. De termijn bedraagt nu twintig jaar en gaat lopen vanaf het moment dat het slachtoffer achttien jaar is. Hirsch Ballin gaat de verjaringster mijn voor minderjarige slachtof fers binnenkort wel schrappen. Dan kunnen daders tot aan hun dood worden aangeklaagd en ver volgd. Bisschop Antoon Hurkmans heeft de slachtoffers van seksueel mis AMSTERDAM - Het moment waar op mensen met pensioen gaan, moet voortaan afhangen van de ge middelde levensverwachting in een branche. Dat vindt vicevoorzitter Peter Gortzak van de vakcentrale FNV. Hij gaat dit binnenkort bespreken met de werkgeversorganisaties. Het kabinet wil de pensioenleef tijd voor iedereen verhogen van 65 naar 67 jaar. Gortzak hoopt met zijn voorstel ook een eind te ma ken aan de onmogelijke discussies over uitzonderingsregelingen voor zware beroepen. De vicevoorzitter van de FNV gaat er in zijn voorstel van uit dat ie mand in veertig dienstjaren twin tig pensioenjaren opbouwt. Die zouden dan twintig jaar voor het verwachte moment van overlijden moeten kunnen worden aange sproken. Stel dat de levensverwach ting van boekhouders in loon dienst 82 is, dan mogen die op hun 62e afzwaaien. Wie eerder wil stoppen met werken, moet genoe gen nemen met een lagere pen- $82SS3K8BS3a88®$ 8SS2? bruik woensdagavond in een zoge heten chrismamis rond Witte Donderdag opgeroepen zich te melden bij de katholieke instelling Hulp Recht, maar ook bij de po litie. Dat meldde het bisdom Den Bosch gisteren. Bij de mis in de Sint-Janskathedraal waren ruim honderd priesters en diakens uit het bisdom aanwezig. De bisschop noemt het 'pijnlijk' dat sommige katholieken 'de span ning niet uithouden' en zich laten uitschrijven bij de kerk. In de chrismamis wordt het zoge heten chrisma gewijd: het mengsel van olijfolie en balsem. Het heilige mengsel wordt gebruikt bij wijdin gen en bij het doopsel en vormsel. De chrismamis wordt in de och tend van Witte Donderdag gehou den. Sommige parochies, zoals die in Den Bosch, vieren de chrisma mis ook wel op de avond ervoor. sioenuitkering. Wie later afscheid neemt van zijn werkgever, krijgt een hogere uitkering. En wanneer de levensverwachting mettertijd stijgt, dan stijgt de pensioenleef tijd mee. Degenen die ouder worden dan de levensverwachting, krijgen ge woon tot aan hun dood een pen sioenuitkering. Want, redeneert Gortzak, tegenover deze 'tegenval ler' voor een pensioenfonds staan ook 'meevallers' van mensen die vroegtijdig overlijden. Het voorstel van Gortzak betekent in de praktijk dat veel werknemers op relatief jonge leeftijd met pen sioen kunnengaan. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek ligt de levensverwachting van hoogopgeleiden namelijk rond de 80 (mannen 79, vrouwen 84). Die van lageropgeleiden ligt lager. De bond tekent hierbij aan dat hef plan om 20 jaar voor de levensver wachting met pensioen te gaan 'een denkrichting is'. „Het kan straks ook op 18 jaar worden vast gesteld", aldus een woordvoerder. Gortzak wil een uitzondering ma ken voor laagopgeleiden, aan de onderkant van de arbeidsmarkt. Deze mensen beginnen vaak al op zeer jonge leeftijd te werken en hebben bovendien een lagere le vensverwachting. Zij bouwen aan het begin van hun werkzame le ven echter geen pensioenjaren op (pas vanaf hun 25e). Die groep zou dan in de eerste dienstjaren tot hun 25e pensioen volgens het eind loonstelsel moeten opbouwen en daarna - net zoals iedereen nu - volgens het middenloonstelsel. Hoogleraar en pensioendeskundi- ge Lans Bovenberg is overwegend positief, maar sluit niet uit dat het vaststellen van de levensverwach ting lastig zal worden. Werkgevers organisatie VNO/NCW ziet veel beren op de weg. „Ethisch mooi, maar moeilijk uitvoerbaar", zegt een woordvoerder. Hij vindt ook dat fondsen niet met tegenvallers mogen worden opgezadeld, wanneer mensen mas saal veel ouder worden dan was aangenomen. RolfBW* ,theekuJCin t Va°9 Top dol1"1 Bottom u ActiemP' rüflata>9 ist eikenhout Ontdek... Echtuootjaflr! «stijlen»»» entekope". Kortom Vrét moment om te qenieten oon collectie tijdens je paass!r°u)' nieuwe interieur te „«wezens- Ij bent „an harte uitgenodigd- ütdoor wSt Nttu k Eerste Paasdag gesloten, tweede Paasdag geopend van 11.00 tot 18.00. ONTDEK AL ONZE AANBIEDINGEN OP W W W. INTE RI E U R-PA AU WEN L Zonnemaire ligt olakbijZierikzee; 50 autominuten oan Rotterdam, Roosendaal en Terneuzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 5