Richard Jacobs is klaar voor toppers Hoogbejaard, maar jong van lichaam en geest VIERDE KLASSE A Nieuwland kan vrijuit spelen met nacompetitieticket in de achterzak Paspoort PZC Familieloop vrijdag 2 april 2010 door Ron de Waal NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Na het binnenhalen van de tweede-perio- detitel is zaterdag-vierdeklasser Nieuwland al verzekerd van na- competitievoetbal. In de komende drie wedstrijden mag de Walcher- se ploeg bewijzen of het de hoge positie op de ranglijst (derde) waard is. De komende tegenstanders liegen er niet om. Morgenmiddag wacht de ontmoeting met de gedoodverf de titelkandidaat Heinkenszand, op paasmaandag staat de uitwed strijd tegen Wolfaartsdijk op het programma, terwijl volgende week met Domburg de derde te genstander wacht uit de top van de ranglijst. „Dan weten we gelijk wat we echt waard zijn", zegt spits Richard Jacobs lachend. „Maar ik zie niet echt op tegen deze zware reeks wedstrijden. Wij beschik ken, in tegenstelling tot vorig sei zoen, over een brede selectie. Daar door kunnen we eenvoudiger eventuele blessures opvangen. Ie dere week zijn we makkelijk in staat om over veertien gelijkwaar dige spelers te beschikken." Bij Nieuwland komt dit seizoen vooral het scorend vermogen van Richard Jacobs zelf weer goed van pas. Nadat hij enkele seizoenen achter elkaar niet boven de tien Richard Jacobs is verknocht aan Nieuwland. „Vier jaar geleden heb ik het in de voorbereiding even bij Kapelle ge probeerd, maar ik kwam er al snel achter dat dit niet de juiste keuze was." foto Lex de Meester treffers uitkwam, staat de teller dit Jacobs blijft niettemin kritisch gen. Soms wil ik mezelf nog te seizoen al op zestien. Daarbij zit over zijn eigen prestaties. „Ik wil snel uit de wedstrijd laten halen, wel een aantal strafschoppen. nog wel snel mijn hoofd laten han- Je mag best stellen dat ikzelf mijn Naam: Richard Jacobs Woonplaats: Nieuw- en Sint Joos- land. Leeftijd: 26 jaar Club: Nieuwland, waar hij clubtops corer is met zestien doelpunten Werk: Cv-monteur bij de ZVU. grootste tegenstander ben", vertelt de spits. Bij Nieuwland is de aanvaller niet meer weg te slaan. „Vier jaar gele den heb ik het in de voorbereiding even bij Kapelle geprobeerd, maar ik kwam er al snel achter dat dit niet de juiste keuze was. Ik ben daarom ook maar weer snel terug gekeerd op het vertrouwde nest. Nieuwland heeft een heel hechte groep en daar voel ik me prettig bij." Jacobs mag straks met Nieuwland een poging wagen om daar de der de klasse te promoveren. „Daar kunnen wij volgens mij best in meekomen. Zeker als er enige ver sterking komt. De namen van Bart Jan Kroes en Corné van Belzen van Arnemuiden heb ik al horen waaien." Jacobs zelf zal volgend sei zoen in ieder geval weer beschik baar zijn voor Nieuwland. „Met de ze club wil ik heel graag naar bo ven." De 84-jarige Cor de Voogd gaat voor de derde keer deelnemen aan de PZC Familieloop. foto Lex de Meester door Koen de Vries MIDDELBURG - Hij staat ter verwel koming bij de deur en oogt een tik je breekbaar. Cor de Voogd is 84 en woont in Middelburg, in verzor- gings- en verpleeghuis Ter Veste. De schijn bedriegt. Eenmaal bin nen blijkt De Voogd vitaal van lichaam en geest. Zo vitaal zelfs, dat hij op 19 juni voor de derde keer aan de PZC Familieloop mee doet. „Ik loop de tien kilometer", zegt de tachtigplusser. „Maar de halve marathon zou ik ook nog wel aankunnen." Cor de Voogd is heel wat verhuisd in zijn leven. Zijn vorige woon plaats was Burgh-Haamstede, maar daar had hij het niet naar zijn zin. Zijn demente vrouw woonde in een verpleeghuis kilo meters verderop in Zierikzee en dat was niet prettig. In Ter Veste zitten ze vlak bij elkaar. Zij in de verpleegafdeling, hij erboven in zijn eigen aanleunwoning. Gezien de omstandigheden een ideale si tuatie. Als De Voogd tijd heeft, trekt hij zijn hardloopspullen aan en gaat hij hardlopen. Een uurtje rennen over de bolwerken of door de B-wegen, om de zinnen te ver zetten. „Dankzij dat hardlopen kan ik de problemen met mijn vrouw even vergeten", zegt hij. „Ik ben overal even vanaf Maar ik ben wel een gelukkig mens hoor." Ie zou denken dat een man als De Voogd, geboren in 1926, zelden ziek zal zijn geweest. Het tegen deel is waar. Hij heeft vijftig jaren lang last van migraine gehad, was bijna altijd verkouden en had vaak last van ontstekingen. Door die zwakke gezondheid is hij zich gaan verdiepen in medische za ken. Uiteindelijk kwam hij uit bij orthomoleculaire theorieën. Die zeggen onder meer dat de mens niet genoeg meer heeft aan zijn da gelijkse voeding. De grond is ver schraald en de plantenrassen zijn anders dan vroeger. „En als je ouder wordt, maakt je lichaam minder essentiële stoffen aan", vult de atleet op leeftijd aan. Sinds hij zijn dagelijks kost met voedingssupplementen verrijkt, is De Voogd de gezondheid zelve. „Ik voel me veel beter dan pakweg dertig jaar geleden", zegt hij, om vervolgens zijn potjes met pillen en poeders te tonen. De Voogd ge bruikt dagelijk 3 a 4 gram vitami ne C („ik ben nooit meer verkou den"), visolie, vitamine E, multivi- tamine, carnitine, cranberry, Q10, glucosamine, ginseng, magnesium, vitamine B12, quercitine en ging- ko. „Het kost wat, maar dan heb je ook wat", zegt hij, terwijl hij alles terugzet onder het aanrecht. Het hardlopen is nog maar van de laatste jaren. De Voogd begon pas op z'n 68e, nadat hij een oproep van een fysiotherapeut in een fol der was tegengekomen. „Het ging over kennismaken met hardlopen en was voor mensen van 15 tot 65 jaar. Ik heb gevraagd of ik ook mocht meedoen. Dat mocht, als mijn dokter toestemming zou ge ven. En dat deed hij. Het was lief de op het eerste gezicht. Na een paar keer trainen wist ik het al. Hier zou ik mee doorgaan. En weet je wat het gekke is. Sinds die eerste keer hardlopen heb ik nooit meer last van migraine gehad." Lopen doet hij nu al zestien jaar. Soms met een kleine onderbre king. Veertien dagen geleden werd hij aan staar geopereerd en mocht hij even niet. Maar nu kan het weer. Met een veel beter zicht. „Ik kan de krant weer lezen", zegt hij opgetogen. „Je moet wel je schaam te overwinnen. Voordat je hier in je korte broek met je dunne been tjes de flat uitgaat, moet er heel wat gebeuren." Inmiddels heeft De Voogd die drempel wel geno men, al weet hij dat vele ogen op hem gericht zijn. Er is nog een ob stakel: „Ik voel me soms schuldig dat ik er lekker op uit trek, terwijl vele anderen hier achter hun rolla- tor lopen. Soms beginnen ze zich tegen mij te verontschuldigen. Maar dat wil ik niet." De Voogd vindt het geen verdien ste dat hij op z'n 84e nog hard loopt. „Ik ben dankbaar dat ik het kan", zegt hij. „Maar ik besef dat al les heel betrekkelijk is. Dat je kwetsbaarder bent naarmate je ouder wordt." Toch plaatst hij daar meteen een kanttekening bij. „Ik huldig niet het gezegde 'ouderdom komt met gebreken'. Ik zeg altijd dit: 'Ouderdom is het bedrieglijke omhulsel waarbinnen de parel der jeugd verborgen ligt'." Een uit spraak die erop duidt dat je er wat voor moet doen om die jeugd aan te boren. De Voogd: „Je moet posi tief denken, ervoor zorgen dat je onderbewustzijn aan het werk gaat. Je onderbewustzijn is een es sentieel onderdeel van je bewust zijn. Je kunt het sturen. Als ik zeg 'ik stop met hardlopen', dan zorgt mijn onderbewustzijn ervoor dat dat ook echt niet meer kan. Maar ik gebruik het positief Ik zorg er voor dat mijn onderbewustzijn een enorme kracht kan aanboren. Twee woordjes gebruik ik daarom nooit: ja maar..." Op 19 juni hoopt De Voogd weer aan de start te staan van de Fami lieloop, zoals altijd met zijn schoonzus van 73 als supporter aan'de kant. Als hardlopende recla mezuil (een dunne weliswaar) voor wat iemand op hoge leeftijd allemaal nog kan. De Voogd loopt de tien kilometer. Hij denkt er een uur en een paar minuten over te doen. „Het zou misschien wel snel ler kunnen, maar dat hoeft niet. Ik doe het voor mijn lichaam en geest. Eerlijk gezegd kijk ik ernaar uit. Bij de Familieloop is het altijd heel gezellig. Er zijn veel jonge mensen, er wordt niet over ziektes gesproken. Dat vind ik heel pret tig. In Ter Veste word ik geaccep teerd. Door de lopers en het pu bliek word ik gerespecteerd. On derweg krijg ik veel aanmoedigin gen. Dat doet me goed." Datum: Zaterdag 19 juni. Afstanden: 3,10 en 21,1 kilome ter. Starttijden: 3 kilometer: 10.30 uur; 10 kilometer: 11.15 uur; 21,1 kilometer: 11.15 uur. Inschrijfgeld: 3 kilometer: 4 euro; 10 kilometer: 6 euro; 21,1 kilome ter: 8 euro. m Start en finish: Arsenaal Vlissin- gen. O Meer informatie en inschrijven: www.pzc.nl/familieloop

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 41