2 zeeland Impact van geweld Klap, trap, beet of Meer geslachtsziekten vastgesteld in Zeeland Zalig Pasen PZC AGRESSIE Sjaak Krombeen leidt team dat zoekt naar oplossingen I *1J ülMil «W J KJ IV'T.I Ir H 411 i<\M watisnouje.nl weekenddiensten vrijdag 2 april 2010 In België weten ze nog wat brood is. Ik keek verlekkerd naar de feestelijke uitstalling van boerenlandbroden, bij de Spaanse kraam op de Antwerp se vreemdelingenmarkt. De hand van de marktkoopman bleef even zweven boven het brood dat ik had aangewezen. „Een hele of een halve?", vroeg hij. „Heel!", zei ik. „En doet u die ook maar." Ik wees naar een im mens vloerbrood. Naast me hoor de ik mijn vriendin naar adem snakken. „Heel of half?", vroeg de koopman weer. „Heel!", zei ik, en verplaatste mijn blik onmiddel lijk naar de stokbrodén, die op een aparte stapel terzijde van de kraam lagen te lonken. Mijn vriendin boog zich naar me over en fluisterde: „Moet ik je te genhouden?" Ik negeerde haar en zei hebberig: „Nog een stokbrood, graag." Toen de koopman mij de tassen aanreikte, voelde ik pas hoe zwaar de broden waren. Die van een halve meter lang, zo'n twin tig centimeter breed, schatte ik op een kilo of anderhalf. Het ronde zuurdesembrood - dertig centime ter in doorsnede - op ruim twee kilo. Daarbij vergeleken was het stokbrood ïere baguette de tradition francaise) een veertje. „Dat krijg je toch nooit op!", zei mijn vriendin. „Welles", zei ik. Mijn vriendin haalde haar fototoe stel tevoorschijn om mij en mijn boodschappen vast te leggen. Naast de broden had ik drie soor ten verse pasta gescoord, een pot bladzuring of oseille, een stuk feta, een bol buffelmozarella en een Brusselse stinkkaas (ettekeis, zei de kaasboer); alsmede aardperen, zoete aardappelen, een pot thijm, een volkomen draadloze, goddelij ke mango, een levenskrachtige mierikswortel en een meloen. Zui ver voor de couleur locale had ik bijna ook een bloelink (bloed worst) meegenomen. Wat mij be treft konden we nu wel terug naar de auto, maar op het tafeltje bij de kraam stonden nog glazen prosecco en een schoteltje vol Spaanse verrukkingen. Ik weet nu al: dit jaar wordt Pasen zalig. Met dank aan de Antwerpse vreemdelingenmarkt. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: vmw.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) D een doorlopend abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement v3n 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaal zorgvuldig om r net persoonsgegevens in hel colofon ireft u nadere informatie Geweld tegen hulpverleners komt steeds vaker voor. Middel burger Sjaak Krombeen heeft sinds 2006 bij het ministerie van Binnenlandse Zaken de leiding over een werkgroep die zoekt naar oplossingen. Vanaf nu wordt strenger opgetreden. door Jeffrey Kutterinlc De maatschappelijke verontwaardiging is groot als ziekenhuis personeel, conduc teurs, politieagenten of burgemeesters zodanig worden bedreigd dat ze hun werk niet meer kunnen doen. Sjaak Krombeen leidt een groep ambtenaren van Binnenlandse Za ken die zich bezighoudt met de veiligheid van mensen met een pu blieke taak. „Conflict- en crisisbe heersing, waaronder geweld tegen politiemensen, was tot 2007 een slapend dossier", herinnert de voormalig Zeeuwse agent zich. „Van minister Remkes kreeg ik naar aanleiding van het incident bij het De Mirandabad in Amster dam de opdracht iets te doen aan de agressie." Op die 12e juni 2006 sloeg een groepje jongeren ambu lancepersoneel en sleepte de chauf feur uit de auto, enkel en alleen omdat zij een bewusteloze vriend van hun belagers wilden helpen. Krombeen begon zijn taak met vijf medewerkers. Inmiddels be slaat zijn team 27 mensen. „Onze opdracht is in Nederland een meer uniforme en daadkrachtige aanpak te krijgen om agressie en geweld tegen mensen met een pu blieke taak te verminderen." Eén van de eerste resultaten was het opzetten van een landelijke norm voor agenten, ambulanceme dewerkers en brandweerlieden. „Daarin staat waar ze de grens moeten leggen en hoe ze moeten omgaan met geweld. Als een am bulancemedewerker zegt 'ga even vijf meter verderop staan, want dan kan ik mijn werk goed doen', dan heb je die aanwijzing maar op te volgen. Namens ons is hij of zij bezig om hulp te verlenen." In de kleine drie jaar dat de werk groep bezig is, zijn burgers, werk nemers en werkgevers geïnfor meerd over de aanpak. Via bio scoop en televisie wordt opgeroe pen vooral niet lijdzaam toe te zien als iemand in elkaar wordt ge slagen. 'Bel 112, maak foto's en leg getuigenverklaringen af, luidt het parool.Uit onderzoek blijkt dat twee op de drie hulpverleners te maken hebben met 'ongewenst ge drag': verbaal en fysiek geweld en (seksuele) intimidatie. Werkgevers spelen een cruciale rol. Krombeen: „We zagen dat sommi ge maatregelen namen, maar wel los van elkaar. Elke sector was voor zich bezig. We zagen dat werkgevers weinig deden aan da ders. Terwijl ze er wettelijk verant woordelijk voor zijn dat hun perso neel op een correcte en respectvol le manier wordt bejegend en in een veilige omgeving zijn werk kan doen. Nu verhaalt slechts 30 procent van organisaties de scha de. [e moet een dader duidelijk la ten merken dat jij het niet accepta bel vindt dat mensen zo met jouw personeel omgaan." De schijnwer per is nu ook gericht op politie en Openbaar Ministerie. Per 1 april lig gen er eenduidige afspraken. „Het maakt niet meer uit of je een am bulancemedewerker, politieman of conducteur belemmert: daders worden aangepakt. De politie gaat aangiftes stimuleren, de informa tie naar slachtoffers wordt beter op orde gebracht en er komt een door Marcel Modde Het gebeurt niet alleen vaker, de manier waarop het ge weld zich uit is ook heftiger, zegt Mireille Aalders van de politie Zee land. Met name in de stedelijke ge bieden" laten groepen en indivi duen zich in toenemende mate verbaal en fysiek gelden. In 2009 maakten 41 agenten mel ding van agressie die tegen hen was gericht. Een ordinaire scheld partij, een klap, trap of bijten kan de dader nu duur komen te staan. Standaard volgt voortaan een aan klacht, de geweldpleger kan boven dien opdraaien voor de geleden schade. „Als een horloge kapot gaat, mag de dader dat betalen. door Nadia Berkelder GOES - Het aantal mensen met een geslachtsziekte in Zeeland is vorig jaar gestegen. In totaal bezochten 659 mensen de GGD of de huis arts omdat zij een soa onder de le den hadden. Dat is 50 procent meer dan in 2008. Het aantal gonorroebesmettingen nam toe van 38 naar 45, bij 479 (was 377) mensen werd chlamydia vastgesteld. Ook het aantal geval len syfilis nam toe van zes naar ne gen en het aantal positieve hiv-tes- ten steeg van vier naar tien. Zee land volgt met de stijging de lande lijke ontwikkeling, zegt sociaal-ver- pleegkundige Leo Meijaard van de GGD. Een deel van de stijging komt doordat de GGD actiever is gewor den, zegt Meijaard. „Maar de bulk van de mensen met een geslachts ziekte komt nog binnen via de huisartsen. Ik neem niet aan dat die mensen zich eerst niet gemeld hadden." Een paar jaar geleden nam het aan tal geslachtsziekten nog af Meij aard stelt vast dat mensen slordi ger worden met het gebruik van condooms. „Jongeren zijn vooral bij one- night-stands nog wel voorzichtig, maar veel mensen zijn tegenwoor dig serieel monogaam; ze hebben meer relaties achter elkaar, den ken: ik vertrouw 'm wel en dan wil er nog wel eens een soa uit het verleden opduiken." De stijging van het aantal hiv-be- smettingen is opvallend. „Om dat op te lopen, moet je aardig wat risi co lopen. Dat is bij gonorroe en chlamydia anders: dat is veel be smettelijker. Gonorroe zien we ook steeds vaker bij hetero's." Watisnouje.nl-redactie legt beslag op eindexamenopdrachten. Meer nieuws op www.watisnouje.nl Wilt u weten welke huisarts, tandarts of dierenarts weekenddienst heeft? www.pzc.nl/weekenddiensten STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2