aanpakken hele handel legaal' 'Wi 'Er zullen zeker rotte appels tussen zitten' 'Sommige makelaars, notarissen en advocaten verdienen flink aan vr,jdag 2 aPni 2010 het witwassen van de illegale wiet-miljoenen' J- j Een bron bij de politie Alleen een hardere aan pak van growshops en grootschalige wiet- teelt is niet voldoen de, vinden zowel D66 als PvdA. „Maak de hele handel rond cof feeshops legaal, dus niet alleen via de voordeur, maar ook de handel aan de achterdeur. Zorg dat de hennepteelt voor de ei gen consumptie in Nederland gereguleerd wordt. Dan kun je de rest keihard aanpakken", zegt Tweede Kamerlid Boris van der Ham (D66). Zo denken ook zijn collega's van PvdA en Groenlinks erover. Lea Bouwmeester (PvdA). „Een hardere aanpak alleen lost niks op. Het is allemaal al strafbaar, maar niemand trekt zich er wat van aan. Je moet de teelt zo orga niseren dat die geen ruimte laat voor criminaliteit." luist gisteren werd ook door de heroverwegingscommissie voor veiligheid en terrorisme voorge steld de softdrugs uit het straf recht te halen. Dat zou 160 mil joen schelen aan politie- en justi- tiewerk. En is het eenmaal le gaal, dan kan er ook belasting op worden geheven. Mogelijk wel 260 miljoen, schat de com missie. Terwijl WD en PW het wets voorstel van CDA-minister Ernst Hirsch Ballin voor een har dere aanpak volop zullen steu nen, doet GroenLinks-Kamerlid Gouden handel Naomi Bazough het voorstel af als verkiezingspropaganda. Een campagnestunt van het CDA, die sluiting van coffeeshops na drukkelijk in het verkiezingspro gramma heeft staan. Ook Krista van Velzen (SP) vindt het tijd stip, zo vlak voor de verkiezin gen op zijn zachtst gezegd 'ver dacht'. „Wat heeft het aanpak ken van growshops voor zin? Dat zijn de kleine jongens. De grote jongens kopen hun spul len wel via Polen of weet ik waar. Je creëert alleen maar schaarste, waardoor de prijzen nog hoger worden. Dit is echt een campagnevoorstel." Het plan kan voor 9 juni niet meer in de Kamer worden behandel. Het onderwerp is namelijk con troversieel verklaard. Het kweken van wiet is reeds strafbaar. Tot nu toe worden thuiskwekers, die maximaal vijf planten hebben staan, echter niet door justitie vervolgd als ze de planten bij een politiecontrole vrij willig afstaan. Justitie onderzoekt of dit zoge noemde politiesepot moet wor den afgeschaft. Voortaan wordt er dan per plant direct een boete opgelegd, bijvoorbeeld 80 euro per plant. Het huidige politiese pot voor vijf wietplanten stamt uit de Opiumwet van 1976. Toen werd uit vijf plantjes hooguit één joint gehaald. Tegenwoordig kan een vrouwelij ke buitenplant een kilo wiet Ople veren, veel meer dan de gedoog de 35 gram. Eén kilo wiet brengt ongeveer 3600 euro op. Met vier planten in de achtertuin dus al snel ruim 12.000 euro per oogst. Eigenaren van grow shops vinden dat zij niet verantwoordelijk zijn voor wat iemand met de bij hun gekochte spullen doet. „Wij zijn gewoon een binnentuin winkel." ij bestaan al ne gen jaar en heb ben in die tijd een leuk be drijf opgebouwd. We hebben al les goed voor elkaar. Ie kunt niet alle growshops over één kam scheren", vindt eigenaar Maureen van growshop Het Hen nep Huis in Apeldoorn. „Dit is te walgelijk voor woorden." Het plan van justitie om grow shops aan te pakken en handelin gen die meewerken aan groot schalige hennepteelt strafbaar te stellen, valt uiteraard niet goed bij growshophouders. Zij zeggen dat de intenties die een klant heeft met hun spullen, niet hun pakkie-an is. Minister Hirsch Ballin vindt dat een growshophouder strafbaar moet zijn als er een 'ernstige re den' is om te vermoeden dat de verkochte spullen bestemd zijn voor grootschalige illegale hen nepteelt. Maureen: „Stel, een klant wil honderd lampen ko pen. Dan kan hij ook aan twintig mensen vragen om vijf lampen te kopen. Bovendien ben ik niet verantwoordelijk voor hetgeen hij met die spullen doet." Growshophouders geven aan dat zij alleen legale zaken doen, en dat ze niet weten wat er bij ande re shops gebeurt. „Wij zijn ge woon een binnentuinwinkel", zegt een medewerker van Easy Trading in Zwolle. „Het grootste deel van onze klanten kweekt in derdaad wiet, maar we krijgen hier ook mensen die een orchi dee-kwekerij hebben. Zodra je iets illegaals doet, kun je de tent wel sluiten." Ook in De Heksenketel in Sluis gebeurt volgens eigenaar Philip de Wulf niets illegaals. „Wij zijn gericht op de kleine kweker. Er zullen zeker rotte appels zitten tussen de growshops, en die moet je eruit pakken." De behoefte aan wiet zal altijd blijven bestaan, en dat ziet Maureen van Het Hennep Huis dan ook als het begin van de hen nepketen. „De vraag begint bij de zes miljoen mensen die wel eens een jointje roken. Als ze het wil len aanpakken, moeten ze begin nen met de coffeeshops te slui ten. Ik vind het aanpakken van growshops een hypocriet ver haal, maar ik moet eerst nog zien wat ervan komt. Dit roepen ze al jaren."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 13