buitenland n aanslagen opgepakt 'Fraude schuld van EU en VN' Minister België vergeleken met nazi 'Online aanval gericht tegen critici Vietnam' vrijdag 2 april 2010 KABUL - De Afghaanse president Hamid Karzai geeft buitenlanders, onder wie EU- en VN-functiona- rissen, de schuld van de 'zeer wijd verbreide' fraude tijdens de presi dents- en provinciale verkiezingen afgelopen jaar. „Niet Afghanen maar buitenlanders fraudeerden", aldus de Afghaanse leider. Hij noemde onder meer de twee de VN-man in Kabul, Peter Gal- braith, die na de verkiezingen in augustus er bij de VS op aandrong Karzai te lozen en korte tijd later opstapte. Ook wees hij met de beschuldigen de vinger naar het hoofd van de waarnemersmissie van de Europe se Unie, Philippe Morillon. „De Verenigde Naties, het kantoor van de vice-VN-gezant waren het mid delpunt van fraude", aldus presi dent Karzai. De fraude werd aan het licht ge bracht door een onafhankelijke commissie, die Karzai van bijna een derde van de aan hem toege schreven stemmen ontdeed. Karzai wilde daarna via een presi dentieel bevel bewerkstelligen, dat hij voortaan de vijf commissiele den mocht benoemen. Daar stak het Afghaanse parlement gisteren een stokje voor. BRUSSEL - In België zijn Vlaamse en Franstalige politici opnieuw lijnrecht tegenover elkaar komen te staan doordat de radicaal Fran stalige partij FDF minister Geert Bourgeois van de Vlaamse deelre- gering met de Duitse bezetter heeft vergeleken. De uithaal is een reactie op de weigering van Bour geois om drie Franstalige burge meesters in Vlaamse randgemeen ten van Brussel te benoemen, om dat ze zich niet aan de taalwetten houden. Vlaamse politici reageren als door een wesp gestoken op de 'naziver gelijking' van FDF-leider Olivier Maingain. 'Onaanvaardbaar' en 'bij zonder kwetsend' zijn de vriende lijkste termen die ze gebruiken om Maingain terecht te wijzen. Ook premier Yves Leterme 'be treurt de provocaties', maar roept tegelijk op tot verdraagzaamheid, ook aan Vlaamse kant. Want zijn regering staat aan de vooravond van een bijzonder moeilijke beslis sing, die op de achtergrond de aan leiding vormt voor het aanwakke ren van de taalstrijd: de splitsing van het kiesdistrict Brussel-Hal- le-Vilvoorde. Dat is het enige kiesdistrict in Bel gië waar bij landelijke verkiezin gen op zowel Franstalige als Vlaamse partijen gestemd mag worden. De Vlamingen eisen een splitsing. Franstalige politici verzetten zich daar tegen. msmmmmmmmmmmmimmmmmmmmMmmsiifflmmmmmmmmmimfömmmmmm bezoek aan deelrepubliek Dagestan HANOI - Zoekmachinegigant Goog- Ie heeft Vietnam gisteren beschul digd van het monddood maken van politieke dissidenten door het uitvoeren van cyberaanvallen. Mo gelijk zijn tienduizenden Vietna- mezen over de wereld doelwit van de aanval geworden. Dat heeft Google geschreven in een blog over internetveiligheid. Internetgebruikers werden overge haald kwaadaardige programma's te downloaden waardoor infiltra tie en controle van de activisten mogelijk werd. Het zoekmachine- bedrijf kwam mogelijk achter het plan tijdens een onderzoek naar de kraak van e-mailaccounts van Chinese mensenrechtenactivisten. Een ingenieur van Google schreef in het blog dat 'deze aanvallen pro beerden het verzet tegen pogingen bauxiet te winnen in Vietnam te smoren'. 'Het winnen van bauxiet is een belangrijk en emotioneel be laden onderwerp in het land', al dus de ingenieur. Google verklaar de de" aandacht op de aanvallen te willen richten, om het belang 'van internetveiligheid bij het veiligstel len van de vrijheid van meningsui ting' te onderstrepen. Vietnam controleert, net als Chi na, streng de informatiestroom in het land. Het zegt het recht te heb ben om 'passende maatregelen' te gen websites te treffen als de infor matie daarop schadelijk is voor de nationale veiligheid. Afgelopen herfst heeft de Vietna mese regering bloggers in de ge vangenis gegooid, omdat ze kritiek hadden op het winnen van bauxiet. In december werd een website die miljoenen bezoekers trok, gehackt. Vlak daarna zijn vol gens computerbeveiligingsbedrijf McAfee de aanvallen begonnen. Familieleden rouwen tijdens de begrafenis van een van de slachtoffers van de aanslagen in Moskou. foto Ivan Sekretarev/AP De FSB gaat ervan uit dat de zelf moordaanslagen, waarbij 39 men sen om het leven kwamen, zijn ge pleegd door bendes die banden on derhouden met separatisten en op standelingen in de noordelijke Kaukasus. Deze regio, waartoe on der meer de deelrepublieken Dage stan en Tsjetsjenië behoren en waar veel moslims wonen, is al ja ren het toneel van geweld. In de Dagestaanse plaats Kizljar stierven woensdag nog twaalf mensen tij dens twee bomaanslagen door zelf moordenaars. Gisteren hadden extremisten ken nelijk opnieuw plannen voor een terreurdaad. In de nachtelijke uren kwamen twee personen om het le ven toen een met explosieven vol geladen personenauto ontplofte. De veiligheidsdiensten gaan ervan uit dat de daders een fout hebben gemaakt, waardoor de bom te vroeg explodeerde. De politieke leiders in Rusland, president Medvedev en premier Poetin, hebben in de afgelopen da gen al duidelijk gemaakt dat ze er alles aan zullen doen om de organi satoren van de terreur op te pak ken en te berechten. Medvedev deed daar gisteren nog een schepje bovenop. „We moeten meer anti- terroristische maatregelen nemen, niet alleen doelmatiger maar ook strenger, meedogenlozer en pre ventiever", aldus Medvedev. Hij pleitte voor het versterken van de FSB, zodat deze dienst meer suc ces kan boeken bij het bestrijden van extremisten. De verantwoordelijkheid voor de dubbele zelfmoordaanslag in de metro is opgeëist door de radicaal- islamitische rebellenleider Dokoe Oemarov, die vanuit Tsjetsjenië opereert. Hij noemt zichzelf sinds 2007 Emir van het door hem zelf uitgeroepen Kaukasus Emiraat. Moskou heeft Oemarov (45) al meerdere keren doodverklaard. Het Kremlin houdt de veteraan uit de Tsjetsjenië-oorlogen in de jaren negentig verantwoordelijk voor het organiseren van een reeks (zelf moordaanslagen in Rusland, waarbij vele doden vielen. Oemarov had vorige maand in een interview al gedreigd met een nieuw offensief „Bloed zal niet langer alleen in onze steden vloeien. De oorlog komt naar Rus land." EXCURSIEPAKKET T.W.V. JjO, K Iastminute actie april: alles tegen bodemprijzen! ÏÏÊtLiér Kyk op wmw.peterlanghout.nl/april.html boek met de reiscode op peterlanghout.nl en bespaar tot 10 of bel 7 dagen per week 0900-0991 0,15 p.m. n naar de mooiste gebieden van Peter langhout Reizen maakt jhet mogelijk. We hebben een route (Uitgestippeld die u zeker zal ,aanspreken. Inclusief de mooiste [excursies, INCL. EXCURSIEPAKKET T.W.V. 65," Praag is een wereldstad. Er zijn straten, buurtjes, wijkjes waar de tijd vijfhonderd jaar lijkt stil te hebben gestaan. U raakt er niet uitgekeken! inclusief de mooiste excursies In hel park verblijft u óp basis van All-lnclusive. Dat houdt in dat alle attracties, eten en drinken inbegrepen zijn zodat uw kosten dus beperkt ;blijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11