Basketbalweek in Terneuzen Goed schieten is vooral een kwestie van concentratie PZC 32 PETER PAN vanaf 3 april verkrijgbaar In bijna elke kern zetelen clubs die een verhaal waard zijn. In de rubriek 'Kriskras door Zeeuws-Vlaanderen' worden sporters en sportclubs in de schijnwerpers gezet. Vandaag deel 11: schuttersvereniging Sint Sebastiaan. Zoer vervangt Van der Vleuten in WB-finale Springruiters kansrijk voor titels op NK donderdag 1 april 2010 Jesper Jobse is aanwezig tijdens de Basketbalweek. door Frits Bakker TERNEUZEN - In sportcentrum De Vliegende Vaart wordt van maan dag 2 tot en met vrijdag 6 augustus een basketbalkamp gehouden voor jeugdspelers van acht tot acht tien jaar. Topspelers en coaches uit het nationale en internationale basketbal gaan tijdens deze Zee land Summer Hoops 2010 trainen op techniek, teamspel en spelin zicht. Het vijf dagen durende kamp (kos ten 260 euro) is all-inclusive voor de deelnemers, die in de Vliegen de Vaart ook overnachten. De be kendste speler is Mike Nahar, die onder meer actief is geweest in Portugal, Griekenland, België en Duitsland en het laatst speelde voor Omniworld. Een andere topspeler is Cees van Rootselaar met negentien jaar ere knip de bon uit de zaterdagkrant! door Peter van Kouteren divisie-ervaring en 118 interlands op zijn naam. Peter van Noord was onder meer teammanager bij Den Helder in de tijd van Ton Boot. Met drie spelers uit de eredivisie komen ook de Zeeuwse spelers er varingen overbrengen op de jeugd. De 25-jarige Jesper Jobse, ex-Mara thon, speelt voor het zevende jaar bij Landstede in Zwolle en was in ternational onder 21. Tirza Pentury (28) komt al tien jaar uit voor Den Helder, was deel neemster aan de Universade in Bej- ing, maar onderging kruisbandope raties aan beide knieën en moest daardoor afhaken als internatio nal. Mitchel Kouwijzer komt uit Ter- neuzen, speelde voor Omniworld en nu voor Upstairs Weert. Hij is één van de initiatiefnemers voor het kamp in Terneuzen. AARDENBURC - Hoewel de oprich tingsdatum niet met zekerheid is vast te stellen, kan het bijna niet anders dan dat schuttersvereniging Sint Sebastiaan uit Aardenburg de oudste sportclub van West- Zeeuws-Vlaanderen is. Volgens Paul van Vooren, griffier van de dorpsclub met een regionale func tie, bestaat de vereniging sinds de late Middeleeuwen. Hij zit in de accommodatie tegen over het voetbalveld op zijn praatstoel na de jaarvergadering, die door vijftig procent van de le den is bezocht en wordt aangegre pen om een pijltje te schieten. Paul van Vooren, bezig aan zijn ne gentiende seizoen als secretaris, kent alle ins en outs van de club. Hoofdman Staf de Vriend is aan voerder van de 'bende', die in to taal 63 leden telt. Michel Minnae- rt, regerend keizer, gaat over de centen en wordt geheel in stijl als schatbewaarder in de boeken ge noemd. „Er hangt hier een docu ment dat refereert aan statuten die in 1433 zijn opgemaakt", vertelt de griffier. „Schuttersverenigingen zijn ont staan uit verdedigingsgilden. Men sen verenigden zich om zich sa men met een boog te verdedigen. In de Middeleeuwen was de in vloed van Brugge hier groot. In Brugge was ook een vereniging die Sint Sebastiaan heette. Ik denk dat wij een afsplitsing zijn." Paul van Vooren was in Aarden burg jaren geleden koning op de liggende wip en viel met de viertal len geregeld in de prijzen. Het lijkt vergane glorie, omdat hij er vanwe ge beslommeringen bij diverse an dere verenigingen minder toe DEN HAAG - Zoals verwacht heeft Eric van der Vleuten afgezien van deelname aan de finale om de we reldbeker springen in Genève (14-18 april). In zijn plaats zal Al- bert Zoer naar Zwitserland reizen. De springruiter uit Mierlo had. zich als enige Nederlander ge plaatst voor de eindstrijd. Hij heeft al zijn punten echter bij el kaar gesprongen met Tomboy, een paard dat ondertussen al verkocht is. Diens opvolger, Kaid, is echter nog niet zover dat hij de moeilijke hindernissen die in de finale ge bouwd worden, de baas kan. Vol gens Van der Vleuten is dat in be lang van het paard. komt om doordeweeks aan te leg gen. „Er zijn echt jongens, die hier da gelijks staan", spreekt hij uit erva ring. „Boogje mee, en even een paar schotjes doen. Door die sou plesse gaat het goed. Voor mezelf is het nu meer een uitlaatklep. Ik zit hele dagen binnen. Dan is het lekker om 's avonds buiten bezig te zijn." Sint Sebastiaan is één van de ne gen Zeeuws-Vlaamse schuttersver enigingen en beschikt in tegenstel ling tot clubs in Terneuzen, Axel, Zuiddorpe, Westdorpe, Koewacht, Sint-lansteen, Graauw en Klooster- zande als enige over een binnen- en buitenbaan. „Binnen wordt op de liggende wip geschoten, buiten is het staande wip", legt hij uit. „Op een gegeven moment wordt het een virus. Iedere zaterdaga vond hebben we hier een schie ting, het hele jaar door. Zo hou den we de groep bij elkaar. In de zomermaanden zijn er toeristen- schietingen. Ik stuur een berichtje naar het VW, laat het weten op de campings en het staat in de Bad- koerier. We hebben een boog of zeven en extra pijlen voor mensen j die kennis willen maken met onze sport. Ze krijgen instructie en kun nen op die manier eens proeven. Het is een beetje afhankelijk van I het weer, maar gemiddeld trekken we die woensdagen dertig man. We zijn aan het vergrijzen", stelt hij vast. „We hebben hier jaren ge had van ruim twintig jeugdleden. Die kwamen met hun vader mee en werden lid. Op dit moment hebben we tien jeugdleden. Bin nen onze club speelt leeftijd geen rol. De jongste is veertien jaar. Jaap van Iwaarden wordt deze maand zeventig." Trainers zijn er niet. „Maar Theo j Lampaert is jaren kampioen en ko ning geweest. Als die instructie j geeft, luistert iedereen. Goed schie ten is vooral een kwestie van con centratie. En je moet fysiek in or de zijn. Je moet stil kunnen staan. Het materiaal is ook belangrijk. Een boog moet lekker in de hand liggen en goed van trekkracht zijn. Dat hoeft niet altijd duur te zijn. Er zijn prima tweedehands bogen van honderdvijftig euro, maar je hebt ook nieuwe van tweeduizend euro. Pijlen kosten zeven euro." „Als je mazzel hebt kun je met drie pijlen een heel seizoen doen. Maar als je pech hebt, schiet je er op één dag drie kapot. Buiten speelt het weer een rol. Veel jon gens schieten liever op de staande wip dan op de liggende. Het geeft meer uitdaging. Voor de viertallen competitie worden onze leden in gedeeld op basis van prestaties van afgelopen seizoen. De nummers één tot en met vier vormen het eerste team. Vijf tot en met acht het tweede viertal. Vriendjespoli tiek kennen we niet." ERMELO - De Zeeuwse springkam- pioenen strijden zaterdag in in Er- melo om de Nederlandse titels in de klassen L tot en met ZZ. Caro- lein van de Plasse doet met Delta Mossel's So Lovely een gooi naar het kampioenschap in het ZZ. In de categorie Z mag Wilma Stouten met Stouten's Tanagra tot de kans hebbers worden gerekend. „Tana gra springt de laatste weken super, maar dat zegt niets. Elke wedstrijd is anders." Rianne van de Welle verdedigt de Zeeuwse kleuren in de klasse M. Kim Huige moet in staat worden geacht om met Zagita van de Wiel voor een verrassing te zorgen. MEEST CELEZEN 1Provoost aast op wereldrecord. 2. Ruud Hoogesteger en de Boys. 3. ZSC verliest ruim. PZC FAMILIELOOP Doe mee aan de PZC Familieloop 2010. U kunt zich inschrijven op de site www.pzc.nl/familieloop/ STUUR UW TIPS NAAR sport@pzc.nl De sportredactie is te bereiken on der nummer 0118-434041

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 86