Geen managers en geen 26 In Greenpeace pakt kerncentrale nu met sponsoring aan brieven Administratief Dienstencentrum Zeeland B.V. in liquidatie donderdag 1 april 2010 BUURTZORG Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Fonteyne-bak Vlissingen maakt zich druk over de betonnen Fonteyne-bak. Alvorens die te repareren zou wethouder Van Dooren er goed aan doen de schade te repareren die de Fontey- ne-bouw heeft toegebracht aan de 25 kleine ondernemers die drie jaar lang van het winkelgebied wa ren afgesloten. Het merendeel van hen is kapot, de rest is aan het laat ste stukje van de doodsstrijd toe. Enkele grote bedrijven, die minder schade leden, zijn wel gecompen seerd. Schande! Carina Dymais Tooroplaan 2, Vlissingen Krijgsmacht De stelling: 'Krijgsmacht moet zich alleen richten op verdediging van Nederland', heeft gebrek aan reali teitszin. Ons land is een deel van eenheden, zoals de EU en de Navo. Als e.r grenzen moeten worden ver dedigd, zijn het die van Europa, zie Moskou. Het kan ons ook gebeu ren. Onze koopvaardijschepen op de wereldzeeën moeten tevens ver dedigd worden, wat al met succes gebeurt. Hetzij door de EU of door de Navo, maar wel voorkomen dat we worden meegesleurd in militai re avonturen zoals die in Irak, die niet onze oorlog was en waar veel weerstand tegen was. Nederland moet zich niet isoleren, want al leen kunnen we dit niet aan. W.j. van Gilst Boogerdlaan 23, Kortgene Korten op ambtenarij Krant, 25-03: Snijden in eigen vlees snijdt geen hout, want het gemeen- tepersoneel heeft kennelijk nooit beschikt over de vereiste kennis, daar zij voortdurend dure, externe bureaus moest inhuren. Inproduc- tieve ambtenaren moeten geloosd worden, mensen met kennis inhu ren of zelf opleiden, dan hoeven ex terne bureaus niet langer te hulp worden geroepen. Fuseren om geld te besparen, is dan onnodig. Aange gane ftisies moeten teruggedraaid kunnen worden. Sancties tegen die genen die de fusies hebben ge pland moeten mogelijk zijn. Amb tenaren bedenken zich dan twee keer voor zij gemeenschapsgeld over de balk gooien. E. van Mourik-Fossberg Oude Rijksweg 50, 's H. H. kinderen Belg baasd over zaken die ingevoerd worden en daarna pas getest wor den. Neem de OV-chipkaart van mijn dochter. Bij het verlaten van het station in Goes moet ze, nadat ze de trein heeft verlaten, aan een of andere paal uitcheken maar aan gezien er maar een paal aanwezig is, is de chaos natuurlijk niet te overzien. Ook vind ik dat veel din gen in Nederland ontzettend duur zijn. Benzineprijs in België 1,38 eu ro hier 1,55 euro. Gezondheiszorg valt ook onder de categorie duur. De premie is bijna niet meer op te 'hoesten'. Worden de wachtlijsten daardoor korter of de zorg beter? Ik heb daar mijn twijfels over. Ge lukkig is de zorg over de grens goed en goedkoper. Een dokter 's avonds raadplegen is in België geen probleem. Misschien is de ver deling in 1830 bij de onafhankelijk heid van België toch niet op een goede manier gebeurd. Ammie Verberbrygge Prinses Beatrixstraat 18, Schoondijke Verzilting Ayatollah Ik ben van oorsprong Belg, maar woon al 35 jaar in Nederland. Na al die jaren ben ik nog steeds ver In overleg met de aandeelhouders van ADZ B.V. is besloten tot de samenvoe ging van ADZ met LétÉ, zodat op Walcheren één bedrijf ontstaat in het kader van de Sociale Werkvoor-ziening (SW). In de praktijk betekent dit, dat alle activi teiten die door ADZ werden uitgevoerd, per 1 april 2009 door LétÉ zijn overgeno men. Als sluitstuk van deze overdracht wordt ADZ B.V. officieel ontbonden per 30 juni 2010. De rekening en verantwoording en het plan van verdeling liggen ter inzage voor eenieder tot 31 mei 2010 bij de Kamer van Koophandel in Middelburg en bij de vestiging van ADZ aan de Mercuriusweg 12 in Vlissingen. door Mladóa Beirkelder Joost Schrijnen, programmadirec teur Zuidwestelijke Delta is een drammer. Er moeten harde afspra ken tussen de regionale overheden en het Rijk worden gemaakt (krant, 30 maart) om Zuidwest-Ne derland veilig, veerkrachtig en vi taal te maken. Verzilting van het Volkerak-Zoommeer is in zijn op tiek noodzaak, haalbaar en betaal baar. Hij heeft geen boodschap aan een aantal onderzoeken, die nog gaande zijn. Voor de zoetwater voorziening in Zeeland, West-Bra bant en Zuid-Holland is nog niets zeker, als de Zeeuwse randmeren weer zout worden. Dat kan een ca tastrofe worden. Jota RobesDim Kreeksingel 43, Hoek Opiniepeilers en andere 'verkie zingsdeskundigen' verwachten dat Job Cohen de weggelopen allochto ne kiezers terughaalt naar de Pv dA. (krant 27 maart) Het begint er steeds meer op te lijken dat de vroegere sociaaldemocratische Par tij van den Arbeid zich met Cohen volledig heeft getransformeerd tot dé Partij voor de Allochtonen. Het is niet ondenkbeeldig dat Job op 9 juni indirect als de eerste Ayatollah der Lage Landen wordt gekozen en zo de geschiedenis ingaat als grond legger van de Islamitische Volksre publiek Nederland. Hij zou de pro fetie en vurige wens van zijn, vol gens Wilders 'knettergekke', partij genote Ella Vogelaar: dat er in Ne derland een joods-christelijke isla mitische traditie zal ontstaan, regel recht in vervulling doen gaan. Iran moge ons tot lichtend voorbeeld dienen, wat er kan gebeuren in een republiek waar een Ayatollah de macht heeft gegrepen. Joost Boogaard Anthonissenstraat 2, Koudekerke Het kan echt anders, bewijst Jos de Blok van Buurtzorg Ne derland. Klanten kunnen weer tevre den zijn over de thuiszorg en ver pleegkundigen kunnen weer met plezier naar hun werk. De Blok - afkomstig uit Vogelwaarde - is be zig aan een zegetocht door het land. Vanavond geeft hij een le zing in Ter neuzen. De Blok is oprichter van Buurt zorg, een organisatie die eigenlijk geen organisatie is. Een buurtzorg team bestaat uit minimaal vier ver pleegkundigen. Ze werken volle dig zelfstandig. „Dat is de meest lo gische manier", vindt De Blok. „Onze medewerkers hebben de ge legenheid om zelf beslissingen te nemen over hun werk. Ze krijgen een telefoontje, van een klant of van de huisarts, en gaan kijken wat er nodig is. Daarna leveren ze meteen zorg. De indicatie (Het be sluit of mensen wel recht hebben op die zorg, red.) komt er wel ach teraan. Dat houdt inderdaad het ri sico in dat we geen vergoeding krij gen, maar in de praktijk komt het in bijna alle gevallen goed. Want het bijzondere is eigenlijk dat we veel minder uren nodig hebben dan andere organisaties." En die werkwijze levert besparin gen op. „Adviesbureau Ernst en Young concludeert dat we in Ne derland per jaar twee miljard kun nen besparen als iedereen zo zou werken als wij. Nou,, dat is nogal de moeite, vind ik zelf We heb ben geen management, geen ge bouwen, geen mensen die allerlei rollen vervullen in een organisatie waarvan ik me afvraag wat die toe voegen. Dan loop je door zon ge bouw - ik heb er zelf gewerkt - en Jos de Blok van Buurtzorg. „We hoeven nooit personeel te werven". dan vraag je je af wat die mensen allemaal doen." „Onze klanten en medewerkers zijn uiterst tevreden. We hoeven ook nooit personeel te werven. Mensen komen zelf. Men vraagt zich af of we dat kwaliteitsniveau kunnen handhaven. Ik denk dat het alleen maar beter wordt. Als een team "groter wordt dan twaalf, splitst het op, dan komt er een team naast. Zo wordt het gebied waarin een team werkt steeds klei ner. En dat werkt prettiger." Betere kwaliteit leveren voor min der geld, Hoe kan dat? „Als je zorg anders organiseert, heb je veel min der kosten, maar lever je ook pas sender zorg. Naarmate de organisa tie groeit, wordt het lastig en ingè- Adviesbureau Spring Associ ates veegde deze week de vloer aan met de plannen van Delta voor een tweede kerncentrale. Greenpeace zat er mede achter. Greenpeace is een beken de verschijning in Zee land. Jarenlang hebben de milieuactivisten ge streden voor de sluiting van de kerncentrale Borssele en tegen de opslag van splijtstofafval bij de Covra. Vruchteloos. Creativiteit bij het bedenken van acties viel Greenpeace niet te ontzeggen; de argumenten kwamen op den duur wel heel bekend voor. Nu richt de milieuorganisatie haar pijlen op de plannen voor een tweede kerncentrale bij Borssele. Tot dusver met een elektronische ansichtkaartenactie (Groeten uit Stralend Zeelandeen toer met ac- ANALYSE door Beo Jaosen tieschip Argus en de beklimming van het Middelburgse stadhuis. Het baarde allemaal niet zo heel veel opzien. Dat was wel het geval met het rap port van adviesbureau Spring Asso ciates, waarin werd vastgesteld dat een tweede kerncentrale een maat je te groot is voor Delta. Het ener giebedrijf heeft zijn financiële posi tie als gevolg van investeringen in milieu en duurzame energie en door de economische crisis zien verslechteren, waardoor het niet in staat is veel geld in een tweede fabriek voor atoomstroom te ste ken. Het rapport is, bevestigde Green peace gisteren, gesponsord door de milieuorganisatie. Een dag eer der liet een zegsman van Spring nog weten dat het onderzoek ge heel op eigen kracht is verricht. Volgens Greenpeace klopt dat in zoverre dat de onderbouwing en de conclusies van het adviesbu reau zijn. „We hebben alleen de publicatie ervan mogelijk helpen maken", zei campagneleider kerne nergie Ike Teuling. Dat mag zo zijn, maar Greenpeace had waarschijnlijk geen geld gesto ken in de openbaarmaking van conclusies die erop duiden dat de bouw van een tweede kerncentra le zonder meer profijtelijk voor Delta zal zijn. Het was chic en duidelijk geweest wanneer Spring achterin het rap port had vermeld dat het tot stand is gekomen dankzij een sponsorbij drage van Greenpeace. Nu zal bij elk rapport over kernenergie de vraag worden gesteld wie eraan heeft meebetaald. Of het nu vóór een tweede kerncentrale pleit of ertegen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 84