Veldloop ambtenaren 241 zeeland Vroege walstrospanner laat zich zien in Zeeland Dief verraadt zich door te betalen Middenstand in Sint-Annaland begint met eigen spaarsysteem www.bezorgers.nl Thools college dubt nog over parkeerplaatsen voor vrachtwagens AFGELAST Groot gat in tent zorgt voor gevaarlijke situatie door Sheila van Doorsselaer sint jansteen - Leden van de in sectenwerkgroep van Natuurbe schermingsvereniging De Stelt- kluut hebben een voor Zeeland nieuwe vlindersoort ontdekt: de vroege walstrospanner, oftewel de Colostygia multistrigaria. De nacht vlinder is gevangen in een lichtval in het waterwingebied in Sint Jan steen. De val is daar opgesteld om zoveel mogelijk gegevens te verza melen voor de Nachtvlinderatlas van Zeeland die in 2013 verschijnt. door Rob Paardekam tholen - Burgemeester en wethou ders van Tholen zijn er nog altijd niet uit waar vrachtwagenchauf feurs uit de gemeente in de toe komst hun voertuigen kunnen par keren. Op dit moment wordt in verschil lende Thoolse dorpen overlast er varen door geparkeerde vrachtau to's. De gemeente is daarom van plan om per 1 januari 2011 een par keerverbod in te voeren. In dat ge val moet natuurlijk wel een alter natief worden geboden, want de chauffeurs moeten hun vrachtauto ergens kunnen parkeren. Volgens wethouder Kees van Dis liggen er nog altijd verschillende GOES - Politie heeft vorige week een 28-jarige man uit Rotterdam aangehouden in Goes op verden king van tanken zonder te betalen. In de afgelopen maand zijn diver se diefstallen gepleegd bij tanksta tions in de regio. In Goes, Middel burg en Kats is diverse malen ge tankt zonder te betalen. Bij de laat ste poging tot diefstal heeft een op lettende pompbediende zich bij de politie gemeld. Deze herkende de auto. Dat de bediende zich zo oplettend gedroeg, zag de dief ver moedelijk als aanleiding om tóch een keer te betalen. Op die manier werden vrijwel al zijn gegevens be kend bij de politie en kon de man vorige week in Goes worden aange houden. Hij zit nog vast. De vroege walstrospanner is nooit eerder in Zeeland waargenomen. De soort is voor Nederland en Bel gië zeldzaam en komt voor in de duinen en in het binnenland. In dezelfde lichtval zijn ook vier len- te-orvlinders (Achlya jlavicornis gevonden en die zijn nieuw voor Zeeuws-Vlaanderen. In het water wingebied in Oost-Zeeuws-Vlaan- deren zijn de afgelopen drie jaar drie nieuwe Zeeuwse vlindersoor ten aangetroffen: in 2008 de heide- wortelboorder en vorig jaar de roodkopwinteruil. opties op tafel. Zo zitten er ver spreid over het eiland zes onderne mers die (een deel van) hun ter rein beschikbaar willen stellen om vrachtauto's op te parkeren. „Maar we kunnen ook twee parkeerterrei nen aanleggen bij de invalswe gen", stelt Van Dis. „Ook zouden we nog een ander perceel kunnen aankopen om dat geschikt te ma ken voor vrachtwagens." De varianten zijn deze week toege licht tijdens een informatieavond voor belanghebbenden. Het colle ge zal de reacties meewegen bij het besluit. Binnenkort gaan B en W ook nog een keer overleggen met de chauffeursvereniging Sint Philipsland, die de meeste chauf feurs vertegenwoordigt. door Maurice Steketee neeltje jans - Het NK veldloop voor gemeenteambtenaren is giste ren in een deceptie geëindigd. Het evenement werd na twee onderde len afgelast. De stormachtige wind had een groot gat geslagen in de enorme tent voor Delta Park Neel- tje Jans waar de deelnemers zich konden omkleden en werden op gevangen. Hierdoor ontstond een onveilige situatie. De tent moest worden ontruimd en de duizen den deelnemers uit heel het land werden 's middags om half een al naar huis gestuurd. Volgens burgemeester Rob van der Zwaag van de gemeente Veere had hij geen andere keus. „Het werd te gevaarlijk. De eigenaar van de tent zei dat het niet verant woord was om nog langer mensen in de tent te laten, en ook in de di recte omgeving was het niet veilig. Daarom zijn we tot ontruiming overgegaan." Er waren op dat moment duizen den lopers in de tent aanwezig. Ook mensen die streekproducten verkochten en tientallen vrijwilli gers kregen het dringende verzoek naar buiten te gaan. De evacuatie verliep vlekkeloos, al probeerden verschillende mensen later nog wel snel even naar bin- door Rob Paardekam sint-annaland - Zestien midden standers in Sint-Annaland introdu ceren in mei een nieuw spaarsys teem voor hun klanten. Volgens voorzitter Miranda Jan- sen-Pleune van middenstandsvere niging Activa ontkomen winke liers er in deze tijd niet meer aan om samen te werken. Het spaarsys teem zou een mooie manier zijn om dat te doen. „Met het spaarsys teem belonen we bovendien de mensen die hun boodschappen trouw in het dorp doen." De klanten kunnen straks punten sparen. Elk punt staat voor 1 euro cent. Het gespaarde bedrag kan la ter worden ingezet als korting. Jan- sen-Pleune is zeer tevreden over nen te glippen om persoonlijke spullen op te halen. Ze werden echter tegengehouden door de or ganisatie. Binnen tien minuten was de tent leeg. De tassen van alle deelne mers werden zo'n anderhalf uur la ter door de inmiddels opgetrom melde brandweer naar buiten ge bracht. De lopers werden opgevan gen in Delta Park Neeltje Jans. Ook in de omgeving van de tent mocht niemand meer komen. Daardoor kon er ook niet meer ge start worden voor de negen en twaalf kilometer, want die start vond vlak voor de tent plaats. „De start verplaatsen was geen optie doordat de tijden elektronisch wer den geregistreerd", vertelt Van der Zwaag. „Bovendien stonden de douches en wc's ook naast de tent. Daar kon dus ook geen gebruik meer van worden gemaakt. Deel nemers zouden onderkoeld kun nen raken. De veiligheid gaat bo ven alles en die konden we niet meer garanderen." De meeste deelnemers reageerden gelaten op de afgelasting. Toen het nieuws door de speaker werd om geroepen, volgde zelfs een ap plaus. Toch waren er ook lopers die erg teleurgesteld waren. „Daar voor zit je dan vier uur in de au to", liet een groep hardlopers uit Groningen weten. Anderen kozen ervoor om het rondje toch af te leggen, zonder tijdregistratie. Een paar uur eerder waren de deel nemers van de zes kilometer nog wel gewoon van start gegaan. Ook toen raasde al een harde zuidwes tenwind met uitschieters naar kracht negen over de Stormvloed kering. Sommige deelnemers had den zichtbaar moeite om zich staande te houden. Volgens lohn Kommer uit Zierikzee waaiden lo pers bijna van een bruggetje af bij de Stormvloedkering. Rens Bostelaar, werkzaam bij de gemeente Vlissingen, finishte bij de eerste tien. „Het was een hero ïsch rondje. Typisch Zeeuws weer. Vooral de laatste vijfhonderd me ter was zwaar door de harde tegen wind. De Zeeuwen zijn met dit weer wel in het voordeel", voor spelde hij. "Zeeuwse winnaars kwa men er niet meer. Daarvoor gooi- d^e storm roet in het eten. IP Video van ontruiming op www.pzc.nl het aantal van zestien winkeliers dat meedoet. „Wij hebben welis waar 36 leden, maar daar zitten bij voorbeeld ook timmer- en autobe drijven bij. Voor hen is zo'n spaar systeem niet echt geschikt." Het nieuwe systeem werkt niet met zegels, maar met een pasje dat wordt gescand. De klantenkaart wordt op 5 mei gepresenteerd aan de bevolking. Die dag zijn er aller lei festiviteiten in het dorp. Volgens Jansen-Pleune gaat het ze ker niet slecht met de midden stand in Sint-Annaland. „Maar mensen worden wel mobieler en bovendien heb je ook nog inter net. Dan moet je creatief zijn om er voor te zorgen dat de klanten toch naar jouw winkel blijven ko men." WGGGNeR NieuwsMedia Hardlopers wachten in Delta Park Neeltje Jans op meer informatie. Het afge lasten werd door sommigen met applaus begroet. foto Dirk-Jan Gjeltema De deelnemers van de zes kilometer konden nog wel van start gaan voor een als 'heroïsch' ervaren tocht. foto Maurice Steketee DichtbijMedla. Wegener fjt ti r Mtïftlisf) y donderdag 1 april 2010 De vroege walstrospanner meet ongeveer anderhalve centimeter. Opval lend zijn de duidelijke aders op de voorvleugel. foto Joop de Bakker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 72