Bevelandse groep wil milieu handje helpen Café La Strada 22 zeeland Eerste kreeft brengt 6200 euro op Limagrain zaait 10.000 veldjes in bij Rilland DUURZAAMHEID Nieuwe groepering 4-Kracht gaat uit van lokale kracht Paasjubel kerken op Grote Markt in Goes Provincie geeft geld voor molen Kortgene METAMORFOSE Het nieuwe La Strada oogt fris en hip, maar de onmiskenbare sfeer van de kroeg is er nog altijd. donderdag 1 april 2010 door Raymond de Frel goes - De nieuwe Bevelandse groe pering 4Kracht hoopt zoveel moge lijk mensen aan te sporen hun 'mondiale voetafdruk' te verklei nen. Doel: de aarde minder belas ten. Dat kan bijvoorbeeld door zoveel mogelijk gebruik te maken van lo kale producten. 4Kracht is een ini tiatief van vijf mensen uit de ge meenten Goes, Kapelle en Borsele, die zich de negatieve gevolgen van de huidige consumptiemaatschap pij aantrekken. De leden hebben elkaar gevonden in het besef dat zij zowel onderdeel zijn van het probleem als van de oplossing. 4Kracht laat zich inspireren door de beweging Transition Towns. Dit zijn initiatieven die uitgaan van de kracht van de lokale ge meenschap. „Waarom zou je pro ducten van ver laten komen, als je ze ook bij een lokale ondernemer kunt halen. Dat zorgt in elk geval voor minder belasting van het mi lieu", zegt Willy Dekker van 4Kracht. De eerste lokale initatieven van 4Kracht zijn inmiddels geboren. Zo gaat dit voorjaar tussen Goes en Wolphaartsdijk de spa de grond in voor een moestuin, waar deelnemers aan het project zich zelf het hele jaar kunnen voorzien van groente en fruit. Dekker: „Daarnaast staat er in samenwer king met het Milieu Educatie Cen trum De Bevelanden een school tuinenproject in de steigers. Wij richten ons overigens niet alleen op voeding. We proberen bijvoor beeld ook het gebruik van (elektri sche) buurtauto's en het opwek- door Rob Paardekam colijnsplaat - De veiling van de eerste Oosterscheldekreeft heeft gisteren 6200 euro opgebracht voor Jump, het jeugdfonds van de Nederlandse Hartstichting. In de veiling in Colijnsplaat werd driftig geboden door mensen uit de visserijwereld. Veilingmeester Quintis Ristie (foto), bekend van GOES Op de Grote Markt in Goes komen zondagochtend gelovigen van ver schillende kerken samen voor een Paasjubel. De afgelopen jaren trok de jubel tussen de 125 en 150 be langstellenden. Vanaf 8.30 uur tot 9.15 uur wordt er op de Grote Markt met elkaar ge zongen ter ere van de opgestane Heer. Bij slecht weer wordt de Paas jubel niet buiten, maar in de Grote of Maria Magdalenakerk gehouden. In dat geval duurt de bijeenkomst van 8.30 tot 9.00 uur. de rijstreclame en het tv-program- ma Rciymann is laat, deed er alles aan om de handen in de lucht te krijgen. Soms zelfs op slinkse wij ze. „Wie vindt er dat ik te veel praat?", riep hij. En ja hoor, daar ging weer een hand de lucht in. Honderd euro erbij. Om op een hoog bedrag uit te ko men, verliep de veiling op Ameri kaanse wijze. Mensen boden tel- KORTGENE De Provincie stelt 75.000 euro be schikbaar voor het herstel van mo len De Korenbloem in Kortgene. Volgens voorzitter Johan Jager Brui ning is de benodigde negen ton nu bijna binnen. „Ik hoop dat we de fi nanciering voor de bouwvak rond krijgen." Het is de bedoeling dat het herstel nog dit jaar begint. Eind 2011 moet hij zijn afgerond om de subsidies veilig te stellen. De mo len krijgt weer wieken, een om bouw en een kap. Ook de romp moet worden hersteld. MEEST GELEZEN 1Medaille voor redder van jongen 2. Eend leeft op hondenvoer 3. Kasteel Poucques weer zichtbaar Thoolse Tip? Mail ons! tholen@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto ken van zonne-energie te stimule ren." Met een reeks filmavonden wil 4Kracht nieuwe belangstelling te bereiken. In filmhuis 't Beest in Goes (14 april), De Vroone in Ka pelle (16 april) en het dorpshuis in Ovezande (21 april) worden films vertoond, waarna een nabespre king volgt. In 't Beest staan nog meer filmvertoningen op de rol. De data zijn te vinden op de giste ren gelanceerde website van 4Kracht. Met de bijeenkomsten willen de initiatiefnemers tot concrete initia tieven komen, die bijdragen aan een duurzame, eerlijke en veer krachtige samenleving. De film- reeks wordt op woensdag 28 april om 19.30 uur afgesloten in De Spinne in Goes. www.4Kracht.nl door Luc Oggel kens een bedrag - meestal hon derd of tweehonderd euro - en moesten dat ook echt betalen. Alle bedragen samen vormden het to taal van 6200 euro. Als laatste bie der mocht het bedrijf kreeftenpark Verwijs uit Yerseke de kreeft mee naar huis nemen. O Kijk voor een video op www.pzc.nl/bevelanden. Het moment waar ve len reikhalzend naar hebben uitgekeken, is daar: café La Stra-, da gaat weer open. Vanavond worden de eerste bier tjes weer getapt. Dat kon namelijk een tijdje niet. De kroeg in de Goese Sint Jacob- straat werd op 7 januari vorig jaar getroffen door een uitsluitende brand. Daarbij werd de bovenver dieping grotendeels verwoest, het café zelf liep enorme waterschade op. Voor eigenaar Eric van de Lin de een ramp, maar ook voor de vaste en zeer trouwe groep klan ten. Zij moesten ineens duimen draaien op vrijdag- en zaterdaga vond, want als je eenmaal je hart hebt verpand aan La Strada, ga.je niet meer zo snel ergens anders heen. Vooral voor hen zullen de af gelopen vijftien maanden dan ook een eeuwigheid hebben geleken, maar hun stamcafé is terug. Sinds begin dit jaar - het duurde even voordat al het papierwerk rond was - is bijna dag en nacht ge werkt om de kroeg weer op te bou wen. Het interieur is totaal veran derd, maar ademt nog altijd die ty pische, een tikkeltje alternatieve La Strada-sfeer. Dat was ook het idee, vertelt Van de Linde tussen het bijna onophoudelijke gerinkel van zijn telefoon door. „We zijn op zoek gegaan naar ideeën om het weer interessant te maken en hebben daar vervolgens een eigen draai aan gegeven." Opvallend aan het interieur is het smaakvolle gebruik van sloop hout. Ook de bar is groter gewor den en heeft een centralere plek. Daarmee is meteen een oud knel punt verholpen, want in de vorige situatie was het halverwege de kroeg vaak dringen geblazen van wege een nis en een trap die zich precies tegenover de bar bevon den. In het oog springen ook de muurschilderingen en het gebruik van zowel oude als nieuwe spul len. „We hebben hier bijvoorbeeld een kastje uit 1880 aan de muur hangen en emaille fabriekslampen van veertig jaar oud. Maar boven de bar hangt weer modern spul", zegt Van de Linde. Ondanks de metamorfose zijn nog enkele 'relikwieëen' behouden ge- door Raymond de Frel rilland - Zaaizaadveredelingsbe- drijf Limagrain Benelux in Rilland begint de komende weken met het uitzaaien op nieuwe proefvel den in de Zimmermanpolder. Daarmee ontstaat het grootste on- derzoeksareaal voor akkerbouwge wassen in Nederland. Het areaal beslaat 65 hectare. Limagrain zaait zomergranen, vlas en peulvruchten (zoals veldbonen en en gele en groene erwten) uit op de proefvelden. De concentra tie van kweekactiviteiten op het re search- en expertisecentrum in Ril land is daarmee voltooid. Het bedrijf hevelde al zijn kweek activiteiten in akkerbouwgewas sen over van Lelystad naar zijn hoofdvestiging in Rilland. Eerder al werden de veredelingsprogram- ma's in maïs en uien in 'Rilland on dergebracht. In het najaar startte Limagrain al met proeven van win tertarwe, -gerst en -rogge. In totaal komen er in de Zimmermanpol der tienduizend veldjes met op- brengstproeven van potentiële en commerciële rassen. Alle land bouwkundige werkzaamheden voert het bedrijf zelf uit. De gewas sen worden tijdens het seizoen ge- monitord en na de oogst in het re searchcentrum geanalyseerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 70