61 binnenland 'Opheffen UWV niet verstandig' 'Ondernemen is voor Turk altijd optie' Valse start enquête hypotheekrenteaftrek Bedrijven 'Bedrog' Bouwfonds wekt Haagse toorn Subsidiestop schokt Aids Fonds Het aantal 'Turkse bedrijven' groeit. Dankzij familiekapitaal hoeven Turken vaak geen be roep te doen op de bank. donderdag 1 april 2010 JAARVERSLAC Instantie noemt zich effectief oen haag - Uitkeringsinstantie UWV denkt dat er nog wel bezui nigd kan worden op de sociale ze kerheid, maar waarschuwt voor al te drastische ingrepen in de eigen organisatie. Volgens topman Joop Linthorst is de suggestie om het UWV helemaal of grotendeels op te heffen 'gevaarlijk'. Het is vol gens hem bovendien zeer de vraag of dat een bezuiniging oplevert. Linthorst zei dat gisteren bij de presentatie van het jaarverslag over 2009 van het UWV, dat zich ook bezighoudt met arbeidsbemid deling en re-integratie. Met name in het CDA gaan stemmen op ge meenten een veel grotere rol te ge ven bij het bestrijden van de werk loosheid ten koste van het UWV. Vanuit de 1\veede Kamer is de laat ste tijd gesuggereerd dat het UWV onvoldoende efficiënt zou zijn en dat het UWV-budget voor de re-integratie van werklozen niet al tijd zinvol wordt besteed. „Wij kijken met zorg naar de nei ging met allerlei ingrijpende voor stellen te komen. Op papier ge beurt er van alles en voor je het weet besta je alleen nog op pa pier", aldus Linthorst. Hij verde- digt zijn organisatie met verve. UWV is effectiefj zo betoogt hij. „Je bent wel gek als je dat te grab bel gooit. Dan moet je op z'n minst aantonen dat wat je ervoor in de plaats stelt even efficiënt is." De ambtelijke werkgroepen die kij ken hoe er miljarden bezuinigd kunnen worden, kijken ook naar de sociale zekerheid. „Als je dat soort bedragen moet besparen, dan gaat dat in de uitkeringen zit ten", stelt Linthorst. De uitvoe ringskosten van UWV zijn laag en het is 'wensdenken' om te suggere ren dat een andere vorm van uit voeren substantiële besparingen oplevert. Bij het idee om het mes te zetten in de duur van de WW-uitkering, kan Linthorst zich wel iets voor stellen. Diverse politieke partijen willen de duur van de WW-uitke- 'ring verkorten van maximaal 38 maanden nu naar maximaal een jaar. Linthorst waarschuwt wel dat die termijn in economisch moeilij ke tijden te kort kan zijn voor oudere werklozen. Daar zou vol gens hem een mouw aan te pas sen zijn door de duur van de WW-uitkering te flexibiliseren. den haag - De grote peiling van Vereniging Eigen Huis (VEH) naar de opvattingen over de hypotheek renteaftrek heeft gisteren een valse start gemaakt. Bedoeling was dat geënquêteerden een code kregen, zodat zij maar één keer toegang kregen tot de vragenlijst. Internet ters konden echter zonder toe gangscode herhaaldelijk de vragen lijst invullen, zodat de enquête te manipuleren was. De problemen zijn mogelijk ver oorzaakt door een storing. Met de uitkomst van de enquête wil de VEH naar de politiek om de opvat tingen over de hypotheekrenteaf trek over te brengen. Volgens inter- netpeiler Maurice de Hond kan Ei gen Huis nooit waarmaken dat dit een representatieve steekproef is en pretenderen dat de uitkomsten de wil van het volk weerspiegelen. „Je kunt op zijn hoogst zeggen dat Maurice de Hond foto anp den haag - „Geschokt en teleurge steld." Zo reageerde een woord voerder van het Aidsfonds gisteren op de afwijzing van de subsidie aanvraag voor internationale pro jecten voor de komende vijf jaar. De organisatie had samen met ver wante organisaties een verzoek in gediend voor 20 miljoen euro. Het fonds raakt niet al zijn subsidie kwijt maar wel die van Ontwikke lingssamenwerking voor projecten in het buitenland. Gisteren bleek dat van de 43 aan vragers er 23 afvallen. Nu krijgen 106 ontwikkelingsorganisaties sub sidie. Het nieuwe stelsel moet ervoor zorgen dat hulporganisaties meer samenwerken. ONDERNEMERS geïnteresseerden in de VEH deze mening hebben." De opvatting van VEH is al bekend. Voorzitter Hans André de la Potte: „Als bezui nigingsmaatregel zijn wij tegen be perking van aftrek, maar wij zijn vóór een integrale oplossing voor de vastgelopen huizenmarkt." Er zijn door de crisis in Ne derland steeds minder on dernemers. Maar het aantal jonge Turken dat een bedrijf begint neemt nog steeds rap toe. door Stefan Vermeulen Natuurlijk, Selem Isiksoy (44) heeft ook last van de crisis. Toch deerde dat de Turkse Tilburger niet om in juli zijn supermarkt an nex slagerij flink uit te breiden. Klanten wilden een breder assorti ment, daarom kocht hij het pand naast zijn oude winkel. „We verkochten al lang niet meer alleen aan Turkse klanten, Neder landse" mensen komen hier ook." Inmiddels maakt de uitgebreide winkel - met meer oer-Hollandse producten dan eerst - een goede omzet. Vanzelf gaat dat niet: sa men met familieleden werkt Isiksoy 'dag en nacht'. „Iedereen helpt mee om kosten laag te hou den." Zoals Isiksoy proberen steeds meer Turkse Nederlanders als ondernemer de kost te verdie nen. Terwijl in vrijwel alle bevol kingsgroepen het aantal onderne mers afnam sinds de crisis, blijven de zaken van Turkse Nederlanders als paddenstoelen uit de grond schieten. Wie daarbij nog alleen het beeld heeft van de Turkse sla ger of groenteboer, loopt achter. De nieuwe ondernemers zijn voor al actief in de zakelijke dienstverle ning: accountantskantoren, make laars, uitzendbureaus, advocaten en administrateurs. „Het Turkse ondernemerschap wordt steeds ro buuster", zegt Ewald Engelen, bij zonder hoogleraar etnisch onder nemerschap. „Turkse Nederlan ders hebben een bovengemiddel de drang voor zichzelf te begin nen. Dat komt deels door de hech te Turkse gemeenschap: ze heb ben altijd veel mogelijkheden ge had om diensten te verrichten voor anderen in hun omgeving." En ze krijgen het ondernemen van huis uit mee: „In Turkije is het percentage zelfstandigen groot. Voor jonge Turken is ondernemen altijd een optie, het zit prominent in hun hoofd." Dat het aantal on dernemers stijgt komt volgens Ali Yenice, voorzitter van de Turkse Ondernemersvereniging Tilburg, ook omdat er nu veel geld vanuit Turkije komt. „Turken zien Neder land niet meer als 'tijdelijk'. Ze in vesteren hun geld steeds vaker hier in plaats van bijvoorbeeld in een huis in Turkije." Aantal ondernemers Ondernemers (voor de crisis, eind 2009, verschil) Totaalaantal993.000, 949.000, -44.000. Autochtonen: 821.000, 790.000, -31.000. Westerse allochtonen: 104.000, 84.000, -20.000. Turken: 18.000, 24.000, +6.000. Marokkanen: 9.000, 7.000, -2.000. Surinamers: 11.000,11.000. Antillianen/Arubanen: 4.000 4.000. Bron: CBS De supermarkt van Selem Isiksoy den haag - Ondanks de slechte economische situatie neemt het aantal Turks-Nederlandse onder nemers in Nederland in rap tem po toe. Sinds het uitbreken van de crisis in 2008 nam het aantal on dernemers van Turkse afkomst met zesduizend toe, terwijl het to tale aantal ondernemers juist met tienduizenden is afgenomen. Dat blijkt uit cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS). In het derde kwartaal van 2008 waren er 18.000 van oor sprong Turkse ondernemers in Ne derland, eind 2009 was dat aantal den haag - De Tweede Kamer is woedend over mogelijk bedrog bij verkoop van het Bouwfonds aan ABN Amro in 2000, De Volks krant meldde gisteren dat het fonds onder één hoedje heeft ge speeld met de bank, terwijl concur rent ING 75 miljoen gulden meer zou hebben geboden. Kamerfrac ties willen dat dit tot op de bodem wordt uitgezocht. Volgens de krant was ING bereid voor Bouwfonds 2,75 miljard gul den (omgerekend 1,25 miljard eu ro) neer te tellen. Bouwfonds zou via zijn vastgoeddirecteur geheime documenten hierover hebben doorgespeeld aan ABN Amro-top- man Rijkman Groenink, die het fonds vervolgens voor een lager be drag kocht. Gemeenten, die eige naar waren van de overheidsinstel ling Bouwfonds, kunnen zo tien tallen miljoenen euro's zijn misge lopen. ABN Amro deed Bouw fonds later met grote winst van de hand. Voormalig Bouwfondstopman Cees Hakstege - die zijn vastgoed directeur opdracht zou hebben ge geven de informatie door te spelen - spreekt van 'complete onzin'. Ik heb niets misdaan. De onderne mingsraad en een klankbordgroep van gemeenten zijn nauw betrok ken geweest bij de verkoop. Het voorstel is door de gehele directie voorbereid en door de Raad van Commissarissen geaccordeerd", al dus Hakstege. Toenmalig voorzitter van de Raad van Commissarissen Hans Wiegel suggereert dat 'verouderde gege vens' zijn gebruikt. „Mij staat bij dat ING louter met een prijsindica tie op de proppen kwam en niet met een officieel bod. ABN Amro heeft zijn bod nog één of zelfs twee keer verhoogd en bovendien extra geld in een ontwikkelings fonds voor speciale projecten ge stort. U denkt toch niet dat de RvC een hoger bod van ING achte loos terzijde had geschoven?", al dus Wiegel. Voormalig ABN Am- ro-topman Groenink laat weten dat hij van de Bouwfonds-vast goeddirecteur 'nimmer een enve lop met vertrouwelijke gegevens heeft ontvangen'. Volgens WD-Kamerlid Frans Weekers hoort de vastgoeddirecteur achter de tralies thuis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 6