In het Latijn komen inhoud en sfeer uit 113 selectie selectie donderdag 1 april 2010 door René de Dreu Een mooie stem, poëti sche teksten en intieme muzikale arrangemen ten vormen het uitgangs punt van de Vlaamse groep Eléo- nor met zangeres Elly Aerden, die zaterdag optreedt in Razzma tazz in Oost-Souburg. Maar daar blijft het niet bij,'want muziek is ook emotie en daarvoor moeten nog andere registers wor den opengetrokken. Elly Aerden kan wat dat betreft rekenen op een stel eigenzinnige muzikanten die hun sporen in de hedendaagse klassieke en volks muziek ruim schoots hebben verdiend. Violist Wouter Vandenabeele, cellist Lode Vercampt, accordeoniste Anne Nie- pold en pianist Florejan Verschue- ren weten spanning en avontuur uit hun instrumenten te halen. Maar haar grootste ontdekking is de sfeer en kracht die het Latijn in de muziek kan leggen. Latijn? De associatie met kloos ters, bisschoppen en kerken ligt voor de hand, maar Aerden houdt zich daar ver van. Het draait bij haar vooral om de liefde voor poë zie en daarin weer vooral om het liefdesgedicht. „Die interesse is er altijd al geweest. Gedichten lezen en dan ook bijpassende melodieën zoeken en zingen heb ik altijd al gedaan. De tekst is dan steevast het uitgangspunt om tot de mu ziek te komen. Zo ontdekte ik dat de Latijnse taal een schat aan ex pressieve poëzie herbergt. Sfeer en inhoud komen altijd dicht bij el kaar en zijn ook nog eens van alle tijden." In haar eerste muziekproject, de groep Mairan, was meerstemmige zang en volksmuziek uitgangs punt. „Toch had ook die folkband al enkele bewerkingen van Latijn se poëzie op het repertoire staan. "Wellicht is daar de kiem gelegd voor Eléonor. Dat voelt'ook meer als mijn eigen project en het lijkt of Mairan daar logischerwijs aan vooraf moest gaan. Eléonor begon Elly Aerden van Eléonor: „De ontdekking van het Latijn ging via de poëzie; foto Ronald Rietman in 2006 en Mairan zet in mei, na tien jaar, met een afscheidsconcert een punt achter een mooie perio de." Volksmuziek, en meer specifiek een muziekstage bij het folkfesti- val in Gooik, heeft Elly Aerden ruim tien jaar geleden doen beslui ten meer met muziek te doen. Zin gen, vooral samen zingen, leverde al langer veel plezier. Ze volgde een opleiding klassieke zang en do ceert al jaren Volkszang' aan de muziekacademie van Sint Niklaas. Met een ander project probeert ze vocale muziek ook in het bloeien de, en vooral instrumentale, folk- balcircuit in Vlaanderen te krijgen. Met Eléonor zit ze minder vast aan de traditionele volksmuziek. „Dat komt ook door de sfeer en klanken die het Latijn oproept. De muziek krijgt een meer mediter raan accent en komt dichter bij de fado dan bij Vlaamse of Nederland se volksmuziek. Het zijn wel de muzikanten met veelal wortels in de oude en hedendaagse folk die dat element toch aan de muziek toevoegen." Op haar nachtkastje in het Ant werpse Borgerhout ligt het Latijn voor beginners. „Ik heb daarin geen opleiding gevolgd. De ontdekking ging via de poëzie. Dat zijn niet al leen teksten uit de oudheid, maar ook nieuwe gedichten in het La tijn. Het staat dan wel te boek als een dode taal, maar op die manier blaas je er wel weer nieuw leven in. Er is zelfs sprake van een ople ving en dat zien we ook bij de schoolconcerten die we geven. Dat kan met de mooie klanken en emotie te maken hebben, maar ze ker ook met de actualiteit die in de teksten is besloten." Eléonor, zaterdag 3 april in Razzmatazz, Oost-Souburg. Aanvang: 21.00 uur. Christiani Award De befaamde Amerikaanse gita rist Steve Lukather (o.a. bekend van Toto) neemt de vijfde Eddy Christiani Award in ontvangst en verzorgt een optreden. Voor afgaand nemen tientallen Zeeuwse muzikanten deel aan de traditionele Bandstafette. Zaterdag 3 april, Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.00 uur. Paaszangavond Paaszangavond met medewer king van het Christelijk Ge mengd Eilandenkoor uit Zierik- zee (foto) o.l.v. Peter Wildeman en Meisjes-/en Kinderkoor de Jedaja o.l.v. Henriëtte de Bat van Maelsaeke. Het orgel zal de ze avond worden bespeeld door loost van Belzen. Zaterdag 3 april, Nieuwe Kerk, Zierikzee, 19.30 uur. Jeroen van Merwijk Dat moet meneer Van Merwijk zeggen is het nieuwe program ma van cabaretier Jeroen van Merwijk. Opnieuw gaat hij vol vuur de strijd met de tijdgeest aan. Want als iemand iets nodig moet zeggen, dan is dat toch ze ker Van Merwijk? Zaterdag 3 april, Meulvliet, Tholen, 20.15 uur. Ernesto Ernesto (Ernest Beuving) brengt een muziekshow met een cabare tesk tintje. Hij zingt eigen liedjes met Ensemble de Minuit met Jan Hendriks (bekend van Doe Maar), violiste Monique Lansdorp en per cussionist Jan Wolfkamp. Vaste be geleider is verder Geert Chartrou, meervoudig wereldkampioen kunstfluiten. Zaterdag 3 april, Luctor et Emergo, Rilland, 20.00 uur. Dizzy Man's Band In de jaren zeventig was de Dizzy Man's Band, met haar vrolijke mix van rock en pop, een begrip. De groep scoorde vele hits. Sinds kort is de band weer bijeen. Zanger Jac ques Kloes bouwde net als vroeger een zevenmans formatie om zich heen, met onder anderen oud-Diz- zy-drummer Joop Tromp en zijn vaste collega Johan Bouquet. Zaterdag 3 april, cultureel centrum De Speye, Sas van Cent, 21.00 uur. Coparck Na tien jaar, vier albums en hon derden optredens heeft Coparck besloten ermee te stoppen. Dit is dus een van de laatste kansen om de band, met de Zeeuwse drum mer Marcel van As, aan het werk te zien. Support-act is het akoesti sche duo Giggly Tea The Muf fins, ofwel Winnie Haarhuis en El ly Kellner. Zaterdag 3 april, podium 't Beest, Goes, 21.00 uur. Denise Jannah Wereldvredesvlamconcert door het Stichts Mannenkoor samen met zangeres Denise Jannah (fo to). Het geheel staat onder leiding van dirigent Piet van der Sanden. Denise Jannah heeft een lange staat van dienst. In 1995 was ze de eerste Nederlandse jazzmusicus die werd gecontracteerd door het fameuze Blue Note Records. Maandag 5 april, Protestantse Kerk, Cadzand, 16.00 uur. Mathilde Muziektheatervoorstelling van theaterproductiehuis Zeelandia waarbij Louis van Beek in de huid van de Zeeuwse diva Mathilde Wil link kruipt. Van Beek doet dat zon der het exacte levensverhaal te ver tellen en zonder de waarheid van haar dood te willen achterhalen, maar door te zoeken naar het ge voel achter de facade. Dinsdag 6 april, Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 57