teken te bestrijden Dat verdient een bloemetje! zeelandI 25 Middelburgs Damplein twee dagen Klein Italië FIMSTHAL Zeeuwse culturele avond in De Kreek Streekdrachtshows in Museumweekeinde Paaskaarsen aan bij dageraadsdienst Schapenfokkerij krijgt geld voor educatie Eerste wijktafel voor de Mortiere Knutselen en eieren zoeken in Driehoek woensdag 31 maart 2010 men. Mensen kunnen besmet ra ken met deze bacterie door een te- kenbeet. In Zeeland komen de meeste meldingen van Lymebe- smetting van Schouwen-Duive- land. Maar ook van Walcheren, grote delen van de Bevelanden en de kop van West-Zeeuws-Vlaande- ren komen veel meldingen van Ly me. Uit onderzoek van het RIVM blijkt dat de meeste mensen een te- kenbeet oplopen in de bossen. Met stip op twee staat de tuin. In tuinen die grenzen aan bosrijke ge bieden komen vaak veel teken voor. De kans op besmetting in duinen is al veel kleiner. Teken ko men veel voor in hoog gras en laag struikgewas. Rond deze tijd van het jaar neemt het risico op een tekenbeet weer toe. Het wordt warmer en dan worden de teken weer actiever. Niet iedere tekenbeet resulteert in de ziekte van Lyme. Simpelweg omdat niet alle teken besmet zijn. Als een teek binnen twintig uur is verwijderd, is de kans op besmet ting vrijwel uitgesloten. Teken kunnen gemakkelijk wegge haald worden met een pincet of te kentang. Als er toch sprake is van besmetting, komt er meestal een rode ring op de huid. De huisarts kan door bloedonderzoek vaststel len of het inderdaad om Lyme gaat. Soms is er geen rode kring, maar zijn er wel vage klachten. Ook dan kan bloedonderzoek dui delijkheid scheppen. Vroeger werden de klachten niet altijd herkend, waardoor patiën ten soms heel erg ziek werden met zelfs blijvende gezondheidsproble men tot gevolg. Dat risico is door alle voorlichting - zeker ook voor huisartsen - een stuk kleiner ge worden. „Alle huisartsen hebben inmiddels een dusdanige training en ervaring dat ze precies weten wat ze moeten doen", zegt voorzit ter Reinier van de Valk van de Lan delijke Huisartsen Vereniging, afde ling Zeeland. „Bovendien zijn de patiënten een stuk mondiger ge worden en de gemiddelde inwo ner van Zeeland is goed op de hoogte." Wie meer "wil weten over teken en het risico op de ziekte van Lyme kan terecht op de websi te www.weekvandeteek.nl of op de site van het RIVM. Ook de huisartsen hebben voor lichtingsmateriaal in huis. door Theo Ciele met Finstral Nieuwe kozijnen nodig? PAC Zonweringen in Vlissingen is dé specialist op het gebied van Finstral kozijnen, deuren, ser res en schuifpuien. Voor scherpe voorjaarsacties zie www.finstral-nederland.nl/PAC K O Z I .1 M B N middelburg - Operaklanken in het Dok, Venetiaanse steltlopers, een Italiaanse kunst- en cultuurmarkt, gondels, Fiatjes 500 en Vespa's, Ita liaans eten en drinken. Het Dam plein is in aanloop naar de Giro twee dagen lang 'Klein Italië'. De organisatoren van de stichting Bel la Festa presenteerden gisteren het programma voor vrijdag 7 en zater dag 8 mei. De etapppe zelf is op maandag 10 mei. Het Damplein is in de aanloop naar de etappe Am sterdam-Middelburg het hart van de Girofestiviteiten. Het plein zal in de dagen voor de Giro autovrij WESTKAPELLE De Biblioservicebus organiseert bij woonzorgcomplex De Kreek in Westkapelle vandaag vanaf 19.30 uur een Zeeuwse culturele avond. Jankees Goud geeft een lezing over streeksieraden en klederdrachten. Annie Poortvliet en Hannie Lou- werse komen in Zeeuwse kleder dracht en Cees Maas en Jan Kaland lezen voor in Zeeuws dialect. GOES Het Museumweekeinde in Goes biedt zaterdag 10 april Zeeuwse streekdrachtshows in de Grote Kerk om 14.00 en 15.00 uur. In het Historisch museum de Bevelanden in Goes zijn die dag rondleidingen om 11.00 en 13.00 uur. Zondag 11 april wordt om 13.30 uur het cursus aanbod kunstgeschiedenis toege licht. RENESSE In de dageraadsdienst zondag 4 april om 6 uur 's ochtends worden in de Jacobuskerk in Renesse de nieuwe paaskaarsen ontstoken. Na het paasontbijt voor de vroege kerkgangers is er om 9.20 uur een paasjubel bij de kerktoren. Daarna begint de zondagdienst m.m.v. het Kerkkoor en Jannie van Gemert en Hetty Kuhn op piano en fluit. KATS Schapenfokkerij Oosterstein in Kats krijgt 30.000 euro subsidie uit Europa en van de provincie voor een educatie- en informatiecen trum. Met het nieuwe gebouw wil de ondernemer de afzet van vlees producten uit eigen bedrijf een extra impuls geven. Hij richt zich met name op gezelschappen uit het onderwijs en de horeca. MIDDELBURG Op 6 april komt voor het eerst de wijktafel Mortiere bijeen, om 20 uur in de Voetbal Experience. De Mortiere moest tot nu toe de wijk tafel delen met Dauwendaele. Be woners van Middelburgse wijken en kernen kunnen meepraten over kwesties in hun buurt. De wijkta fel is voor gemeente de plaats om informatie te geven. ZIERIKZEE De Zierikzeese afdeling CJV/YMCA jeugd houdt zaterdagmiddag weer een knutselactiviteit voor kinde ren van 4 tot 8 jaar in gebouw De Driehoek aan het Kerkhof NZ 8. Verder kunnen de deelnemers dit keer naar paaseieren zoeken. Het programma begint om 14.00 uur. Aanmeldingen via 06-52693929 of qvzierikzee@gmail.com. zijn. Op het plein komen terrassen en kramen. Naast de Graanbeurs wordt het podium van de Scala in Milaan nagebouwd. Op vrijdaga vond 7 mei geeft operazangeres Li- zet van Beek een concert vanaf het water. Die dag zijn er een danspa- rade, Italiaanse markt en opnieuw veel optredens. Close-act, een stelt- lopersgroep in Venetiaanse stijl, aangevuld met muzikanten en an dere spelers sluit twee dagen Klein Italië af Op maandag 10 mei zijn de hele dag evenementen op de Markt. De Girofeestweek wordt af gesloten met optredens van onder anderen Bettie Serveert en Ra- herten zijn de grote verspreiders. Het RIVM wil graag onderzoek naar deze manier van bestrijding. Daarvoor moeten echter wel alle betrokken instanties meewerken. Dat zal waarschijnlijk nog wel de nodige discussie opleveren, want het bijvoeren van in het wild le vende dieren is in Nederland niet gebruikelijk. Als iedereen mee wil werken kan de methode volgens Van Pelt vrij snel ingezet worden omdat veel voorwerk (zoals het be denken van de bakken) al in Ame rika-is gedaan. Met de toename van het aantal teken in Neder land is ook het aantal meldingen van de ziekte van Lyme gestegen. Uit onderzoek blijkt dat het percentage teken dat besmet is met de Borrelia-bacterie (de ver oorzaker van Lyme) is toegeno- Vier levensstadia Eitjes In het voorjaar legt het vrouwtje eitjes in vochtige grond en sterft. De eitjes komen na vier weken uit. Grotere zoogdieren en vogels Larve (1 mm) Kleine knaagdieren en vogels Dow feliciteert HCI en Altrad Balliauw met het winnen van de Dow Contractor Awards. De awards zijn een waardering van Dow Benelux B.V. voor de inzet en prestaties van aannemingsbedrijven DOW en hun medewerkers op het gebied van veiligheid, gezondheid, milieu, service, kwaliteit en productiviteit. Meest innovatief in 2009 HCI Beste veiligheidsprestaties in 2009 Altrad Balliauw Onze complimenten voor alle medewerkers van deze firma's!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 72