zeeland 125 teken te bestrijden Dat verdient een bloemetje! EU-geld voor Eindeloos Eiland Paaseieren zoeken bij Het Loze Vissertje Streekdrachtshows in Museumweekeinde Lezing over Zeeuws varend erfgoed Heemkundekring over herkomst van appels Vertrouwensteam voor ondernemers in crisis □pmiTüM woensdag 31 maart 2010 B herten zijn de grote verspreiders. Het RIVM wil graag onderzoek naar deze manier van bestrijding. Daarvoor moeten echter wel alle betrokken instanties meewerken. Dat zal waarschijnlijk nog wel de nodige discussie opleveren, want het bijvoeren van in het wild le vende dieren is in Nederland niet gebruikelijk. Als iedereen mee wil werken kan de methode volgens Van Pelt vrij snel ingezet worden omdat veel voorwerk (zoals het be denken van de bakken) al in Ame rika is gedaan. Met de toename van het aantal teken in Neder land is ook het aantal meldingen van de ziekte van Lyme gestegen. Uit onderzoek blijkt dat het percentage teken wat besmet is met de Borrelia-bacterie (de ver oorzaker van Lyme) is toegeno- WILHELMINADORP Kinderen tot tien jaar mogen zon dag hun speurtalenten etaleren bij café-restaurant Het Loze Vissertje in Wilhelminadorp. In en rond het horeca-etablissement worden voor het tiende achtereenvolgende jaar paaseieren verstopt. De vinders van een goudgekleurd ei krijgen een speciale surprise. De eieren kunnen vanaf 12.00 uur worden ge zocht. www.hetlozevissertje.nl GOES Het Museumweekeinde in Goes biedt zaterdag 10 april Zeeuwse streekdrachtshows in de Grote Kerk om 14.00 en 15.00 uur. In het Historisch museum de Bevelanden in Goes zijn die dag rondleidingen om 11.00 en 13.00 uur. Zondag 11 april wordt er ook rondgeleid en wordt om 13.30 uur het cursusaan bod kunstgeschiedenis toegelicht Openingstijd: zaterdag 10.00-16.00 uur, zondag 12.00-16.00 uur. KLOETINGE Onderzoeker en publiciste Veroni ca Frenks geeft vrijdag 9 april een lezing over het Varend maritiem Erfgoed in Zeeland na de jaarverga dering van de Heemkundige kring De Bevelanden. Frenks, auteur van De Wereld van Michiel de Ruyter, vertelt aan de hand van beelden van schilderijen van Bevelandse wateren. Bij Vereni gingsgebouw Amicitia in Kloetin- ge, aanvang 19.30 uur. KAPELLE Heemkundekring De Bevelanden houdt zaterdag 10 april een lezing over de herkomst van de Zeeuwse appelrassen bij het Fruitteeltmu seum in Kapelle. Specialist in oude fruitrassen Hen- nie Rossel van de Nederlandse Po- mologische Vereniging geeft uitleg over het ontstaan en de raskenmer ken. Aanvang is 13.30 uur, aanmel ding via 0113-344904 of info@fruitteeltmuseum.nl. Dow feliciteert HCI en Altrad Balliauw met het winnen van de Dow Contractor Awards. De awards zijn een waardering van Dow Benelux B.V. voor de inzet en prestaties van aannemingsbedrijven - 0^ en hun medewerkers op het gebied van veiligheid, gezondheid, milieu, service, kwaliteit en productiviteit. Meest innovatief in 2009 HCI Beste veiligheidsprestaties in 2009 Altrad Balliauw WISSENKERKE Het nieuwe logo, slogan en huis stijl voor Noord-Beveland 'Einde loos Eiland' is goed voor 25.212,50 euro aan Europees subsidiegeld uit het programma plattelandsontwik keling. De nieuwe huisstijl, met borden bij de invalswegen met ver melding van evenementen, werd onlangs gepresenteerd. Het pakket 'identiteitsversterking' kostte 61.500 euro. De gemeente (25.000) en bedrijven betalen de rest. men de drempel over te helpen om hulp te zoeken bij deskundige organisaties zoals de Kamer van Koophandel, Economische Impuls Zeeland of andere organisaties of instanties." Van Meel is zelf managing director van Rieber Son uit Sint-Maar tensdijk. Hij ziet de oprichting van het vertrouwensteam als een be langrijke stap. „Met veel bedrijven gaat het ondanks de crisis nog best goed, maar er zijn ook bedrijven die er door in de problemen zijn gekomen en die proberen we te helpen." De vijftien leden van het vertrou wensteam zijn verdeeld over de verschillende regio's. www.crisis-wijzer.nl Onze complimenten voor alle medewerkers van deze firma's! door Piet Kleemans met Finstral Nieuwe kozijnen nodig? PAC Zonweringen in Vlissingen is dé specialist op het gebied van Finstral kozijnen, deuren, ser res en schuifpuien. Voor scherpe voorjaarsacties zie www.finstral-nederland.nl/PAC K O ZIJNEN ZIERIKZEE - Samen dingen op een rijtje zetten en zoeken naar oplos singen voor ondernemers die door de crisis in de problemen zijn ge raakt. Dat is het doel van het de website www.crisis-wijzer.nl en het door de mensen achter die site opgezette vertrouwensteam van en voor ondernemers. Het vertrouwensteam, legt woord voerder Rien van Meel uit, preten deert niet om ondernemers paskla re oplossingen aan te kunnen rei ken voor de problemen waarmee ze kampen. „Het team biedt voor al een luisterend oor. Een plek waar ondernemers in vertrouwen hun verhaal kwijt kunnen. Wij proberen ondernemers in proble- Vier levensstadia van de teek In het voorjaar legt het vrouwtje eitjes in vochtige grond en sterft. De eitjes komen na vier weken uit. Larve (1 mm) Kleine knaagdieren en vogels Na bloedmaaltijd verandert de teek Nimf (2 mm) Grotere zoogdieren en vogels Na bloedmaaltijd verandert de teek Volwassen (5 mm) Grote grazers Oonja Odijk men. Mensen kunnen besmet ra ken met deze bacterie door een te- kenbeet. In Zeeland komen de meeste meldingen van Lymebe- smetting van Schouwen-Duive- land, maar ook van Walcheren, grote delen van de Bevelanden en de kop van West-Zeeuws-Vlaande- ren komen veel meldingen van Ly me. Uit onderzoek van het RIVM blijkt dat de meeste mensen een te- kenbeet oplopen in de bossen. Met stip op twee staat de tuin. In tuinen die grenzen aan bosrijke ge bieden komen vaak veel teken voor. De kans op besmetting in duinen is al veel kleiner. Teken ko men veel voor in hoog gras en laag struikgewas. Rond deze tijd van het jaar neemt het risico op een tekenbeet weer toe. Het wordt warmer en dan worden de teken weer actiever. Niet iedere tekenbeet resulteert in de ziekte van Lyme. Simpelweg omdat niet alle teken besmet zijn en als een teek binnen 20 uur is verwijderd, is de kans op besmet ting vrijwel uitgesloten. Teken kun nen gemakkelijk weggehaald wor den met een pincet of teken tang. Als er toch sprake is van besmet ting, komt er meestal een rode ring op de huid. De huisarts kan door bloedonderzoek vaststellen of het inderdaad om Lyme gaat. Soms is er geen rode kring, maar zijn er wel vage klachten. Ook dan kan bloedonderzoek duidelijkheid scheppen. Vroeger werden de klachten niet altijd herkend, waardoor patiën ten soms heel erg ziek werden met zelfs blijvende gezondheidsproble men tot gevolg. Dat risico is door alle voorlichting, zeker ook naar huisartsen, een stuk kleiner gewor den. „Alle huisartsen hebben in middels een dusdanige training en ervaring dat ze precies weten wat ze moeten doen", zegt voorzitter Reinier van de Valk van de Lande lijke Huisartsen Vereniging, afde ling Zeeland. „Bovendien zijn de patiënten een stuk mondiger ge worden en de gemiddelde inwo ner van Zeeland is goed op de hoogte." Wie meer wil weten over teken en het risico op de ziekte van Lyme kan terecht op de websi te www.weekvandeteek.nl of op de site van het RIVM. Ook de huisartsen hebben voor lichtingsmateriaal beschikbaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 65