41 binnenland 'Perk duur van WW in' De tuinier spuit er lustig op los Vermoeden van opzet fataal ongeluk Coeree Particulier is weinig succesvol met opties 'Van drie jaar naar één jaar' In en om het huis storten Nederlanders jaarlijks duizenden ki lo's gif in het milieu. De meesten laten zich geruststellen door verpakkingen die suggereren dat het geen kwaad kan. PAUL KUSTERS Gratis parkeren woensdag 31 maart 2010 DEN HAAG - Steeds meer stemmen gaan op om de duur van de WW-uitkering in te perken. Een flink deel van de huidige Tweede Kamer vindt dat de WW-uitke- ring teruggebracht moet worden van maximaal 38 maanden nu naar 12 maanden in de toekomst. Ook de ambtelijke werkgroep die op verzoek van het kabinet bezui nigingen op de werkloosheidsuit gaven inventariseert, gaat uit van een kortere duur van de WW. Daardoor zullen vooral oudere werknemers worden getroffen, omdat de uitkering afhankelijk is van het aantal gewerkte jaren. WD, Groenlinks en D66 gaven eerder al aan dat wat hen betreft de duur van de WW-uitkering on der voorwaarden kan worden be perkt tot één jaar. Het CDA pleit in het maandag gepresenteerde concept-verkiezingsprogramma voor een maximale WW-duur van een jaar. Het CDA wil wel dat het loon van mensen die ontslagen worden eerst maximaal een half jaar volle dig wordt doorbetaald door de werkgever voordat ze in de 'WW nieuwe stijl' terechtkomen. De SP en PvdA zijn tegen aanpassing van de WW. „Dit is niet de periode voor grootschalige hervorming van de WW, zeker niet als het om duur en hoogte gaat", aldus fractie voorzitter Mariëtte Hamer van de PvdA. „Juist nu doen oudere werk nemers er, door de crisis, jaren over om een nieuwe baan te vin den", meent SP-Kamerlid Paul Ulenbelt. Vakcentrale FNV ziet niets in plan nen voor een kortere werkloos heidsuitkering. „We zijn tegen een verdere versobering van de sociale zekerheid. Die is inmiddels sober genoeg", aldus een woordvoerster. Werkgeverskoepel VNO-NCW is wel enthousiast. VNO-NCW-voor- zitter Bernard Wientjes pleitte on langs al voor een kortere, maar wel iets hogere WW-uitkering. „Je moet de WW zo inrichten dat de ze, in combinatie met scholing, zo kort mogelijk nodig is als vlucht heuvel voor mensen die hun baan verloren zijn", zegt een woordvoer der. De verwachting is dat er, als de huidige crisis eenmaal voorbij is, snel grote tekorten op de arbeids markt ontstaan door de vergrij zing. OOLTCENSPLAAT - Bij het verkeers ongeval maandag in Ooltgensplaat op Goeree-Overflakkee is mogelijk sprake van opzet. Tussen het slachtoffer en de ver oorzaker van het ongeval zou al ja ren sprake zijn van onenigheid, al dus een woordvoerster van de poli tie. Maandag kwam een 55-jarige fiet sende man om het leven toen hij rond half twaalf werd geschept •door een auto. Volgens een getuige werd het uit Ooltgensplaat afkomstige slachtof fer over een grote afstand meege voerd op de motorkap van de au- BESTRIJDINGSM1DDELEN to. De bestuurder reed na het onge val door. Later op de dag werd steeds duide lijker dat het ongeval wel eens een andere achtergrond zou kunnen hebben. „Verschillende getuigen verklaar den dat de twee elkaar al jaren dwars zouden liggen, met aangif tes over en weer", aldus de woord voerster. De 63-jarige autobestuurder uit Oude Tonge, die later maandag werd aangehouden, zit nog steeds vast. Hij wordt morgen voorgeleid aan de rechter-commissaris. Terwijl boeren en tuinders bij gebruik van_bestrijdings- middelen op de vingers wor den gekeken, kunnen parti culieren in hun tuin onge stoord hun gang gaan. door Harm Harkema Als Femmy ten Cate van de Vereniging Groei en Bloei door een tuincen trum loopt en ziet wat daar aan chemische bestrijdings middelen te koop is, kan ze maar één conclusie trekken: in de parti culiere tuin wordt te veel en te vaak gestrooid en gespoten. „Terwijl je, als je de juiste plant op de juiste plaats zet, nauwelijks che mische bestrijdingsmiddelen no dig hebt. Maar veel mensen gaan alleen uit van wat ze mooi vinden. Dan moet die mooie roos dat som bere hoekje in de tuin opfleuren, terwijl een roos tocht en zonlicht nodig heeft. En ja, dan krijgt de roos een ziekte of beestjes en hup, wordt er weer een bestrijdingsmid del tegenaan gegooid." In schap pen van tuincentra staat een keur aan onkruid- en mosbestrijders en gif tegen slakken, luizen, muizen, ratten, mieren, emelten (larven van langpootmuggen). „Het aantal mensen dat bewust duurzaam tui niert, neemt toe", zegt woordvoer der Herman Vroklage van de vere niging voor amateurtuinders AWN. „Maar de grootste groep maakt gebruik van chemische be strijdingsmiddelen. Vaak uit goede wil, want ze denken: het is ge woon te koop, dus het zal wel geen probleem zijn." Ook suggere ren teksten op de verpakking dat het geen kwaad kan voor het mi lieu. Maar chemische bestrijding- middelen zijn per definitie giftig. Als ze dat niet zouden zijn, werk ten ze niet. Vroklage: „Neem slak- kenkorrels, die bevatten zenuwgif fen die via de slak ook merels, egels en kikkers kunnen doden." Groei en Bloei en de AWN bea men dat lang niet iedere tuinier zich aan de voorschriften houdt. „We hebben het over veel mensen die geen kennis hebben van bestrij dingsmiddelen of aan de slag gaan zonder de gebruiksaanwijzing te le zen", zegt Flip van Leeuwen van Groei en Bloei, met 400.000 leden de grootste club van particuliere tuiniers. Vroklage: „Het probleem valt in het niet bij de landbouw, maar we hebben het toch over ve le kleintjes, samen goed voor 50.000 hectare tuin die niet duur zaam wordt beheerd." Ook waterkwaliteitsadviseur Han- neke van der Heide van het Gro ningse waterschap ziet een pro bleem: „We weten alleen niet hoe groot het is." De meest recente schatting van de verkoop van be strijdingsmiddelen aan particulie ren dateert van.2004: het CBS kwam uit op 80.000 kilo. Van der Heide wijst erop dat in ste delijk gebied in Groningen de stof glyfosaat in het water is aangetrof fen, afkomstig van particulieren. Glyfosaat is de werkzame stof in mmsma&wii iwiw; iiwi ynniB m wmr mttnsmmm DEN HAAG - Speculeren met opties is niks voor alleenstaande man nen. Vrouwen en getrouwde man nen hebben meef kans op succes, blijkt uit een proefschrift waarop econoom Mathijs Cosemans mor gen in Maastricht promoveert. Via opties kunnen beleggers specu leren op een koerswijziging van een aandeel, zonder het aandeel zelf te bezitten. Voor particuliere beleggers die weinig geld hebben kan het een uitkomst zijn, maar dat is het niet. De resultaten van de gemiddelde particuliere beleg ger zijn teleurstellend. Cosemans bracht het profiel van de particuliere optiebelegger in kaart. En wat blijkt: degenen die het slecht doen zijn vaak alleen staande mannen die weinig erva ring hebben met beleggen. Ze hou den wel van een gokje en doen vaak mee aan loterijen. Vrouwen zijn veel bedachtzamer, beleggen daarom minder vaak, maar met meer succes. Opties worden doorgaans gebruikt om koersbewegingen af te dekken. Een pensioenfonds kan bijvoor beeld het recht hebben om een aandeel tegen een bepaalde prijs te verkopen. Als de prijs van het aan deel daaronder duikt, kan het fonds het verschil in zijn zak ste ken. Veel particuliere beleggers ge bruiken opties echter alleen om te speculeren. De kans dat ze op die manier goede zaken doen, is klein, zegt Cosemans. Uit het onderzoek blijkt dat veel optiebeleggers na het uiteenspat ten van de internetzeepbel te lang bleven speculeren op koersdalin gen op de beurs. Cosemans sluit niet uit dat de geschiedenis zich in de nasleep van de kredietcrisis her haalt. veel gebruikte onkruidverdelgers. „Vissen gaan er niet direct aan dood, maar het is op langere ter mijn wel schadelijk voor ze. Dit wil je echt niet in je drinkwater hebben." Dit bestrijdingsmiddel mag beroepsmatig alleen worden gebruikt door mensen met een vakdiploma. Moet de verkoop van bestrijdingmiddelen aan particulie ren verboden worden? Nee, zegt Vroklage van de AWN: „Maar het wordt wel hoog tijd djt de,over heid werk maakt van goede voor lichting over het gebruik ervan." Tips zonder gif Maatregelen tegen mos Een gazon moet in de zon, dan krijgt mos minder kans. Maai niet te kort, anders verbrandt gras en komt mos op. Prik een paar keer per jaar gaatjes in het gazon, dat geeft lucht aan de wortels en ver sterkt ze. Tegen slakken Lok natuurlijke vijanden als merels, lijsters, padden en kikkers. Strooi koffiedik, scherp zand, schelpen, ei erschalen of kattenbakkorrels rond dierbare plantjes. Maak slakkenval- len van schoteltjes met bier. Vang slakken weg met de hand. Tegen alg op tegels Schrob met zand of groene zeep. Tegen onkruid tussen tegels Giet het afgietsel van gekookte aardappelen overheen. Gebruik grote tegels; maak nauwe voegen. Gebruik desnoods voegenmortel. DEN HAAG - Gratis parkeren voor gehandicapten op alle openbare parkeerplaatsen is van de baan. De Eerste Kamer verwierp gisteren een wetsvoorstel van die strek king. Veel senatoren vinden dit een zaak van de gemeenten. Op zoek naar een geschikte leaseauto? Kijk voor de scherpste leasetarieven op C) AutoTrack.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4