221 zeeland Streven naar evenwicht in kwaliteit ÏM Meldpunt Erfgoed Zeeland bewijst nut in strijd behoud cultuurhistorie O— Komedie De Zwartkijker biedt ruimte voor de pure lol van de verkleedkist Jazz in Barbier TONEELJUBILEUM Vijfentwintigjarige Theatergroep Zierik bevocht eigen plek en was vliegwiel voor bredere ambities Theatergroep Zierik woensdag 31 maart 2010 1 S ["Fietsen voor een goed doel!" Zaterdag 12 juni 2010 Inschrijven: www.deltaridefortheroses.ni 11 1 1 ten behoeve van 1 f1 ouwerkerk - Knipcafé De Barbier aan de Ring in Ouwerkerk opent het nieuwe muzikale seizoen zater dag 3 april met een concert van de Scaldis Jazz Band. Het concert in het Ouwerkerkse café begint om 21.00 uur. door Piet Kleemans zierikzee - Het jaar 2009 is voor het Meldpunt Erfgoed Zeeland een succesvol jaar geweest. Vanaf de start op 13 februari 2009 kwa men 91 meldingen binnen. Het merendeel hiervan betreft objec ten op Walcheren. Uit Schou- wen-Duiveland kwamen vijf mel dingen binnen. Dat staat in het jaarverslag van het meldpunt. Eén van de meldingen vanuit Schouwen-Duiveland ging over een grenssteen in Renesse. Ver moedelijk markeert de steen de grens van de dominiale duinen en de polder Oosterenban van Schou wen, maar of dat daadwerkelijk zo is, moet nader onderzoek nog uit wijzen. In 2010 kwamen bij het meldpunt meldingen binnen over mogelijke bedreiging van houtwallen in de Kop van Schouwen. Door het in trekken van de gemeentelijke wal- lenvefordening vrezen zowel Land schapsbeheer Zeeland als Bond Heemschut voor het voortbestaan van de houtwallen. Volgens de ge meente blijft ondanks het afschaf fen van de wallenverordening het merendeel van de wallen - via on der meer bestemmingsplannen - beschermd. Landschapsbeheer en bond Heemschut houden de vin ger aan de pols. „Zowel de mel ding van de grenssteen in Renesse als de melding van de houtwallen- tonen het belang van een meld punt voor cultureel erfgoed aan. Bij behoudenswaardige objecten waarvan bekend is dat ze in hun voortbestaan worden bedreigd is het van belang dan nog eens kan worden nagegaan of alle wegen tot behoud bewandeld zijn", staat in het jaarverslag. „Daarnaast blijkt het meldpunt een ideaal centraal informatiepunt om melding te doen van erfgoed dat onvoldoende op waarde wordt geschat." VANDAAG OP DE SITE Beelden van het NK veldlopen voor ambtenaren dat vandaag op Neeltje Jans wordt gehouden. MEEST GELEZEN 1. Mogelijk opzet ongeval Flakkee 2. Nieuw fietsvoetveer Veerse Meer 3. Politie pakt doorrijder ongeval TIPS: schouwen-duiveland@pzc.nl Meer nieuws uit de regio 00 www.pzc.nl/schouwen-duiveland Scène uit Twee Bakkers in de voorstelling Angst van Bertold Brecht door Ali Pankow Enthousiast én veelzijdig. Volgens voorzitter en artis tiek leider Cees Möhl- mann zijn dat de belang rijkste kenmerken van Theater groep Zierik. De veelzijdigheid blijkt vooral uit het gevarieerde re pertoire. De Zierikzeese toneelver eniging viert komende maand haar zilveren jubileum. In de afge lopen 25 jaar passeerden tal van speelstijlen de revue: klassieke en moderne komedies, hedendaags drama, kluchtige spelen, tragedies, muziektheater, science fiction en Commedia dell'arte. Misschien zou op die lijst ook nog een 'Shakespeare' mogen prijken? Ja, en een 'Ibsen' zou ook mooi zijn. Maar ja, voor die stukken heb je heel veel mannen nodig en die zijn er nou eenmaal niet zoveel binnen het amateurtoneel. Boven dien vereisen dit soort klassiekers zeer ervaren spelers. Dan moet je echt alleen maar voor kwaliteit gaan, anders wordt liet een aanflui ting", vindt Möhlmann. Hij streeft met zijn spelers zeker het hoogst haalbare niveau na, maar wil hen vooral toch ook het pure spelpie- zier laten ervaren. Daar zijn cast dit seizoen bovendien vijf debutan ten telt, heeft hij gezorgd voor een toegankelijk stuk als jubileumpro- ductie: De Zwartkijker, vrij naar De ingebeelde zieke, een komedie van Molière. Dit stuk wordt vanaf za terdag 10 april drie weekenden ach tereen opgevoerd in het MFC in Zierikzee. Theatergroep Zierik - voorheen Amateur Comedie Zierikzee - brengt sinds 1985 jaarlijks een avondvullende productie. Daar naast manifesteerde de vereniging zich met een keur aan eenakters op de Zeeuwse festivals en fungeer de als vliegwiel voor de Stichting Historische Spelen Zierikzee. De al lereerste versie van Het Oproer van Zierikzee kwam immers in de schoot van Theatergroep Zierik (1996) tot stand. Dat geldt ook De Amateur Comedie Zierikzee (ACZ) - tegenwoordig Theater groep Zierik - bracht met Baker sprookje van Ronald Jeans in 1985 haar eerste voorstelling. De Theatergroep speelde tot en met 1995 in het toenmalig stede lijk theater Mondragon. !n de zomer van 1995 realiseerden de leden van Zierik in drie maan den tijd hun eigen repetitiestudio Scène 4 als onderdeel van het Mul tifunctioneel Centrum (MFC). Met 'Het Oproer van Zierikzee' in 1996 werd de basis gelegd voor de Stichting Historische Spelen. voor Circus Cornelia (1997), de mu- ziekproductie ter viering van het 110-jarig bestaan van het verpleeg huis in Zierikzee. Cees Möhlmann maakte in 1987 zijn. entree bij deze theatergroep. „Als gastspeler, maar ik bleek 'een plakker'. Ik vond het hier veel spannender dan bij de Rode Lelie in Brouwershaven, waar ik eerst speelde." Ook Elly, zijn vrouw be hoort tot de pijlers van Zierik. Niet als speelster, dat is niks voor haar. Wel volgde ze ooit een grime cursus, maar zij is als penning meester toch vooral de schatbe waarder van de vereniging. Vijf middenkader-regisseurs be haalden in de afgelopen kwart eeuw met een productie bij Zierik hun diploma. Naast Möhlmann waren dat: Lies Hanse, Marijke Reuser, Marleen Meuldijk en Jan de Bil. Als hoogtepunt voor deze theater groep geldt het verwerven van een eigen plek binnen het MFC. Zierik maakte zich sterk voor faciliteiten 1 de grote zaal desgewenst te kun nen ombouwen tot vlakke vloer theater. Tevens werd met veel zelf werkzaamheid hier Scène 4, de ei gen repetitiestudio gerealiseerd. Op de vraag wat hij de mooiste productie vond in de afgelopen 25 jaar moet Möhlmann heel diep nadenken. „Ik denk Angst van Ber- tolt Brecht, maar De Eetkamer van Gurney was ook wel heel mooi." Scène uit het Commedia delI'Arte-stuk De Knecht van Twee Meesters Scène uit de komedie Verre Vrienden van Alan Ayckbourn De Zwartkijker lijkt mis schien geen vrolijke titel voor een jubileumproduc tie, maar het betreft een vrije be werking van De ingebeelde zieke van Molière en deze zeventien- de-eeuwse toneelschrijver geldt als meester van de sprankelende ko medie. Auteur Ad van de Kieboom be werkte dit stuk eerder al tot De doemdenker en Cees Möhlmann heeft er op zijn beurt met De Zwartkijker maatwerk voor Thea tergroep Zierik van gemaakt. „Het gaat over hebzucht, niet alleen over het verlangen naar geld, maar ook naar aandacht. Het is een he dendaags stuk met een klassiek kantje, of andersom?", zegt de bewerker/regisseur terwijl hij vra gend naar Elly, zijn vrouw én re gie-assistente kijkt. Zij knikt en vult hem aan: „De pure lol van de verkleedkist zit ook verweven in dit stuk. We hebben als groep ten slotte een feestje te vieren." Zij geeft hiermee aan dat het geen kos tuumstuk betreft. Wel wordt geap pelleerd aan de essentie van toneel spelen, ofwel met simpele midde len even een ander zijn dan je zelf bent. Het spel dat vrijwel iedereen nog kent uit zijn jeugd. Het ver haal gaat over Meneer Fontein. Hij voelt zich helemaal niet lekker. Hij heeft pijn in zijn lijf en zijn porte monnee. Hij zou zijn huwbare dochter graag aan een dokter wil len koppelen; dan kan hij voortaan altijd zelf op spreekuur komen. Zijn liefhebbende verzorg ster Annette en zijn vrouw Tine hebben echter heel andere plan nen. De Zwartkijker gaat zaterdag 10 april in première in het MFC in Zierikzee en is daar ook te zien op vrij. 16, zat. 17, vrij. 23 en zat. 24 april, aanvang 20.00 uur. Reserveren: www.theatergroepzie- rik.nl, of tel. 0111-417149.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 48