versierselen met een verhaal 18 O» woensdag 31 maart 2010 Ornamenten zijn versieringsele menten die in weelderige vormen aan het plafond worden bevestigd. De term ornamentsnijder dateert uit de negentiende eeuw. Maar ook in onze tijd zorgen deze versierselen voor sfeer én een blik omhoog, waardoor de hoogte van een ruimte wordt geaccentueerd. door Folly van Dijk foto's CPD en PR De hang naar romantiek doet de vraag naar ornamen ten, zoals plafondlijst, herle- Een ornament specialist in actie. Naar sierlijsten uit standaardcollecties is de meeste vraag. Ornamenten A .«.a A kJLê. v Niet alleen gebouwen, ook schepen, schilderijlijsten en meubels werden voorzien van vaak weelderige ornamenten, vervaardigd uit steen, hout, been en ivoor. In de zeventiende eeuw werden ze dan ook 'vercierselen' genoemd. Ornamenten hadden en hebben behalve een bouwkundige fun- cie vaak nog andere functies: een symbolische, esthetische of maatschappelijke functie, zoals bijvoorbeeld de weergave van een familiewapen. De vorm van het ornament wordt doorgaans ge kenmerkt door stilering, symmetrie en herhaling van het motief Dat laatste-is vaak ontleend aan de geometrie, vormen uit de natuur of uit de kunst en nijverheid. Ornamentiek is er altijd geweest. Elke stroming in de geschiedenis had zijn eigen ornamentiek. De voorliefde voor strak design van de laatste decennia deed de popu lariteit ervan geen goed, maar er is momenteel een opleving waar neembaar. De hang naar roman tiek, sfeer en warmte doet de vraag naar ornamenten herleven. Makers en leveranciers van orna menten benadrukken dat ook in een modern interieur deze vorm van decoreren kan bijdragen aan de sfeer, zoals een plafondlijst die zorgt voor een mooie overgang van muur naar plafond. Gips en cement zijn traditioneel de basismaterialen voor orna menten en de liefhebber van klassiek zal niet anders willen. Toch is er een toename van producten van kunststof ornamenten. Je vindt ze in beperkte mate zelfs bij bouwmarkten. De voordelen la ten zich raden: het materiaal is licht van gewicht, er kan geen be schadiging plaatsvinden bij transport, bijwerken is niet nodig en wie handig is, monteert het zelf ORNAMENTEN VAN POLYURETHAAN De site van het Belgische Orac DECOR® (www.oracdecor.com) laat zien dat ornamenten in alle interieurstijlen passen. Orac-producten worden in Nederland gebruikt door de betere verf- en behangspeciaal- zaak, de woninginrichter en de professionele schilder/stukadoor. Bij Bodeco in Westerhoven wordt uitsluitend gewerkt met polyurethaan dat voldoet aan de milieu-eisen en is afgewerkt met een primerlaag. De collectie, bij zonder uitgebreid en te zien in de showroom, bestaat uit alle denkbare ornamenten, zoals plafondlijsten, inbouwkoepels, rozetten en zuilen. Prijzen lopen erg uiteen. Voor een plafondlijst bijvoorbeeld varieert de prijs van 7 tot ruim 50 euro per strek kende meter. Via de webshop kunnen de artikelen besteld worden. „Ze zijn net zo mooi als traditionele ornamenten", benadrukt een woordvoerder van Bodeco. „De kunststof ornamenten kunnen gemak kelijk zelf worden aange bracht." Een filmpje op de site demonstreert het klusje. www.bodeco.nl ORNAMENTEN IN TRADITIONELE STIJL „Gipsen sierlijsten, rozetten, zui len, balustraden, plafondversierin gen: we hebben het allemaal. Ook kunnen we aan de slag met eigen ontwerpen van klanten en architecten." Johan van den Broek van Arte Decor in Eindhoven is één van de weinige specialisten op het gebied van ornamenten. „Ornamenten kunnen in elk type huis worden toegepast", zegt hij. „In nieuwbouw, bij renovatie en in bestaande woningen, variërend van tussenwoning tot kasteel." Arte Decor levert ook gevellijst werk en ornamenten met als ba sismateriaal piepschuim, dat aan de buitenzijde is voorzien van een 6 millimeter dunne cement- laag. „Dat materiaal is nieuw op de Nederlandse afbouwmarkt, licht van gewicht en gemakkelij ker te monteren. Een kwestie van zagen en plakken. Om de orna menten te beschermen tegen in vloeden van buitenaf worden ze geïmpregneerd met een primer en geschilderd met een goede kwaliteit verf voor buiten. We krij gen daarom ook aanvragen voor restauratieprojecten van oude, klassieke panden." Naar sierlijsten uit de standaard collectie is de meeste vraag. De meer uitbundige, klassieke ran den met reliëf zijn vooral geliefd in kasteeltjes, landhuizen en hore cagelegenheden. De ontwerpen worden in Eindhoven door Van den Broek gemaakt, waarna de productie in het buitenland plaats vindt. Aan elke opdracht werkt hij minutieus, maar natuurlijk zijn er uitschieters, zoals het nieuwe Eftelingtheater en gevellijstwerk van het Museumhotel naast het •Rijksmuseum in Amsterdam. Alle klassieke, gladde sierlijsten wor den volledig met de hand getrok ken en vervaardigd. Het monte ren ervan is eenvoudig voor wie handig en geduldig is. „Bij een pla fondlijst wordt eerst uitgebreid gemeten, waarna een zogenaam de smetlijn op de wanden wordt getekend. Daarna is het een kwes tie van plakken en de gipslijm la ten uitharden en na anderhalf uur afschrapen. Dan is alleen nog nap- lamuren en schuren noodzake- nik." „Er zijn mensen die denken dat ornamenten duur zijn", vervolgt Van den Broek. „Zij nemen hun toevlucht tot doe-het-zelfzaken, waar je vaak kunststoffen orna menten vindt. Maar die zijn niet altijd goedkoper dan gipsen sier lijsten en minder mooi af te wer ken. Voor fraaie ornamenten advi seer ik de traditionele gipsvorm." www.artedecor.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 40