veel buitengevoel Een royale kavel waarop je alle tuinwensen kunt vervullen. Bij de meeste huizen is zo'n lap grond niet inbegrepen. In nieuwbouwwijken mag je met ongeveer so vierkante meter de handen al dichtknijpen. Maar niet getreurd: met een paar slimme ontwerptrucs is ook van een kleine tuin een lusthofje te maken. woensdag 31 maart 2010 IO 4 1ir door Frederike Krommendijk ontwerpen en foto's Ineke Brunekreeft Weinig meters Ontwerpster Ineke Brunekreeft uit Eist ziet het met lede ogen aan: vooral in de moderne Vinexwijken weten men sen amper wat ze met de postzegel grond achter hun huis aan moeten. Dus zetten ze er vaak schuttingen omheen tegen nieuwsgierige blikken en bestraten de rest. „Ik vind dat zó jammer. Want je kunt ook van een kleine tuin echt een leuke, groene buitenruimte maken. Helemaal bestraten is niet alleen saai, het heeft ook niks natuurlijks. De wateroverlast in nieuwbouwwij ken wordt door al die verharding ook steeds groter." Omdat Brunekreeft vermoedde dat veel mensen geen tuinontwerper inhuren omdat ze dat te duur lijkt, maakte ze verschillende plannetjes voor de standaardnieuwbouwtuin, die meestal 11 of 13 bij 5 meter is. Bewoners maken op internet een keuze en krijgen dan dat ontwerp, inclusief plantenlijsten, thuisbezorgd voor 325 euro. Wie zelf aan de slag gaat met een kleine tuin, moet volgens Brunekreeft met een paar dingen rekening houden. Het gevaar van te pietepeuterig denken ligt op de loer, maar in haar ontwerpen zijn de terras sen ook in kleine tuinen van een kloek formaat. „Je moet niet te bangig zijn. Een lekker terras, grote plantengroepen, een fatsoenlijke boom, dat soort za ken geeft juist rust. Als je alles te kabouterig aan pakt, wordt het een rommeltje." Een boom klinkt misschien als een malle aankoop voor een klein tuintje, maar er zijn soorten die bin nen de perken blijven en toch een mooi dak boven je hoofd geven. „Mensen maken de fout een klein boompje te kopen, met een onderstam van bijvoor beeld 1,50 meter. Maar die staat alleen maar in de weg. Als je een kroonhoogte van minstens 2,20 me ter neemt, kun je eronderdoor lopen, creëer je diep te en ben je meteen inkijk vanuit bovenverdiepin gen kwijt", legt ze uit. Een mooie dakcarpinus (dak- vorm van de haagbeuk), een kleine prunus, diverse soorten sierappel of-peer, ze komen allemaal in aan merking. Liever dan bijvoorbeeld de geijkte bolcatal- pa die, als je niet snoeit, een flinke knaap wordt en ook erg grofbladig is, wat benauwend kan werken. „Ik kies het liefst een bloesemdragende boom. Dan heb je eerst een mooi wintersilhouet, in maart/april een voorjaarsgevoel en een mooie kroon in de zo mer die schaduw geeft en beschermt tegen inkijk." Schuttingen om de tuin schermen wel goed af, maar er kan ook weinig lucht doorheen. Voor veel planten is dat een minder goed idee. „Het wordt ook zo'n hokje, je sluit jezelf helemaal op. Je kunt best een stukje schutting zetten, maar ik wissel dat liever af met hagen van taxus of beuk. Die zijn alle bei goed in de hand te houden. Neem je coniferen of liguster, dan blijf je snoeien in een kleine tuin." Een pergola maakt dat je met planten ook nog eens lekker de lucht in kunt, dat scheelt alweer in de ruimte en een pergola geeft mooie doorkijkjes en diepte. In een kleine tuin zit de kracht in de beperking. Na tuurlijk kun je wel een wensenlijstje opstellen, maar er zullen keuzes moeten worden gemaakt. Een gras veld is in een kleine tuin al gauw een postzegeltje, maar met kinderen kan het wel net genoeg zijn om een tentje op te zetten en te ravotten. Net als een flink terras geven ook flinke groepen van dezelfde planten een rustig gevoel. En beter één mooie bui tenlamp van goede kwaliteit, dan een overvloed van slechte lampjes. „Je tuin moet in de zomer een lek kere leefruimte zijn, maar in de winter ook een goe de structuur hebben. Een mooi strak taxusblok met een sokkeltje en één beeld geeft rust en is het hele jaar door het bekijken waard." DE NATUURLIJKE TUIN Deze tuin is voor echte tuinlief- hebbers. Weelderige beplanting waar vlinders en vogels op af zullen komen en knusse zitplekken. Fijn grind of split met staptegels leiden je door deze, spannende tuin. Een tuinkast om het tuingereedschap in op te bergen en een werktafel om planten in potten te kunnen doen. KOSTENRAMING Grondwerk en bestrating 2.500 (door hovenier of bestratingbedrijf) Pergo a - hardhout 400 Tuinkast (Hillhout) 800 Schutting 350 Verlichting (neem goede kwaliteit!) 400 Hagen 350 Overige beplanting 450 Totaal €5.250 PLANTENLIJST Heesters: a Buddleija dav. 'Nanho Purple' 1x b Hydrangea macrophylla 1x c Viburnum davidii 1x d Viburnum burkwoodii 'Anne Russell' 1x e Viburnum op. 'Compactum' 1x f Buxusbol 1x g Taxus baccata - haag - start 140/150 5x h Fagus (beuk) sylvatica 10 m met buren, 2 rijen verspringend plaatsen 80x 4 m achterzijde tuin dubbele rij 40x Vaste planten: 1 Pachysandra terminalis 9x 2 Anemone hup. 'September Charm' 5x 3 Aconitum carmichealii 'Arendsii' 5x 4 Polystichum set. 'Dahlem' 1x 5 Geranium phaeum 3x 6 Alchemilla mollis 7x 7 Campanula portenschlagiana 7x 8 Alchemilla mollis 5x 9 Helleborus orientalis wit/rose 3x 10 Geranium psilostemon 3x 11 Helictotrichon sempervirens 1x 12 Geranium cin. 'Splendens' 7x 13 Salvia nem. 'Caradonna' 7x 14 Gaura lind. 'Whirling Butterflies' 3x 15 Geranium macrorr. 'Czakor' 7x 16 Bergenia cord. 'Purpurascens' lx 18 Anemone hup. 'September Charm' 3x 19 Geranium macrorr. 'Czakor' 3x 20 Nepeta 'Dropmore' 5x 21 Pennisetum alop. 'Hameln' 5x 22 Verbascum 'Chiaxii Album' 3x 23 Bergenia cord. 'Purpurascens' 5x 24 Lavatera 'Barnsley' 1 x 25 Helictotrichon sempervirens VuC^lrcxoxdï^J- Lsiosx oP frWi LLi ItltvAut*- INFO Meer info over ontwerpen voor kleine én grote tuinen: www.brunekreeftelst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 32