21 zeeland Wat loos is bij Delta 'Tweede kerncentrale is Ziekenhuisfusie woensdag De krant 5 weken voor 15 euro! Delta presenteert over twee weken de slechtste jaarcijfers ooit. Nooit heeft Delta zo hard haar verlies moeten nemen. Hoe in vesteren in zonnecellen en biodiesel een bloedbad werd. Zeven Zeeuwen op kandidaatlijsten van CDA, VVD en Christenunie PvdA in Kamer wil uitleg over vertrek fiscus woensdag 31 maart 2010 door Ernst Jan Rozendaal De gisteren in de PZC aangekondigde fusie van de dierenklinieken De Ottenhorst en De Steenberghe tot het Dierenzieken- huis Zeeuws-Vlaanderen heeft in en buiten de provincie grote on rust veroorzaakt. Vooral de Raad van Bestuur van het Reynaert de Vos Dierenhospitaal (RDVD) in Goes reageert als door een wesp gestoken. „Met stijgende verba zing en gevoelens,van ergernis heb ik de berichtgeving in deze krant gevolgd", zegt bestuursvoor zitter professor Pieter de la Fontai ne. „Eerst zijn ze ons in Terneu- zen te vlug af met de opening van een Zeeuws Ottercentrum en nu brengen ze ook nog de fusie tot één groot dierenziekenhuis boven de Westerschelde in gevaar." Zoals bekend staat de Tweede Ka mer kritisch tegenover verdere schaalvergroting in de diergenees kunde. De Partij voor de Dieren overweegt zelfs een spoeddebat aan te vragen. „De fusie in Zeeuws-Vlaanderen is waarschijn lijk niet meer terug te draaien", verklaart fractievoorzitter Marian ne Thieme. „Des te meer reden om zowel op de Bevelanden als Walcheren wél volwaardige die renklinieken open te houden." Ze vreest dat de dierenambulance de wettelijke aanrijtijden niet meer haalt bij vorming van één Acute Opname Afdeling in Goes. „Dat wordt een beestenboel." Voorzitter Jaap van der Woef van het Comité Behoud Dierenkliniek Walcheren dringt aan op een fu siestop. „Laten we alsjeblieft goed naar de patiënten luisteren. Ik hoor alle schapen mekkeren, ik zie de paarden steigeren, de hon den staan op hun achterste poten. Zijn ze daar in Goes nu helemaal van de ratten besnuffeld?" De la Fontaine wil niet van wij ken weten. „Er worden hier grove onwaarheden verkondigd. Zonder gehinderd te worden door enige kennis omtrent de achterliggende redenen, schrijft men er maar op los en probeert men het Zeeuwse publiek mee te krijgen in de nega tieve houding ten opzichte van de fusie. Ik zal het morgen allemaal weerspreken met een vlammend opiniestuk in de Fabeltjeskrant." Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-4uiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging vbn uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice, Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van Rekeningnummer mijn rekening af te schnjven, Handtekening T%rw/~t 3 De PZC gaat «xgvuldig om met persoonsgegeven! in het colofon treft u nadere informatie i JAARCIJFERS door Jeffrey Kutterink Energiebedrijf Delta zit in fi nancieel zwaar weer. Voor al omdat het zijn verlies moet nemen in de produc tie van zonnecellen en biodiesel. Op de productie, verkoop en han del van energie - waar het ooit om begon - verdient Delta nog geld. Wel heeft Delta Energy last van de recessie. Het energiebedrijf maakt verlies op de verkoop van stroom aan huishoudens. Met de aandeelhou ders is afgesproken om ten opzich te van Nuon, Eneco en Essent de goedkoopste te blijven. De winst komt uit de verkoop van stroom aan zakelijke klanten. Maar die hebben het door de crisis moeilijk, waardoor Delta minder energie heeft verkocht. Bovendien is de prijs van elektriciteit gedaald. Toch komt het operationeel resul taat (het resultaat voor belastingen en afschrijvingen) over 2009 uit op zo'n 40 miljoen euro. De tweede pijler, Delta milieu, heeft ook flinke last van de reces sie. Bedrijven draaien op een lager pitje en hebben minder afval. Het resultaat komt uit op 20 miljoen euro. „Het zou een bijzonder moei lijk jaar zijn als de kernactiviteiten - energie en milieu - rode cijfers schrijven", reageert Delta-woord voerder Mirjam van Zuilen desge vraagd. „Dat is niet zo. Als je het resultaat afpelt, zit het probleem in duurzame activiteiten, Solland en Biovalue." Op beide onderdelen moet Delta ruim 100 miljoen euro afschrijven om schoon schip te maken. De in 2005 gebouwde biodieselfabriek maakte afgelopen jaar tien miljoen verlies. Ook moet Delta er 45 mil joen op afboeken. Van Zuilen: „Bij de bouw in 2005 was sprake van een verplichte bij menging van tien procent in 2010. Maar de bijmeng-verplichting is nu vier procent. Bovendien dum pen Amerikaanse fabrieken met subsidie biodiesel op de Europese markt. Het is goedkoper om bio- De productie van zonnecellen bij Solland Solar in Heerlen bleek een blok aan het been voor Delta. foto Ermindo Armino/GPD diesel te importeren dan in Neder land te maken." De fabriek is naar de huidige nor men te klein om rendabel te kun nen draaien. De fabriek kan 66.000 ton produceren, terwijl zo'n 200.000 ton noodzakelijk is. Hoewel de verwachting is dat de markt aantrekt, durft Delta het niet aan om de fabriek uit te brei den. Delta hoopte te kunnen profiteren van het patent op het maken van biodiesel uit het restproduct glyce rine. Na het instorten van de markt was daar geen belangstel ling meer voor. De Raad van Commissarissen be sluit op 12 april - vlak voor de pre sentatie van de jaarcijfers - wat er precies met Biovalue gebeurt. Op ties zijn: laten draaien, afbreken of verkopen. Ook zonneceilenfabriek Solland in Heerlen is een blok aan het been van Delta. De markt kiest voor goedkope Chinese zonnecellen in plaats van de dure van Solland. Voor 2009 kon het niet op. De vraag was zo groot dat er proble men dreigden bij de aanvoer van silicium, de grondstof van wavers (plakken waaruit cellen worden ge maakt). De grote vraag zorgde voor hogere prijzen. Om een te kort aan silicium te voorkomen, sloot Solland langlopende, dure, contracten af Toen de vraag in 2009 in elkaar stortte moest Delta ingrijpen. Contracten werden ont bonden en nieuwe prijzen werden afgesproken. Afkoopsommen en niet verkochte voorraden (onder andere door het faillissement van Econcern) kostten Delta 36 mil joen euro. De fabriek zelf draaide een verlies van 15 miljoen. Delta verwacht na de ingreep dat Sol land er weer bovenop komt. Al blijft dat sterk afhankelijk van de vraag naar zonnecellen. door Ben Jansen De bouw van een tweede kerncentrale is te hoog ge grepen voor Delta. Het Zeeuwse energiebedrijf heeft er geen geld voor in kas en kan niet lenen. Volgens advies- en onderzoekbu reau Spring Associates kan Delta een tweede kerncentrale nooit op eigen kracht bouwen. Samenwer king op basis van gelijkwaardig heid met een partner die finan cieel sterker staat, wordt als hoogst onwaarschijnlijk bestempeld. De onderzoekers zien maar twee op ties als de vergunning voor een tweede kerncentrale afkomt: het project of Delta zelf verkopen. In een tweede kerncentrale (kos ten 7 miljard euro) moet Delta zelf 2 tot 3,5 miljard euro steken. Uit het jaarverslag van Delta over 2008 concludeert Spring Associa tes dat de balans en in het bijzon der de kaspositie van 100 miljoen euro daarvoor geen mogelijkhe den bieden. De financiële stand van zaken bij het energiebedrijf is verder van dien aard dat op dit moment hoog uit 200 tot 400 miljoen euro kan worden geleend. In dat verband wijzen de onderzoekers erop dat de kredietwaardigheid van Delta door Jeffrey Kutterink oen haag - Op de kandidatenlijs ten van CDA, VVD en Christenu nie voor de Tweede Kamerverkie zingen staan zeven Zeeuwen. Slechts één maakt kans om in de Kamer te komen. Tweede Kamerlid Ad Koppejan staat op plek 21 van de kandidaten lijst van het CDA. Daarmee is de kans groot dat hij na de verkiezin gen opnieuw in de Kamer komt. Koppejan stond de vorige keer nog op plek 26 van de kandidatenlijst. Marga Vermue-Vermue uit Oude- lande, wethouder in de gemeente Borsele, staat op piek 47. Op de 60e plaats staat David Moolen- burgh, hoofd communicatie bij ha venschap Zeeland Seaports. Het CDA schommelt in de peilingen nu rond de 27 zetels. André Bosman uit Middelburg en Henk de Vlaming uit Axel staan voor de WD op de volgens de pei lingen onverkiesbare plekken 30 en 54. Petra de Boevere (bekend onder de intemetnaam het Slijterij- meisje) staat niet op de kandida tenlijst, maar op de groslijst. Bij de Christenunie staan Frans Hamelink uit Zaamslag en Kees van der Eist uit Tholen op de lijst, en wel op plek 25 en 46. Een Ka merzetel is daarmee verkeken. In de peilingen schommelt de Chris tenunie rond de acht zetels. '.A.; pagina 6: WD gaat niet in op W-' avances CDA DEN haag - Het mogelijke vertrek van de Belastingdienst uit Terneu zen staat haaks op het regeringsbe leid om het wegtrekken van derge lijke diensten in krimpgebieden te voorkomen. Dat vindt de TWeede Kamerfractie van de PvdA. De Kamerleden Ma rianne Besselink, Pierre Heijnen en Luuk Blom hebben demissio nair minister Jan Kees de Jager (Fi nanciën) om opheldering ge vraagd. Ook willen ze weten of het vertrek in strijd is met een Ka merbreed aangenomen motie. Daarin staat dat reorganisaties juist versterkend moeten zijn voor krimpgebieden zoals Zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2