aan kant Alweer de pepermolen kwijt? Geen plek voor theedoeken en pannenlappen? Steeds klopjachten naar de pollepels en constant botsingen met huisgenoten in het heetst van de kookstrijd? Dit is een duidelijk geval van een inefficiënt ingedeelde keuken. Maak een efficiencyslag met slimme, nieuwe ruimtewinners. woensdag 31 maart 2010 door Suzanne Dijkstra foto's PR DUO'S Veel mensen vinden een dubbe le spoelbak handig, maar is het echt nodig? Wie een vaatwas ser heeft, wast minder vaak af. Een gootsteen in twee delen neemt veel ruimte in op het keukenblad. Combineer ver schillende functies met elkaar. Dit jaar won een pureestamper annex keukenrolhouder de pu blieksprijs bij de meest recente ontwerpwedstrijd van de He- ma (www.hemaontwerpwed- strijd.nl/ winnaars2009). Wel licht komt dit multifunctionele ding nog eens in de winkels te liggen. Het was niet het enige ontwerp met een combinatie- functie, want een rechaud/ braadpan kreeg een eervolle vermelding. Een andere handi ge combi, die wél gewoon te koop is, is de koffiezetter en waterkoker in één. Bijvoor beeld de Royal Twin van het merk Princess, te koop voor 59,95 euro. www.princess.nl STIJLVOL CREEPLOOS Voor wie het drastischer aan wil pakken: er zijn efficiënt in gedeelde keukenconcepten. Bij voorbeeld van SieMatic. De Sie- Matic S2 is een afgeslankt, voor deliger broertje van de vorig jaar gepresenteerde Si. Volgens de keukenmaker is de keuken vaker een kook- én leefruimte. Vandaar dat de keuken plek biedt voor internetten, televisie kijken en muziek luisteren. Sie Matic ontwierp SFio, een nieuw hightechsysteem voor la den en uittrekelementen dat de vormgeving van bestek- en pan- nenlades flink omgooit. SieMa tic vond hiermee de lade naar eigen zeggen opnieuw uit. Deel de lade zeifin met verplaatsba re schotten. Een hoge achter wand voorkomt dat keuken spullen uit de lade vallen. Acces soires, zoals voorraadpotten van porselein, zijn stapelbaar en te beschrijven met potlood. www.siematic.com FUNCTIONELE ZONES Het merk Blum deelt de keu ken in tot een dynamische ruimte, bestaande uit vijf zo nes: de voorraadzone, de op- bergzone, de spoelzone, de voorbereidzone en de kook- zone. Plaats de zones in een logische volgorde, zodat ze el kaar aanvullen. Dit voorkomt onnodig heen en weer lopen. Kies voor een hoge voorraad kast met veel vakken, bijvoor beeld een apothekerskast of de ergonomische variant van Blum. Deze kast kan per lade worden geopend. Ook han dig zijn de bovenkastjes met een Aventos-klapdeur die blijft openstaan. Een spoel baklade biedt plaats aan klei ne dingetjes, zodat ook die vaak ongebruikte ruimte wordt benut. Orgalux, een onderdeel van Blum, heeft een uitgebreid gamma la- de-indelingen en accessoires. www.blum.com De keuken VERSTOPT GEMAK Haal de losse afvalbak uit de keuken om ruimte te winnen. Er zijn verschillende manieren om de bak weg te werken. Bij voorbeeld achter een draaideur- kast of frontdeurkast. Trek het kastje open en de deksel van de afvalbak gaat automatisch open. Brabantia heeft verschil lende varianten, net als Simple- human. Een andere optie is een afvalverzamelaar in het werkblad, bijvoorbeeld de Ergo- master van Wesco. Deze verza melaar kan 13 liter afval aan. In bouwen is altijd ruimtebespa- rend. Plaats de vaatwasser in een kastje. De nieuwe lijn Bosch-vaatwassers Active Water Smart hebben een formaat van slechts 45 of 60 centimeter, waardoor ze in het kleinste hoekje passen. Deze vaatwasser kan zelfs op ooghoogte worden geplaatst, naast apparatuur als magnetron en koffiemachine. www.bosch-home.nl HANG ZE OP Hang de meest gebruikte keu kengereedschappen op aan een rail, net als chef-koks. Het is lek ker alle favoriete keukenhulpjes onder handbereik te hebben. Het aanrecht blijft zodoende vrij van slingerende gardes. Brabantia heeft bijvoorbeeld de Wallrail, een nieuw railsysteem uit hun Kitchen Today-serie. Begin met een eenvoudige set, om hem later uit te breiden met bijvoorbeeld een plekje voor de keukenweegschaal en een houder voor kookboeken. Bevestigen kan met haakjes of magneten. Er is ook een hou der voor koffiecapsules. De rail is te koop in twee lengtes en wordt met een verborgen sys teem aan de wand bevestigd. De Wallrails zijn te koop bij huishoudspeciaalzaken. www.brabantia.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 28