5 Het voorjaar is hét seizoen voor een flinke opruimbeurt in huis. De hamvraag daarbij is: wat heb ik eigenlijk nodig? Het advies: doe alles wat overtollig is de deur uit en ga dan orde scheppen. door Folly van Dijk illustratie Teis Albers Haal niet direct je hele huis overhoop, maar doe één ruimte tege lijk. Dat is dé opruimtip. Begin met schiften. Bekijk kritisch wat je vaak, zelden of vrijwel nooit gebruikt. Wat je nooit gebruikt, kun je wegdoen. Wat je zelden ge bruikt, leg je apart om later over te beslissen. Wat over blijft, krijgt een vaste plek. ZOLDER (Studie)boeken, foto's, oud speelgoed, koffers... de zolder is er goed voor, maar houd het wel overzichtelijk. Ruim te onder een schuine wand kan prima dienen als ber ging, die je met schuifwan den aan het oog onttrekt. Wat je maar één keer per jaar gebruikt, zoals spullen voor de kerst, kan in een ver hoek je worden opgeborgen. Aan een kledingrek met hoe zen of in een opvouwbare garderobekast kun je sei- zoenskleding hangen. BIJKEUKEN/ KELDER/GARAGE Bijkeuken, kelder en garage dienen meestal als opslag. Haal ze leeg op een mooie dag, zodat je de spullen bui ten kunt zetten. Bepaal wat je echt nodig hebt (de rest doe je weg) en berg dat overzichtelijk en per cate gorie op in stellingkasten, do zen en kratjes. Zet spullen die je veel gebruikt voor het grijpen en hang lichte spul len hoog op. Voor (tuin)gereedschap zijn er goede opbergsystemen. Zo- als Organice van Novoferm, dat bestaat uit wandpanelen met een kliksysteem voor kas ten, manden en planken. Staan auto of fiets in de gara ge? Markeer die plaatsen dan door strepen te schilderen. Zo houd je ze vrij. KEUKEN Houd platte vlakken zo leeg mogelijk. Deel kastjes lo gisch in: voorraad, koffie en thee, servies, pannen, et ce tera. Zet ontbijtspullen bij el kaar op een blad in de kast. Wat je binnen handbereik wilt hebben, hang je aan de muur of zet je op planken. Gooi alles weg waarvan de houdbaarheidsdatum verstre ken is. Koop doorzichtige voorraad- bussen en plak er een duide lijk etiket met de inhoud op. Van alles wat je dubbel hebt, (bijvoorbeeld een kurken trekker), kan er een weg. KOOP DE GOEDE KAST! Een kast kopen en dan thuis bedenken wat je erin wilt opbergen, is de verkeerde volgorde. Kijk eerst wat je bij elkaar wilt bewaren en zoek daar de juiste kast bij. Kasten, dozen, manden en andere opbergsystemen vind je in tal van winkels. Ook via internet zijn (al dan niet tweedehands) veel op- bergers te koop. Een goed merk opbergdozen is Really Useful Box. Kijk ook eens op: www.ikea.nl www.twenga.nl www.lundia.nl www.shopwiki.nl www.vikingdirect.nl www.kwantum.nl KLEDING Het is echt zo: 20 procent van de garderobe wordt 80 pro cent van de tijd gedragen. Haal daarom minstens één keer per jaar de hele kast leeg. Wat ongedragen, kapot of verkleurd is: weg ermee. Sorteer de rest naar functie, kleur of hoe je het zelf han dig vindt. Hang nu je kleding in de kast met de open kant van het hangertje naar voren. (Alles wat na een halfjaar nog zo hangt, is niet gedra gen en kan dus alsnog weg) Berg sokken, ondergoed, rie men en sjaals op in mandjes. Maak smalle stapels zodat meerdere stukken naast el kaar kunnen liggen. Kijk eens of de ruimte boven de kast tot aan het plafond benut kan worden als bergruimte. Je kunt ook dozen bovenop de kast zetten met spullen die weinig worden gebruikt. VERZAMELINGEN Bijna iedereen heeft wel een verzameling: spullen die je be waart omdat ze ooit nog eens van pas kunnen komen of ge woon omdat je ze mooi vindt. Strikjes, lintjes, kande laars, eierdozen, lapjes stof... Bewaar er hooguit één doos vol van. Zelfs bij een échte verzame ling kan het geen kwaad die eens kritisch tegen het licht te houden. Zeker wanneer deze veel ruimte inneemt. DOZEN VOL... Met stapels tegelijk komen ze binnen: kindertekenin gen, werkstukjes, lieve brief jes... Die berg kun je bedwingen door ieder gezinslid één doos te geven voor de 'senti- mentalia'. Is de doos vol, dan moet er iets uit (en weg) om plaats te maken. Liggen er nog kerst- en va- kantiekaarten van jaren gele den? Kunnen die niet allang bij het oiid papier? Hetzelfde geldt voor tijdschriften die je toch nooit leest. Doe ze weg, zeg het abonnement op. Scheelt een hoop ruimte en geld op de koop toe. Een nee/nee-sticker houdt een berg papierafval buiten de deur. Neem de gebruiksaanwij zingen eens door. Best moge lijk dat er papieren tussen zit ten van apparaten die al tij den geleden afgedankt zijn. Bewaar ook alleen Neder landse versies of zoek de in ternetversie. Doosje met snoeren en ka bels? Geef ze elk een label. Is de berg lekker geslonken, ruim wat overblijft dan op in stevige dozen en plak er een goed zichtbaar etiket op. De opruiming! woensdag 31 maart 2010 Met dank aan: www.yourganize.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 27