I love you, I hate you II 'Iedere moslim die met Zwitsers samenwerkt, is een ongelovige en keert zich tegen Mohammed, God en de Koran' Ooit was het de paria van de internationale gemeenschap, maar inmiddels wordt Libië door oude vijanden in de armen gesloten. En komen de Kaddafi's overal mee weg. woensdag 31 maart 2010 Muammar Kaddafi door Joost Bosman M uammar Kad dafi liet deze week weer even van zich horen: afgelo pen maandag stelde hij (voor de tweede keer al) een deling voor van het door et- nisch-religieus geweld geteisterde Nigeria. Zijn vergelijking met het voormalige Joegoslavië, dat vol gens hem ook Vreedzaam was beëindigd', was hoogst ongelukkig. En de Nigeriaanse regering is laaiend op de Libische leider. In Afrika maakt hij gemengde ge voelens los. De één vindt hem een weldoener, die opkomt voor het Zwarte Continent, de ander be schuldigt hem van opruiing of vindt hem ronduit gek. Met Zwitserland leeft Kaddafi in onmin vanwege krantenfoto's van de arrestatie van zoon Hannibal, bijna twee jaar geleden in Genève (zie kader). Een onfris conflict met uitzettingen, visumontzeggingen en zelfs arrestaties was het gevolg. Een Zwitserse zakenman zit nog steeds vast in een Libische cel. In februari riep Kaddafi zelfs op tot een heilige oorlog tegen Zwit serland. De Zwitsers hebben zich afgelopen najaar immers uitgespro ken voor een minaretverbod. Tijd dus voor moslims overal ter we reld in opstand te komen, vond de Libische leider, die overigens nooit op diep religieuze gevoelens be trapt kon worden. „Iedere moslim die met Zwitsers samenwerkt, waar en wanneer ook maar, is een ongelovige en keert zich tegen Mo hammed, God en de Koran", ver kondigde Kaddafi strijdvaardig. Muammar Kaddafi is met voor sprong de excentriekste dictator van zijn generatie. Waar hij heen reist, slaat hij zijn eigen bedoeïe nenkamp op, compleet met kame len en maagden als bodyguards. Ook verscheurde de 67-jarige lei der ooit publiekelijk het VN-hand- vest, riep hij dat de varkensgriep was uitgevonden door kwaadaardi ge wetenschappers en overschreed hij in september moedwillig en schromelijk zijn spreektijd op een VN-bijeenkomst. Het zijn incidenten die je bijna minzaam glimlachend zou afdoen, als Kaddafi en Libië niet zo'n inkt zwarte reputatie hadden opge bouwd. In de jaren tachtig raakte het Arabische land meermalen in conflict met zijn Afrikaanse buren, maar ook met verschillende Wes terse naties. In 1986 bombardeerde de Amerikaanse marine zelfs de hoofdstad Tripoli. Het was volgens Washington een vergelding voor de betrokkenheid van Libië bij het wereldwijde terrorisme. Het onmiskenbare dieptepunt in de relaties met het Westen volgde in 1988, toen een Amerikaans vliegtuig boven het Schotse Locker bie werd opgeblazen en 270 men sen de dood vonden. Al snel rezen vermoedens dat de bom uit Libië kwam. Dat weigerde de verdach ten echter uit te leveren en in 1992 kondigden de VN economische sancties af De Kaddafi-clan leek voor altijd gedoemd tot een be staan als internationale paria's. Maar de aanslagen van 11 septem ber 2001 in New York en Washing ton veranderden het perspectief. De seculiere Kaddafi, zelfbepaald geen aanhanger van extremis tische haatclubs als Al Qaeda, leek ineens een stuk minder erg nu er ongure types als Osama bin Laden op het wereldtoneel verschenen. Daarnaast gaf de Libische regering in augustus 2003 toe verantwoor- delijk te zijn geweest voor de Lockerbie-aanslag en wilde ze scha devergoeding betalen aan de nabe staanden. Bovendien zag Tripoli in hetzelfde jaar vrijwillig af van zijn kernwapenprogramma. Libië leek plotseling de wereld te omar men en de wereld Libië. Een op merkelijke omslag. Volgens sommigen speelt de grilli ge persoonlijkheid van kolonel Kaddafi beslist een rol in het ver zoeningsproces. Hij schoffeert voortdurend, maar zoekt ook weer momenten om het bij te leggen. In de voortdurende I love you, I ha te yoM-benadering van Kaddafi me nen deskundigen een klassieke borderline-stoornis te herkennen. Maar ondanks zijn nukken toont Kaddafi de laatste jaren ook een voorbeeldig politiek pragmatisme, waarvan Libië nu de vruchten plukt. Regeringen en commerciële bedrijven flirten inmiddels opzich tig met Tripoli. En begrijpelijk: nu de energietoevoer uit de voormali ge Sovjet-Unie soms tot proble men leidt met Rusland, is Libië voor Europa een aantrekkelijk al ternatief Het land beschikt over de grootste oliereserves van Afrika en pompt per jaar bijna 45 miljard vaten van het zwarte goud op. Libië ligt ook nog eens vlak naast Europa, dat het land hard nodig heeft in de strijd tegen de migran- tenstroom uit Afrika. Zo werd het mogelijk dat de Italiaanse premier Berlusconi Kaddafi (door de voor malige Amerikaanse president Rea gan nog omschreven als een 'dolle hond') een 'vriend' noemt en dat de Libische leider met alle égards door de Franse president in Parijs werd ontvangen. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken bood onlangs zelfs verontschuldigingen aan, na dat een woordvoerder van het de partement een toespraak van Kad dafi had afgedaan als 'veel woor den, veel papier dat door de lucht vliegt, maar niet per se iets zin nigs'. Excuses die twintig jaar gele den ondenkbaar zouden zijn ge weest. Het Zwitserse kanton Genève is in tussen bereid Kaddafi's grootste rotjongen Hannibal compensatie te betalen voor de gewraakte fo to's. Hannibal weigerde de vergoe ding echter en riep dat er interna tionale arbitrage moest komen over de zaak. Ook de vrijlating van de Libische Lockerbie-vefdachte Abdel Basset al Megrahi, nu zo'n zeven maan den geleden, staat sinds kort in een ander licht. Schotland stuurde Megrahi naar huis, officieel omdat hij terminaal ziek zou zijn. Maar Kaddafi's zoon Saif verklaarde pas geleden dat Megrahi's gezond heidstoestand sinds zijn terugkeer aanzielijk is verbeterd. Critici za gen er hun gelijk in dat Schotland door de Britse regering onder druk was gezet Megrahi vorig jaar te laten gaan. In ruil voor lucratie ve oliecontracten voor Britse be drijven. Muammar Kaddafi en zijn familie blijven hun narrendans dansen. Maar iedereen maakt hun nu het hof. Aantal inwoners: 6,3 miljoen Inkomen per hoofd van de bevolking: 891 euro per maand (78ste op de wereldranglijst, één plaats onder Maleisië, één plaats boven Letland) Etnische groepen: Berbers en Arabieren: 97 procent, overige: 3 procent (Grieken, Maltezers, Italianen, Egyptenaren, Pakistanen, Turken, Indiërs en Tunesiërs) Talen: Arabisch (In de grote steden wordt ook veel Italiaans en Engels gesproken) Religie: 97 procent soenni-islam, 3 procent anders Leeftijd: De helft van de Libiërs is jonger dan 23,9 jaar Levensverwachting: 77,3 jaar (mannen 75, vrouwen 79,7) Kindersterfte: 21,7 sterfgevallen per 1000 geboorten (plaats 97 op wereld ranglijst, één plaats onder Libanon, één plaats boven Honduras) infographic CRWbron: CIA Factbook Hannibal Kaddafi (33, foto 3), de vijfde zoon van Muammar Kaddafi en met zijn explosieve karakter het ontegenzeggelijke enfant terrible van de familie. Gooide volgens Italiaanse kranten in stomdronken toestand fles sen naar de politie in Rome en racete (eveneens dron ken) in zijn Porsche met 140 kilometer per uur over de Champs Elysées. Tegen het verkeer in. In 2005 mishan delde hij in Parijs zijn toenmalige vriendin, waarvoor hij uiteindelijk vier maanden voorwaardelijke celstraf kreeg. In juli 2008 werden Hannibal en zijn vrouw (de vriendin die hij destijds sloeg) na een flinke kloppartij tussen de politie en de bodyguards van de Kaddafi's in Genève gearresteerd en twee dagen lang vastgehou den. Ze zouden hotelpersoneel gemolesteerd hebben. Foto's van een in handboeien afgevoerde Hannibal ver schenen in Zwitserse kranten, tot woede van Libië. Het was het begin van de onmin tussen de twee landen. Ayesha Kaddafi (33, fo to 4) is Kadaffi's enige dochter. De advocate wordt door haar schoon heid wel de Libische Claudia Schiffer ge noemd. Ze maakte deel uit van het verdedigings team van de voormalige Irakese dictator Saddam Hussein. Ook regelt ze de public relations van de familie Kaddafi, zeker wanneer één van haar broers weer eens wat heeft uit gevreten. Officiële naam: Socialistische Libisch-Arabische Jamahiriyah (gemeenschap der massa's) Hoofdstad: Tripoli Regeringsvorm: volksvertegenwoordiging door lokale raden, in de praktijk een militaire dictatuur. Omvang: 1.759.540 vierkante kilometer (ruim 40 keer Nederland) Libië in LIBIË TSJAAD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11