Welkom in het Griekse paradijs 19 reizen n Macedonië is het best te bereiken via Athene en vervolgens een binnen landse vlucht van ongeveer een half uur naar Thessaloniki. In de zomer zijn er ook charters die direct op Thessaloniki vliegen of op Kavala/Xanthi. Kavala heeft een uit muntend informatiecentrum voor toeristen. :<s Laat de Griekse eilanden voor wat ze zijn en ontdek het oude Macedonië en Thracië. Eelco van der Linden vond er overweldigende natuur, geschiedenis en goudgele stranden. €198, 209 Voor meer informatie/boekingen 0172 - 46 96 96 of kijk op: www.vandervalkvakanties.nl reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 27 maart 2010 Het Vistonida Meer. foto's CPD m ijk uit, want er gebeuren daar rare dingen." Terwijl ik ver- der loop en de mist zo dik wordt dat ik de randen van de slingerweg niet meer zie, moet ik aan de woorden denken van de stu dente Anasthasia. Als het plots ook snel donker wordt, besluit ik dat het beter is te stoppen. Het is doodstil en ik ben alleen. Al leen met de Griekse goden. De berg Olympus oogde zo verleidelijk en majestueus vanaf de Noord-Griekse kust, maar het weer kan er snel omslaan. In Lithoro, het vertrekpunt voor aangename wandeltochten, was nog niets aan de hand. Hellingen met ruige bossen, diep uitgesne- Mooie herenhuizen in Xanthi. Processie in Thracië. den rivierbeddingen en uitbundige planten groei nodigden uit tot het verkennen van de hoogste berg in Griekenland. Voor de oude Grieken was het betreden van de bijna 3.000 meter hoge Olympus taboe. Hier woonden de oppergod Zeus, omringd door de andere goden, en de onsterfelijk ge maakte superheld Heracles. Als Zeus zich kwaad maakte, smeet hij bliksem naar bene den. Volgens veel Grieken is het mysterie ge bleven. Anasthasia vertelde over kompassen en radars die hier niet werken en over vlieg tuigen die daarom een omweg moeten ma ken. De laatste die dat niet deed, stortte neer. Beter voor vandaag om te keren en de goden niet te tarten. De berg Olympus was een natuurlijke verde diging van de eerste stadstaten tegen aanval len uit het als barbaars geachte noorden. Een prachtig vertrekpunt voor een tocht door Macedonië en Thracië, waar een impo sante natuur met meren, bergen en een prachtige kustlijn zich laat koppelen aan de mooiste archeologische vindplaatsen. Hier kun je de sporen volgen van koning Philippus II, die Griekenland in de vierde eeuw voor Chrisms tot een eenheid wist te smeden, en van zijn zoon Alexander de Gro te. Maar ook stuit je op de apostel Paulus, die voet aan wal zette bij Kavala om de boodschap van Christus te verkondigen. De Grieken propageren terecht het archeolo gische netwerk in de regio met tientallen su perieure attracties. Maar laat je niet gek ma ken, probeer niet alles te zien. Aan de voet van de Olympus ligt de voor de Macedoniërs heilige stad Dion, met een aar dig museum. Het nabijgelegen Vergina, de eerste hoofdstad van Macedonië, mag op geen enkele route worden overgeslagen. In Vergina kun je meekijken over de schou der van de archeoloog Manolis Andronikos. Hij vond in 1977 in een 'tumulus' - een koe pelvormige heuvel - de puntgave graven van koning Philippus II en drie andere leden van het koningshuis. De koning wist een machtig imperium op te bouwen, maar werd op 46-jarige leeftijd vermoord tijdens het trouwfeest van zijn dochter Cleopatra. Zijn zoon Alexander de Grote verzorgde de crematie waarbij ook zijn vrouw en zijn paarden levend in de vlammen opgingen. Er is een verbluffend museum in de tumu lus met wapens, gevechtsuitrustingen en ge- bruiks- en kunstvoorwerpen. Vanaf Vergina voert een mooie kustweg naar het oosten. Je rijdt langs de bergen in de richting van Thessaloniki. Behalve veel archeologische opgravingen, liggen er prachtig plaatsjes, zo als Edessa met spectaculaire watervallen en een merengebied dat een aparte vakantie waard is. Ik neem bij Thessaloniki de nieuwe snelweg E90. Niet iedereen is enthousiast over het miljardenproject, maar de snelweg stelt je nu in staat in een paar uur Kavala en Xanthi te bereiken. Wie de tijd heeft, kan de roman tische oude kustweg nemen. „Kavala is de godin van Griekenland", wordt gezegd. De stad ligt langs een prachtige baai, met het oude deel gelegen op een spectaculaire land tong. Temidden van de houten huizen is de Turkse sfeer voelbaar. In Kavala kwam de apostel Paulus aan land en hij zou er voor het eerst hebben gepre dikt in het 15 kilometer landinwaarts gele gen Philippi. De stad zou de eerste christelij ke stad van Europa worden, maar in de re gio is ook de gevangenis te zien waar Paulus werd opgesloten. In 44 voor Christus werd bij Kavala de Romeinse 'burgeroorlog' be slecht. Brutus en Cassius, de moordenaars van Julius Ceasar, werden verslagen door Marcus Antonius en Octavianus. De laatste zou als keizer Augustus het Romeinse Rijk tot bloei brengen. Vanuit Philippi ben je via de nieuwe Egna- tia snel in Xanthi, een stad aan de voet van het Radopi-gebergte. De bergen vormen de grens met Bulgarije en Macedonië. Xanthi bruist, heeft een prachtige hoogstad vol hou- ten.herenhuizen, restaurants en moderne bars. Hiervandaan kun je naar de grens en Istanboel reizen, maar ik stop bij het nabij gelegen Vistonida Meer, dat overloopt in de Zee van Thracië. Hier was het waar Hera cles mensenetende en vuurspuwende paar den temde. In plaats daarvan zie ik roze fla mingo's en duizenden andere trekvogels in wat een van de grootste en belangrijkste na tuurgebieden van Europa is. Midden in het meer staat een klein, orthodox klooster, dat via een lange loopbrug te bereiken is. „Wel kom in het paradijs", zegt een oude mon nik. Hij heeft helemaal gelijk. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Meer informatie via het Grieks Verkeersbureau, Amsterdam, telefoon 0900-2025905. www.gnto.nl Philipp^ xanthi Kavala* Thessaloniki GRIEKENLAND DUITSLAND BERLIJN - Prachtige busreis naar bruisend Berlijn - Verblijf in het mooie Van der Valk Hotel Berliner Ring - Bezoek aan de highlights van de stad - Ook vrije tijd om de stad zelf te ontdekken Vertrek: vele zondagen t/m okt. Zie www.vandervalkvakanties.nl/bu101 5-daagse busreis incl. ontbijt DUITSLAND BEIERSE WOUD - Ontdek het mooie Beierse Woud - Hotel Bierhütte in Hohenau - Comfortabel 3-sterren hotel direct aan een meertje gelegen - Verblijf o.b.v. All Inclusive!! - Zeer voordelig geprijsd! Aankomst: iedere zo. van 04/04 t/m 31/10 Zie www.vandervalkvakanties.nl/au384 8-daagse autoreis o.b.v. All Inclusive OOSTENRIJK/TIROL - Geniet van een heer lijke vakantie in Tirol! - 4-sterren Wellness- resort Kaiserhof - Gelegen op een schit terende locatie in Berwang - Omringd door de natuur en de Tiroler bergwereld Aankomst: iedere zo. van 18/07 t/m 31/10 Zie www.vandervalkvakanties.nl/au204 6/8-daagse autoreis 990 incl. haltpension extra va v ZZ9p CURAQAO KONTIKI - Luxe Van der Valk Kontiki Dive Beach Resort - Direct aan het hagel witte strand gelegen - Nu: 2 weken verblijven 1 week betalen!! - Voor alle vertrekken van 29/03 t/m 15/04 - Boek snel want vol=vol Vertrek: dagelijks per Martinair of KLM Zie www.vandervalkvakanties.nl/vz103 16-daagse vliegreis 4 f|"7n o.b.v. logies u v IU/«lp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 97