301 zeeland 'Wat a ze op d'r stute mot', niks, doe mae droge' Antwerpenaren Fusie ziekenhuizen broodnodig te gast brieven AOW 2 zaterdag 27 maart 2010 door Engel Reinhoudt Het vorige stukje leverde nog een aardige reactie op. Een raadseltje van mevrouw A. C. Geel- hoed-Deurloo, bezorgd door haar dochter: Vuuf staertjes en een pit je in 't gat. Ra, ra, wat is dat? Wie het weet, mag het zeggen. Nu nog eens terug naar het leren spreken van dialect. Al eens eerder schreef ik over on ze verwoede pogingen om de kleinkinderen een woordje Zeeuws mee te geven. Hoewel de ouders thuis Zeeuws spreken, doen de kinderen dat niet. Inter net, tv, school en niet-Zeeuws spre kende vriendjes maken het dialect weinig geliefd. Al gauw ontstaat dan bij omstanders de neiging de kinderen te gaan toespreken in het Nederlands. We hebben ge leerd ons snel aan te passen. Nu onze Sarah toe is aan leren le zen, zien we ook dat ze het leuk vindt om met dialect bezig te zijn. Moesten we eerder nog een cent uitloven voor ieder Zeeuws woord, nu vertaalt ze graag en ge makkelijk allerlei woorden in dia lect. Kennelijk is dit een goede tijd om 'vreemde' talen te leren. Engel se en Franse woordjes leren vindt ze ook leuk. Het ooit aangeschafte Zeeuwse leesplankje is nu favoriet speel goed. Ze kent alle woordjes en spreekt ze goed uit. Probleem is V Hf, het begrip van wat ze leest. Na tuurlijk zijn er de plaatjes, maar om een kuvelesse of een rugesoad te herkennen is toch moeilijk. In het echt is het soms aan te wijzen. Dat lukt met juun, slekke, guus en dulve, maar met geêste en bestie wordt dat moeilijker. Toch is het hartverwarmend dat op de vraag 'wat a ze op d'r stute mot', ze antwoordt met 'niks, doe mae droge'. Zelf speelde ik al met knikkers of bolle ketten, maar het plankje spreekt nog van murpels. Dialect gaat niet met de tijd mee. Dialect schakelt over op Nederlandse woorden als het om nieuwe din gen gaat. Of kent u wel dialect woorden voor digipas of mobiel tje? En Balkenende als liestetrok- ker zul je ook niet gauw horen. Moeilijk zijn vaak ook de afwijken de dingen. Toen we een paar we ken geleden mevrouw Duvekot be zochten, vertelde ze later dat ze naar mevrouw Duivekot was ge weest. Broertje Thijs vroeg on- Met stijgende verbazing en gevoelens van ergernis nemen wij in het ziekenhuis kennis van de negatief getinte persbe richtgeving en de ingezonden brieven die regelmatig in deze krant verschijnen. Hierin wor den vaak grove onwaarheden verkondigd, zonder dat men beseft dat hiermee niet alleen schade wordt toe gebracht aan het eigen ziekenhuis, maar ook aan de vele hardwerkende medewerkers en medisch specia listen. Zonder gehinderd te worden door enige ken nis omtrent de achterliggende redenen voor het ne men van belangrijke besluiten of impopulaire maatre gelen, schrijft men er maar op los en probeert men nog steeds het Zeeuwse lezerspubliek mee te krijgen in de negatieve houding ten opzichte van de fusie van de ziekenhuizen. In het kort willen wij hier nog eens uitleggen wat de gevolgen van de fusie zijn. De enige mogelijkheid om patiënten in Zeeland meer én betere zorg te bieden' was schaalvergroting, ofwel de fusie van twee kleine re ziekenhuizen. Zoals veel andere ziekenhuizen ver keert ook het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis (ADRZ) momenteel in financieel zeer moeilijke om standigheden. Mede door de fusie moet daar op ter mijn verandering in komen. Een belangrijke opdracht die het op 1 januari 2010 ge fuseerde ADRZ van overheidswege heeft meegekre gen, is het uitbreiden van de medisch specialistische mogelijkheden zodat een hoger zorgniveau ontstaat. Mensen met ernstige ziekten of zeer zwaar gewonde patiënten hoeven dan voor verdere behandeling niet meer over grote afstanden naar ziekenhuizen buiten de provincie vervoerd te worden. De.acute opname en de complexe zorg moesten daarom worden samen gevoegd. Centraal in Zeeland, ofwel op locatie Goes wordt een 'Acute Opname Afdeling' (AOA) ontwikkeld die op 1 januari 2011 gereed moet zijn. Ook komt in Goes een level 2 Intensive Care (IC) en een level 2 Spoedeisen de Eerste Hulp (SEH), waar grote ongevallen behan- BOEK Zuid-Beveland was in de zestiende eeuw langs om zijn sjael. Ik begreep hem niet, waarna hij zelf zijn das omdeed. Het is wel kael en vael en mael, maar niet sjael. Ook de stomme e aan het eind van een woord levert soms problemen op. We hebben het wel over een das- se, maar niet over een jasse. Het is schoene en kouse, maar broek en vest. En ons zogenaamd fatsoen maakt het ook niet altijd even gemakke lijk. Want mooie woorden als plee, kakuus, schiette enz. horen ze maar wat graag, maar o wee als ze ze ook echt gaan gebruiken! Als ze aan tante Betsie vragen: 'Moe Bette waè is 't schietuus, wan 'k mö pisse?' Dan hebben ze daar hun laatste lollie wel gehad. Dan heb je nog het begripsver- schil van een moderne kleuter en z'n achterlijke grootouders. Toen oma aan Thijsje vroeg of hij de ta fel aan wou zetten, kwam hij even later teleurgesteld uit de kamer. 'Oma!' 'Ia?' 'Ik kan 't knopje nie vinde.' Ook op andere gebieden zijn ze zich al bewust van hoe de vork in de steel zit. 'Opa, ik zie een kippe.' Neê Saartje dat is een oen.' 'Is die zwarten een man?' 'Een aene, be doel je. Neê, 't bin aol oenders. Waèrom vraeg je dat?' 'Om a die zwarten aolles voe z'n eigen oudt!' Reacties: Werrilaan 21, 4453 CA 's-Heerenhoek. Of e-mail: cn.zeeuws@zeelandnhet.nl deld kunnen worden. Op de locatie Vlissingen wordt de planbare zorg geconcentreerd, terwijl tevens alle medisch specialismen plus een SEH (24 uur per dag, 7 dagen per week) én een IC aanwezig blijven. Op de locatie Zierikzee blijft de dagbehandeling be staan en worden de specialistenpoli's verder uitge breid. Onder meer vanwege snellere verbindingsmogelijkhe den tussen de drie verschillende locaties van het ADRZ (Vlissingen, Zierikzee, Goes) wordt in Vlissin gen een nieuwe locatie gezocht, die aan de A58 en vlak bij de nieuwe tunnel onder het kanaal door Wal cheren ligt. Er komt een directe busverbinding tussen de locaties Vlissingen en Goes, die al op korte termijn vanuit de Koudekerkseweg wordt gestart. Met de huisartsen worden afspraken gemaakt om de Huisartsen Post (HAP) op alle locaties binnen het zie kenhuis naast de SEH te concentreren. Vanwege de schaalvergroting is het in ons ziekenhuis voor medisch specialisten nu mogelijk geworden zich binnen hun vakgebied verder te specialiseren. Dat maakt het gemakkelijker nieuwe specialisten te wer ven. In relatief korte tijd hebben zich nu elf nieuwe specialisten aan het ADRZ verbonden. We doen alles wat in ons vermogen ligt om de servi ce aan de patiënt te verbeteren, de veiligheid te ver groten de wachtlijsten weg te werken en zo goed mo gelijk te communiceren over de toekomst van de Zeeuwse ziekenhuiszorg. De hardwerkende en toegewijde vrijwilligers, mede werkers en specialisten willen niets liever dan een succes maken van de nieuwe kansen die Zeeland nu heeft voor uitbreiding én structurele verbetering van de Zeeuwse ziekenhuiszorg. Raad van toezicht, Raad van bestuur en Cliëntenraad van het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis (ADRZ) Handelsmetropool Antwer pen heeft al vele eeuwen nauwe banden met Zee land. De delta is de levens ader van de Sinjorenstad. Nu en toen. door Jan van Damme Misschien wordt op het moment dat u dit leest de vaargeul van de Westerschelde uit gebaggerd. De bereikbaarheid van de Antwerpse haven is anno 2010 nog altijd een heet hangijzer. Zo heet dat de Vlamingen bereid zijn grote kapitalen in het water te in vesteren. De eindeloze discussies over veilig heid, bevaarbaarheid en natuur compensatie, die we de afgelopen jaren in steeds nieuwe varianten zagen opduiken, zijn niet nieuw. Zo oud als Methusalem, ben je ge neigd te zeggen, ware het niet dat de jonge generatie vast denkt dat Methusalem een rapper is. Zeeland en Antwerpen zijn al eeu wenlang tot elkaar veroordeeld. We hebben historici nodig om die innige verbondenheid inzichtelijk te maken. Zo simpel is het wel: als er geen onderzoekers zijn die de moeite nemen hun bevindingen op te schrijven, erodeert ons collec tieve geheugen. De Bevelander Cornells Dekker (Wemeldinge 1933) en Antwerpe naar Roland Baetens (1935) heb ben beiden een rijk historisch le ven achter de rug. Dekker als rijks archivaris in Utrecht en hoogleraar archiefwetenschap in Amsterdam, Baetens als hoogleraar in Antwer pen. Uit hun publicaties valt op te maken, dat ze beiden iets met Zee land hebben. Dekkers middeleeuw se geschiedenis van Zuid-Beveland zal wel altijd een standaardwerk blijven, en Baetens hield zich in di verse artikelen uitdrukkelijk bezig met de relatie tussen Antwerpen en Zeeland. Nu staan hun namen op het boek, dat vandaag in het Kerkje van Ellewoutsdijk wordt ge presenteerd. De titel Geld in het water zou op de huidige verdieping van de Wes terschelde kunnen slaan, maar heeft betrekking op Zuid-Beve land in de zestiende eeuw. De pe riode tussen 1500 en 1600, dat is een hele stap terug. Nederland be stond nog niet, de regering zetelde in Brussel. Antwerpen was van 1495 tot 1565 het absolute wereld handelscentrum, waar handelaars en kooplui uit heel Europa hun vestigingen hadden. De zestiende eeuw was een perio de van vernietigende stormvloe den. Ze kregen mooie, heilige na men: de Sint-Felixvloed van 1530, de Sint-Pontiaansvloed van 1552 en de Allerheiligenvloed van 1570. De overstromingen bezorgden car tografen veel werk, het Zeeuwse deltagebied onderging een comple te gedaanteverwisseling. Als u zich Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Hoewel ik altijd 'groen' heb ge dacht en geleefd (geen rijbewijs), heb ik nooit op GroenLinks ge stemd. Mede vanuit een intuïtief aanvoelen dat deze groepering nog al wat beterweters herbergt die (zo genaamd) bóven de gewone bur ger staan. Deze intuïtieve afkeer wordt nu voluit bevestigd door het schandalige plan van GroenLinks (krant 23 maart) om de AOW voor huisvrouwen af te schaffen. Het woord 'Links' kunnen de lieden van deze partij voortaan wel ach terwege laten: het voorstel is sim pelweg a-sociaal. Wéér een in de 20e eeuw duur verworven recht dat door onbekookte vernieuwings drang bedreigd wordt. Hetzelfde geldt mutatis mutandis voor de on frisse ideeën van mevrouw Akker mans (krant 23 maart) die op kin deren belasting wil heffen. Zij heeft zeker nooit kinderen 'gepro duceerd' (haar eigen woorden) of zijn ze al uitgevlogen? Jan Zwemer Bisschopstraat 4, Serooskerke AOW 3 Wat ben ik blij dat de club van me vrouw Halsema in het verkiezings programma heeft opgenomen dat vrouwen die zich beperken tot het beroep van huisvrouw uitgesloten moeten worden van een AOW- uit-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 82