In Terneuzen is niets heilig bij bezuinigingen 'Sommige 65-plussers 261 zeeland Oud kanon maakt fort Raad S,lu's §eeft Sint Jacob 'beleefbaar' herstVerfgoed' 2010-2014 Nog veel onzekerheid 65-PLUS GRATIS MET DE BUS De actie waarbij 65-plussers gratis met het openbaar vervoer mogen, loopt goed. Buschauffeur: 'De busjes zitten soms zo vlug vol, dat betalende klanten niet meer mee kunnen.' Koffieconcert in raadskelder Sluis almanak Lente zaterdag 27 maart 2010 door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Hoeveel de gemeente Terneuzen moet bezuinigen op de uitgaven is nog niet bekend. Maar dat er ingrijpende ombuigings maatregelen nodig zijn om het ge meentelijk huishoudboekje op or de te houden, is volgens het nieu we college van burgemeester en wethouders wel zeker. 'Heroverweging van het bestaande beleid en opnieuw prioriteiten stel len, waarbij vooraf geen enkele maatregel wordt uitgesloten'. Dat is de boodschap die het college brengt in het coalitie-akkoord voor de komende raadsperiode. Geen 'gebruikelijk' uitgebreid coali tieprogramma, want dat heeft vol gens de regeringspartijen TOP/Ge- meentebelangen, PvdA en CDA niet zoveel zin. Het college wacht liever tot bekend is hoeveel er in de algemene uitkering van het Rijk wordt gesnoeid en welke an dere mogelijke tegenvallers er nog komen. B en W verwachten daar over pas meer informatie na het aantreden van een nieuwe kabi net. Een andere reden om geen dik coa litie-akkoord te maken, is dat het college qua partijsamenstelling on veranderd is. De ingeslagen weg kan worden doorgetrokken op tal van beleidsonderdelen. Het college zegt groot belang te hechten aan een 'goed beeld van de financiële positie om op basis daarvan afgewogen keuzes te kun nen maken over eventueel noodza kelijke ombuigingen'. Er moet wel wat gebeuren, beseffen B en W. Terneuzen moet met een finan ciële meerjarenplanning komen, al is het nog onzeker wat het Rijk zal bezuinigen. Bij het opstellen van de Perspectie- vennota 2011-2014 wil het college zich dan ook al beraden 'op de (on)mogelijkheden de komende ja ren'. De gemeenteraad wordt hier direct bij betrokken, te beginnen met de voorbereidingen voor de begroting 2011. Alle maatregelen die bijdragen aan een gezonde financiële situatie, zijn bespreekbaar. „Een goede en zorgvuldige gedachtevorming over fundamentele en principiële keu zes staat voorop", aldus het colle ge. Het streven is 'om het goede te behouden en vooral creatieve op lossingen te bedenken'. GEWIJZIGDE OPENINGSTIJDEN De gemeentelijke gebouwen en de publieksbalies in de gemeente Terneuzen zijn vanwege de feestdagen gesloten op: 2 april, 5 april, 30 april, 5 mei, 13 mei, 14 mei en 24 mei. Gemeente Terneuzen postbus 35 4530 AA Terneuzen www.terneuzen.nl V> door Karlijn de Splenter Soms denkt buschauffeur Margaret Kole aan het kin derliedje Ik heb mijn wa gen volgeladen. Zo druk is het af en toe in de lijnbussen van Veolia in Zeeuws-Vlaanderen. Sinds 1 maart mogen 65-plussers op vertoon van de 65+pas gratis met de bus. Volgens Kole maken heel veel ouderen gebruik van de pas. Zo ook Lia de Smit (68) uit Hulst. Ze gaat samen met haar vriendinnen een dagje op pad. „Voorheen nam ik altijd de auto, maar nu pak ik makkelijker de bus. Ook voor klei ne dingen." Smit is van plan de pas veel te gebruiken. „Samen met vriendinnen heb ik al heel wat uit stapjes op de agenda staan." Dat de actie goed loopt, merkt chauffeur Kole ook aan de onwen nigheid van sommige passagiers. „Ik zie mensen die ik nog nooit heb gezien. Zij gaan voor het eerst met de bus en vergeten nogal eens te zeggen waar ze moeten over stappen." Kole verwacht deze zo mer nog meer drukte. „Ik hoor al veel reizigers over het strand in Cadzand." Alle Zeeuws-Vlaamse 65-plussers kregen de speciale pas thuisge stuurd. Een initiatief van Veolia, de provincie Zeeland en de ge meentes Hulst, Terneuzen en Sluis. Die willen samen stimule ren dat ouderen vaker de bus ne men en zo betrokken blijven bij maatschappelijke activiteiten. Vanaf 1 maart tot eind februari 2011 kunnen ze gratis reizen in Zeeuws-Vlaanderen. In het week end heel de dag en doordeweeks vanaf 9.00 uur. Maar dat willen de ouderen wel eens vergeten. „Ze staan soms al voor 9.00 bij de bus halte. Dan neem ik ze, als de bus niet te vol zit, wel mee maar eigen lijk is dat niet de bedoeling." De busmaatschappij wil vermijden dat het te druk wordt tijdens de ochtendspits. In de morgen ne men vaak ook veel scholieren de bus naar school. „In de middag- spits is de kaart wel geldig. Wat er soms toe leidt dat de kleine busjes van Veolia zo vol zitten, dat som mige scholieren en ander betalen de reizigers niet meer mee kun nen." Lia en haar vriendinnen wachten op het busstation in Terneuzen op de bus naar Middelburg. Een buslijn van Con- nexxion waarin de pas niet geldig is. Wel een nadeel volgens de da mes. „Het zou mooi zijn als de lij nen naar de overkant ook gratis zijn." Cijfers over deelname aan het ver- voersproject zijn er nog niet. Als na een jaar blijkt dat veel ouderen gebruik hebben gemaakt van het abonnement, overwegen de pro vincie en Veolia om de pas perma nent in te voeren. Willem Weidgraaf (68), Terneuzen: „Ik heb nog geen gebruik gemaakt van de 65+ pas, jammer genoeg. Maar ik ben het wel van plan, zeker voor kleine boodschappen. Ik ge bruik het openbaar vervoer aan de overkant nu al meestal. Dus ik vind het wel jammer dat de kaart daar niet geldig is." Rachel Boon (82), Terneuzen „Ik heb de 65+ pas nog niet ge bruikt, maar dat ga ik zeker doen. Voor uitstapjes naar Sluis of andere plekken hier in Zeeuws-Vlaanderen is het heel handig. Ik vind het wel jammer dat de pas niet geldig is op lijn 20 van Connexxion, die stopt na melijk voor mijn deur." Roel Zaal (66), Terneuzen „Ik maak meer gebruik van de bus sinds ik met de 65+ pas gratis kan reizen. Maar voor kleine boodschap jes hier in Terneuzen gebruik ik nog steeds de auto. Ik neem meestal de bus naar Hulst om daar over te stap pen in de bus naar Antwerpen. Zo kom je nog eens ergens!" SLUIS - Daniëlla Buijck geeft mor gen vanaf 11.00 uur een koffiecon cert in de raadskelder van het Slui- se belfort. De vorig jaar aan het Til- De collega's op het kantoor in Ter neuzen hadden deze week duidelijk de lente in het hoofd. Ze namen ruim de tijd voor een goed gesprek over te boeken vakanties naar verre, warme landen, maar roemden ook de voordelen van een fijne vakantie in eigen land. ja, eventueel zelfs in ei gen huis en tuin. En ook daarover hadden ze elkaar burgse conservatorium afgestu deerde Buijck zingt klassieke liede ren. De alt-mezzo wordt begeleid door piano. Tip? redactie@pzc.nl veel te melden. De kalende Hulste naar, een fervente trendvolger, sprak lyrisch over de hedendaagse aanbie dingen 'voor in de tuin'. Hij verhaal de van prachtige tuinmeubelen, sub tropische planten en zelfs mooie bui tenkeukens. De chef hoorde het gela ten aan en bromde: „Buitenkeuken, buitenkeuken... Ik heb niet eens een fatsoenlijke binnenkeuken!" axel - Staatsbosbeheer laat het ka non op fort Sint Jacob bij Axel voorlopig staan. Hoewel het niet zeker is dat de Spanjaarden ooit met een kanon vanaf het fort heb ben geschoten, maakt het wapen tuig de historie 'beleefbaar', stelt boswachter Marijke Lieman. W. Verschraegen van de Stichting Menno van Coehoorn heeft waar dering voor de wijze waarop Staatsbosbeheer (SBB) voormalige forten beheert. Maar met het plaat sen van een kanon op Sint Jacob 'slaat Staatsbosbeheer een verkeer de weg in'. Het kanon deed dienst in een kustbatterij en heeft niets te maken met de Spaanse Linie. Het vuurwapen moet op een histo risch juiste plek komen te staan, vindt Verschraegen. Hij stelt ook voor om het gat in de fortdijk - ver oorzaakt door een houwitser waar mee Poolse bevrijders Duitse troe pen beschoten - in ere te herstel len. Lieman meldt dat SBB geen grond mag verzetten om archeolo gische bodemvondsten niet te be schadigen. Als de Staats-Spaanse Linie de komende jaren meer ge zicht krijgt, komen er nieuwe, een vormige informatieborden bij on der meer verdedigingswerken. „De juiste historische informatie kan op die panelen worden weergege ven." sluis - De gemeenteraad van Sluis heeft zijn fiat gegeven aan het plan om maritiem erfgoed in de ge meente op te knappen en uit te breiden. B en W kregen compli menten voor het financieel aftim meren van de kosten. Pas als Euro pese subsidies en investeringen van bedrijven binnen zijn, laat de gemeente strandpaalhoofden revi seren, een (speel)schip in de IJzen- dijkse wijk Groote Jonkvrouw aan leggen en de vismijn toeristisch aantrekkelijker maken. Adrie Ro- sendaal (Nieuw Gemeentebelang) vond wel dat Sluis zich niet te snel moet neerleggen bij de 'gedoemde verdwijning van de vismijn'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 78