PZCU Vossenplaag net over Belgische grens Willie helpt ruim 300 amfibieën straat over Vertrek belastingkantoor groot verlies 26 en 27 30 en 31 WILDBEHEER Ook toename roofdieren in Zeeuws-Vlaanderen, maar weinig schademeldingen ••••-. mS&&: 'Va fV /k vandaag: speciale bijlage 1 OPEN HUIZEN ROUTE 'Sommige 65-plussers voor het eerst met de bus' Zaterdag 27 maart 2010 Antwerpenaren gooiden geld in Zeeuws water Tip? zeeuws-vlaanderen@pzc.nl door Harmen van der Werf terneuzen - In Damme en omge ving, net over de Belgische grens, vormen vossen zo'n grote plaag dat het jachtseizoen met anderhal ve maand is verlengd. Vorig jaar wisten jagers in het gebied 253 vos sen op te sporen en te doden. Dat aantal wordt dit seizoen overschre den, voorspelt secretaris Rony Van Parys van de wildbeheereenheid (WBE) Drie Koningen. Vossen rukken ook steeds meer in Zeeuws-Vlaanderen op, maar zo veel als er over de grens zitten, zijn er nog niet. „Vijftien jaar geleden zijn de eerste vossen in ons gebied gesignaleerd", weet secretaris Paul Prince van de WBE Koewacht. „We tellen ze nu jaarlijks vier keer, op één avond. Vorig jaar zijn er 86 tot 103 stuks geteld." Vorig jaar heeft de WBE Koe wacht een meldpunt geopend voor schade door vossen (wbekoewacht@zeelandnet.nl). Tot nu toe zijn 23 meldingen bin nengekomen. Prince: „Ik weet ze ker dat er meer gevallen zijn, maar mensen weten ons niet te vinden of nemen niet de moeite." Achter de 23 meldingen gaan onder meer 45 gedode siereenden, 51 siergan- zen en ruim 200 kippen schuil. De WBE Koewacht heeft het meld punt ingesteld om aan te kunnen tonen dat vossen veel schade ver oorzaken en dat het nodig is 's nachts te jagen met lichtbakken. Dat zou uniek zijn, want ook de WBE Drie Koningen in Damme en omgeving doet dat niet. Van Pa rys: „We jagen volgens de vyet van zonsopgang tot zonsondergang." Het jachtseizoen is wel verlengd, omdat er in 2009 veel schadegeval len waren. „Een 300-tal", zegt Van Parys, „waarbij 800 a 1000 hoen ders zijn gedood." Explosief noemt secretaris Ed- mond Mabesoone van de WBE Rodanborg in Oostburg de situatie net over de grens. „Rondom Knok- ke wordt niet meer gejaagd op vos sen", geeft hij als oorzaak aan. Ma besoone ziet vossen niet alleen als schadelijk. „Om overlast door gan zen te beperken, prikken we elk jaar ganze-eieren. Zes jaar geleden hadden we er nog 1200. Nu zitten we pas op twintig stuks, dankzij de vossen. Maar ook kiekendieven zie je minder broeden. Zo heeft al les voor- en nadelen." door René Hoonhorst HOEK - Willie Ekkenbus-Janssen hoefde gistermorgen maar één pad je de Van Wuijckhuiseweg bij Mau- ritsfort over te helpen. De'anderhalve week daarvoor speel de de Philippiense klaar-over voor 275 padden, 35 groene kikkers en 4 salamanders. Ze beleeft daarmee een topjaar tijdens de paddentrek, omdat ze voorgaande jaren tiental len beestjes minder kon overzetten. Jaren terug zagen Ekkenbus en haar dochter Hanneke met lede ogen hoe vele tientallen amfibieën op de weg van Philippine naar Hoek onder autowielen werden geplet als ze van de poel bij het fort overstaken naar de kreek. „Achter elkaar plof, plof, plof... We zijn direct gestopt en heb ben uren achter elkaar padden naar de overkant gebracht." De laatste drie jaar helpt Ekkenbus met steun van Natuur Zo de padden wat pro fessioneler. Ze spant een draad in de berm en graaft om de paar me ter een emmer - met gaatjes in de bodem zodat de beestjes niet ver drinken tijdens een regenbui - in de grond. Tijdens hun zoektocht naar een doorgang vallen de amfibietjes in een emmer en kunnen daarna worden overgezet. Ekkenbus wil de 'opvangplek' volgend jaar uitbreiden en hoopt dat de gemeente waar schuwingsborden neerzet tijdens de paddentrekperiode. foto Mark Neelemans - - c" 'V -V.v* - V aV K- kV - - v-, v U V -v A terneuzen - De eventuele sluiting van het belastingkantoor in Ter- neuzen kan tot een kettingreactie leiden in de financiële en advies sector in Zeeuws-Vlaanderen, vol gens Statenlid Johan Robesin van de Partij voor Zeeland. Hij vreest dat dan niet alleen de bijna hon derd banen bij de Belastingdienst in Terneuzen verloren gaan, maar dat dit ook zal leiden tot het ver lies van arbeidsplaatsen bij finan ciële instellingen en adviesbu reaus. Robesin vindt dat de provin cie in navolging van de Terneuzen- se gemeenteraad bij de minister van Financiën in Den Haag moet aandringen op behoud van de Ter- neuzense vestiging. Het kan niet zo zijn, aldus Robesin, dat de rijks overheid geld beschikbaar stelt om de krimp in Zeeuws-Vlaanderen te bestrijden, terwijl zij daar zelf (weer) een dienst weghaalt. W Dé ideale gelegenheid om zonder afspraak uw toekomstige (droom-)woning geheel vrijblijvend te bezoeken en uitgebreid te bezichtigen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 77