61 binnenland Slag om stem 'Werken houdt verstand op peil' Lintjes blijven mogelijk in familie Openbare aanbesteding PENSIOEN Onderzoek: geheugen achteruit bij minder actief leven VERKIEZINGEN Een kleurtje alleen is niet genoeg meer. Politieke partijen zoeken naar goede allochtone kandidaten. Fruitmannetje Flipje viert 75ste verjaardag Limburg laat megastal ongemoeid DNA-onderzoek zaak Nicky Verstappen Weer extra toezicht na berovingen Excuus aan 'foute' kamerverhuurder zaterdag 27 maart 2010 door Eduard Sloot Langer doorwerken heeft niet alleen een econo misch voordeel. Mensen blijven er ook slimmer door, blijkt uit onderzoek van Erik Bosang en twee collega's van de Universiteit Maastricht. Wat gebeurt er precies? „Bij pensionering gaan de verstan delijke vermogens van ouderen achteruit vergeleken met leeftijds genoten die blijven werken. Ie mand van 65 die op 60-jarige leef tijd met pensioen is gegaan, scoort op geheugentesten en woorden schat zo'n 10 procent lager dan ie mand die op z'n 65ste nog werkt." Vorig jaar concludeerden weten schappers al dat langer doorwerken de kans op Alzheimer verkleint. Wat is er nieuw aan uw onderzoek? „Onze studie onder ouderen in Amerika en Europa laat zien dat juist pensionering een oorzaak is van verstandelijke achteruitgang. Ie zou kunnen denken dat het ver band precies andersom is: wie ver standelijke capaciteiten verliest, gaat eerder met pensioen. Maar dat is dus niet het geval." Wat merken ouderen daarvan? „Het kan betekenen dat ze eerder dingen vergeten, bijvoorbeeld hun sleutels. De grote vraag is of eerder stoppen met werken een blijvend effect heeft op het verstand. Dat is nog niet wetenschappelijk onder zocht. Het kan zijn dat wie eerder met pensioen gaat op latere leef tijd dezelfde verstandelijke capaci teit overhoudt als leeftijdsgenoten die langer hebben doorgewerkt." Is werk voor ouderen noodzakelijk om het verstand fit te houden? „Bezig blijven, door te sporten of sociale contacten te onderhouden, helpt zeker. Maar onze studie toont aan dat de meeste ouderen minder actief zijn na hun pensio nering. Het positieve nieuws is dat het verlies van verstandelijke capa citeit iets is waar je wat aan kunt doen. Deeltijdpensioen bijvoor beeld is een manier om het ver stand in conditie te houden." mÊmmmumÊKmmÊmmmmmmmmKmKmmmmmm DEN HAAG - Nabestaanden van mensen die koninklijk zijn onder scheiden hoeven de versierselen mogelijk niet terug te geven aan de Staat. Demissionair staatssecre taris Ank Bijleveld (Binnenlandse Zaken) zal hierover praten met de Kanselier der Nederlandse Orden, de instantie die de ordes beheert. Dat heeft ze gisteren de Kamer la ten weten. Het lintje dat bij een koninklijke onderscheiding hoort, is eigen dom van de Staat en wordt aan de gedecoreerde slechts in bruikleen verstrekt. Het kan niet overgaan op een erfgenaam. Nabestaanden moeten de versierse len terugsturen naar de kanselarij of een borg betalen, waarmee ze die voor onbepaalde tijd in bruik leen houden. Weggeven of verko pen is niet toegestaan. Nabestaanden blijken vaak ge schokt als ze van deze regels ho ren. De Kanselier der Nederlandse Or den doet op het ogenblik onder zoek naar hoe het er met lintjes in andere landen aan toegaat. Als de resultaten binnen zijn, gaat de staatssecretaris met hem praten over 'opties die denkbaar zijn in re latie tot het huidige verplichting om onderscheidingen terug te stu ren'. Ook als de regels veranderen zal het uitgangspunt blijven dat het mogelijk blijft de versierselen te rug te sturen. „Hiermee wordt voorkomen dat na het verscheiden van de gedecoreerde niet-piëteits- vol met de onderscheiding wordt omgegaan", schrijft Bijleveld. Voormalig staatssecretaris Frank Heemskerk (PvdA) heeft overigens geweigerd een lintje aan te nemen van koningin Beatrix. Een woord voerder van de PvdA bevestigde gisteren berichtgeving hierover door RTL Nieuws. Staatssecretarissen en ministers krijgen na hun vertrek standaard een onderscheiding. Heemskerk heeft het lintje geweigerd omdat hij 'zijn baan al eer genoeg vond', stelde de woordvoerder. Opdrachtgever: Bestek: Omschrijving: Aanbestedingsregeling: Aanbestedingsdatum: Inlichtingen: Aard van de opdracht: Gedeputeerde Staten van Zeeland Directie Economie Mobiliteit Postbus 6001 6330 LA Middelburg E&M17-2010 Het aanbrengen en verwijderen van wegmarkering van wegenverf en thermoplastisch materiaal op (parallel)- wegen en fietspaden die in beheer zijn bij de regio's Noord en Vaarwegen van de provincie Zeeland in 2010. Het Aanbestedingsreglement Werken (ARW) 2005. Dinsdag 11 mei 2010, om 10.30 uur. Woensdag 21 april 2010. om 10.30 uur. Werken. Provincie Zeeland vo^edige tekst van deze bekendmaking is te vinden op www.aanbestedingskalender.nl. door Sandra Donker en Laurens Kok Alibi Ali werden ze vroe ger smalend genoemd. Kamerleden met exoti sche wortels die hun plaats in het parlement vooral te danken zouden hebben aan hun afkomst. Op de kieslijst als stem- mentrekker, niet vanwege kwali teit. Mocht dit al zo zijn geweest, dan behoren deze praktijken allang tot het verleden. Brahim Fattah van het Instituut voor Publiek en Poli tiek stelt vast dat partijen veel kriti scher zijn geworden bij het samen stellen van de kieslijst. Partijen hebben geleerd van onge lukkige keuzes die hen in diskre diet brachten, zoals Ali Lazrak, Ta- ra Singh Varma en Evan Rozen blad. De eerste stapte boos uit de SP omdat hij zijn salaris niet in de partijkas wilde storten, en leidde vervolgens een zieltogende een mansfractie. Singh Varma (Groen- Links) veinsde een dodelijke ziek te en PvdA'er Rozenblad dikte zijn cv aan. „Er wordt veel beter geke- Flipje Tiel TIEL Het bekende fruitmannetje Flipje uit Tiel viert dit jaar zijn vijfenze ventigste verjaardag. Gisteren ver scheen een jubileumboekje en in oktober wordt zijn verjaardag groots gevierd in Tiel, aldus het Flipje Streekmuseum in de Be- tuwse gemeente. Flipje werd voor al bekend als beeldmerk van jamfa- briek De Betuwe. MAASTRICHT Limburg neemt geen maatregelen tegen megastallen. Provinciale Sta ten van Limburg verwierpen giste ren een motie van de Partij voor de Dieren. Daarin wordt gevraagd grenzen te stellen aan de vestiging van groot schalige veehouderijen, zoals in Brabant is gebeurd. Volgens de provincie gaan gemeen ten en het Rijk daar over. ken wat iemand te bieden heeft voor de partij", zegt Fattah. „Op basis van je kleurtje alleen kom je niet op een lijst." Kandidatencommissies zijn in de afgelopen weken bezig geweest met het samenstellen van de kies lijsten. „Wij laten een kandidatuur niet afhangen van iemands achter grond", zegt Michael Sijbom van het CDA. „Iedere kandidaat wordt op zijn eigen merites beoordeeld." Toch mag het belang van de stem MAASTRICHT Het Openbaar Ministerie in Maas tricht laat een groot DNA-onder- zoek uitvoeren in de zaak van de in 1998 vermoorde jongen Nicky Verstappen. In totaal 107 mannen krijgen vanaf vandaag een brief waarin om vrijwillige medewer king wordt gevraagd. Justitie wil niet kwijt hoe de 107 mannen zijn geselecteerd. Enkele personen zijn eerder in beeld geweest. De destijds 11-jarige Nicky kwam om het leven tijdens een jeugd kamp op de Brunssummerhei. VEENENDAAL De politie houdt dit weekend we derom extra toezicht in en om het centrum van Veenendaal. De maat regelen volgen op drie berovingen bij fïetstunnels, twee weken gele den. Daarbij werden slachtoffers ontkleed. De gemeente overweegt tijdelijk mobiele camera's te plaat sen langs de fietsroute waar de be rovingen plaatsvonden. GRONINGEN Jongerenorganisaties hebben ex cuus aangeboden aan een Groning se kamerverhuurder die ze eerder het predicaat 'Huisjesmelker van het Jaar' hadden verleend. Hij kreeg de onderscheiding onder meer omdat hij studentes zou la ten strippen om in aanmerking te komen voor een kamer. Later ble ken de aantijgingen niet waar te zijn. Directie Economie Mobiliteit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 6