Zoektocht naar langwerpige AN KG 281 zeeland Waarde voor de archeologie 'De Haarzaak' helpt bij haarproblemen! Veel van de vroegste geschiedenis ligt in de bodem van Schouwen-Duiveland verstopt. In een serie belicht de PZC de bodemschatten die hier ooit tevoorschijn kwamen. Bodemschatten hhibhh Zus en Zo'n bestaat twintig jaar zaterdag 27 maart 2010 ARCHEOLOGIE Fysisch antropoloog Huizinga richtte zich vanuit de toenmali ge kennis volledig op schedels, als deel van het archeologische onder zoek. Robert van Dierendonck, ar cheoloog bij de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland, wil niets afdoen aan de inzet van Huizinga. „Ik weet niet of Huizinga de resulta ten van zijn Schutje-onderzoek ge publiceerd heeft. De opgraving zelf, met vondsten als kerkfunde- ringen, scherven, glazen kralen en vooral de tufstenen grafkelders, is net zo interessant. Ook Frans Beekman, die veel ar cheologisch onderzoek op Schou wen heeft verricht, vindt het jam mer dat er niet meer uitgewerkt is. „Het gebeurt wel vaker dat men sen gefixeerd zijn op bijvoorbeeld munten, sieraden of, zoals Huizin ga, op schedels, zeker in die -tijd. Juist de polder bij Kerkwerve, waar de eerste zoutketen waren en met bewoning vanaf de 8e eeuw, heeft veel te bieden." Van Dieren donck: „We beschikken over zeer veel Zeeuwse skeletten. Skeleton derzoek volgens de huidige maat staven, zo mogelijk met DNA en in combinatie met de studie van de andere opgravingsresultaten, voegt zeker iets toe." door Inge Heuff Op de archeologische be- leidkaart van Schou wen-Duiveland staan zes minuscule paarse stipjes. Twee daarvan zijn vliedber gen, de andere vier zijn begraaf plaatsen. De kleur op deze kaart geeft aan dat de zes stippen rijks monumenten zijn. De vier begraafplaatsen zijn te vin den in Eikerzee, Looperskapelle, Brijdorpe en Nieuwerkerke- 't Schutje. Deze kerkhoven heb ben behalve hun status ook ge meenschappelijk dat de kerk ont breekt. Die van Eikerzee, uit 1741, had door de ramp van 1953 veel schade opgelopen en werd niet herbouwd; de andere drie kerken waren al veel langer verdwenen. In 1951 bestond er nog geen ar cheologisch beleid. En zo kon het gebeuren dat er zo maar een weg dwars door 't Schutje en de laat middeleeuwse begraafplaats werd aangelegd. Voor de jonge dr. John Huizinga uit Utrecht was dat een uitgelezen kans om in de opgraving van de Rijksdienst voor het Oudheidkun dig Bodemonderzoek onderzoek naar de skeletten te doen. Huizin ga verrichte onderzoek naar erfe lijkheid door lichaamskenmerken - advertorial - te meten en in het bijzonder sche dels (fysische antropologie). In een artikel in de Kroniek van het land van de zeemeermin in 2004 beschrijven Frans Meulenberg en Paul Frentrop de gang van zaken rond de opgraving en de motieven daarvoor. Door schedelvormen te vergelij ken, wilde Huizinga inzicht verkrij gen in de (pre)historische versprei ding van genetisch verwante stam men of rassen. We spreken over een tijdperk waarin DNA onder zoek nog onbekend was. Huizinga hoopte op het geïsoleerde Schou- Kistjes Al het skeletmateriaai van de op graving bij 't Schutje ligt tegen woordig netjes in kistjes in het Zeeuws Archeologisch Depot. Pierre Vinken, de assistent van Jo hn Huizinga, werd later neurochi- rurg en hoogleraar in Leiden. Hij is ook president-directeur van Elsevier dat onder zijn regie uit groeide tot een van de grootste uit geverijen ter wereld. Later onderzoek heeft uitgewezen dat niet alleen de vermenging van rassen, maar ook de evolutie een rol speelt in het ronder worden van de schedel. Koewacht Willeke Pietersma eigenaresse van 'De Haar- zaak' is al jaren een van de beste haarwerkers van Nederland. De Haarzaak is een gespecialiseerde zaak voor wie een vak bekwame oplossing zoekt bij kaalheid en haarverlies. Willeke Pietersma is een begrip in Nederland. Mensen uit het hele land en België weten haar te vinden. r j. November 2009 won zij door haar inzet en ondernemerschap de ANKO LEF AWARD 2009-2010 Opmerkingen van de vakjury; Pietersma is het meest onder scheidend heeft een duidelijke visie, eigen identiteit is een voorbeeld voor de kappersbranche en heeft het meeste LEF. Willeke Pietersma is vanaf haar 20e zelfstandig onderneemster. Zeven jaar gelden besloot zij zich alleen nog volledig te richten op mensen die te maken hebben met haarverlies bv. door natuurlijke kaalheid, kaalheid door chemotherapie, radiotherapie, hormonale kaalheid, alopecia areata en brandwonden. wen de resten van twee rassen te vinden: langschedelige afstamme lingen van Noormannen en Frie zen en rondschedelige afstamme lingen van Nederduitse stammen. Met zijn assistent Pierre Vinken toog hij naar Schouwen. Grondwerkers groeven twee diepe putten en een langgerekte sleuf op de plaats waar vroeger de kerk had gestaan en door het kerkhof. Het is onduidelijk hoeveel skeletten er uiteindelijk opgegraven zijn. Op de foto's uit het gemeentearchief zijn er vele te zien. Ook in de dood is er standsver schil, veel skeletten liggen gewoon in de grond, andere in tufstenen graven. De meeste skeletten waren niet langer dan 1.65 meter, een uit zondering daargelaten die 1.91 me ter meet. Deze 'reus' is later nog wel in ver halen voorgekomen. Een groot aantal schedels was beschadigd, klaarblijkelijk had de bovenliggen de aarde te veel druk uitgeoefend. Al het gevonden materiaal, maar liefst acht kubieke meter, werd meegenomen naar Utrecht. Huizinga is nog twee keer terugge komen naar Schouwen om een spreekbeurt te houden. Echte conclusies over beide rassen en hun verspreiding, heeft hij uit zijn onderzoek niet kunnen trek ken. Opgravingen bij 't Schutje. Haar missie is, mensen hun eigenheid te laten behouden middels een mooi haarwerk. 'De Haarzaak' is in het bezit van een dermascoop. Dit is een microscoop waarmee de haarwortel kan worden bekeken om te zien of er nog activiteit van haargroei is. Haarspecialiste Annique Kole bekijkt of haargroei bevorderende producten een oplossing kunnen bieden bij een licht haarverlies. Wij werken met de vernieuwde lijn van System Professional deze is verantwoord te gebruiken zowel bij dames als heren. Op 17 april is er een openhuis bij de 'De Haarzaak', dit in het kader van de week van de ambacht. Op deze dag kunt u zich vrijblijvend laten informeren over de vele mogelijkheden die er zijn om haarproblemen op te lossen. Op 17 april wordt er tevens veel aandacht besteed aan Stichting Haar Geluk, waarvoor Karla Peijs de commissaris van de koningin ambassadrice is. De stichting geeft voorlichting aan consumenten, kappers, medisch specialisten om de oplos singen bij haarproblemen beter bekend te maken. Een steun fonds helpt mensen die onvoldoende financiële middelen hebben om een haarwerk aan te schaffen. Het openhuis is van 11.00 uur tot 16.20 uur. U bent van harte welkom op het Zand 53 te Koewacht. www.dehaarzaak.nl,www.stichtinghaargeluk.nl ZIERIKZEE - Kinderkledingwinkel Zus en Zo'n in Zierikzee viert vandaag het twintigjarig bestaan. „We zijn begonnen in een heel klein winkeltje in de Nieuwe Bogerdstraat met zelfgemaakt houten speelgoed en tweedehands babykleding", zegt eigenaresse Marleen de Roo. Dat kleine winkeltje is inmiddels flink gegroeid en verhuisd naar een winkel in de Poststraat. „Houten speelgoed en tweedehands kleding hebben we niet meer." Wel nieuwe kinderkleding van maat 44 tot en met 176 en knuf fels en kraamcadeautjes. „En sinds kort verkopen we sloffen en eerste loop schoentjes." Het jubileum wordt (alleen zaterdag) gevierd met twintig pro cent korting op de hele collectie, cadeautjes voor de ouders en voor de kin deren is er wat lekkers. foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 56