zeeland 127 tegenwoordig vaak de mogelijkheden 'Voorkeur gaat uit naar het één op één contact' in Cornelia Contract met provincie stelt subsidies veilig in naastenliefde en hulpverlening Inspraakavond bestemmingsplan Poortambacht zaterdag 27 maart 2010 door Ali Pankow Het klinkt zo mooi: Men sen zo lang mogelijk in hun eigen vertrouwde situatie laten wonen. In de praktijk blijken er echter schrij nende situaties door te ontstaan. Zo wordt De Zonnebloem op Schouwen-Duiveland steeds vaker geconfronteerd met hulpvragen waar een vrijwilligersorganisatie in feite niet aan kan voldoen. „Als het een tijdelijke situatie be treft, proberen we toch zo goed mogelijk een helpende hand te bie den. Maar soms ook moet ik een verzoek echt terug verwijzen naar de professionele hulpverlening", zegt Dingeman Priemis. Hij is coör dinator van het bezoekwerk bin nen de Zonnebloem. De constatering dat de hulpvraag tegenwoordig de mogelijkheden steeds vaker overstijgt, wordt ge daan bij de viering van het veertig jarig jubileum van de afdeling Schouwen-Duiveland. De kern van het werk is het vormen van een sociaal netwerk voor mensen met fysieke beperkingen en voor wie eenzaamheid dreigt. Dat ge beurt met regelmatig huisbezoek, dagtripjes en aangepaste vakanties. „Het grijze gebied tussen professio nele thuiszorg en vrijwillige hulp verlening is groter geworden sinds de invoering van de WMO. Zeker in een gebied als Schouwen-Duive land ontstaan er soms probleemsi tuaties, bijvoorbeeld als ouderen lang moeten wachten op opname in een zorgcentrum of verpleeg huis", constateert ook afdelings voorzitter Rob Smith van De Zon nebloem. Het bestuur is het er over eens dat de vrijwilligers niet belast mogen worden met taken waar zij niet voor zijn opgeleid. zich vrijwillig willen inzetten. Daar moeten we ons aan aanpas sen." De jubileumviering van De Zonne bloem begon gistermiddag met een feest in restaurant Molenberg in Burgh-Haamstede. Vrijwilligster van het eerste uur Lenie Blommae- rt, die bovendien nog steeds actief is binnen de organisatie, kreeg daar een gouden insigne opge speld en een oorkonde uitgereikt. De afdeling manifesteert zich ter 'Soms moet ik een verzoek echt terug verwijzen naar de professionele hulpverleningDingeman Priemis Van hen mag niet worden ver wacht dat zij het werk van profes sionele verzorgers gaan verrichten. Naast deze zorg zijn er ook veel za ken die uitstekend verlopen. Smith noemt in de eerste plaats enthousiasme en betrokkenheid van de vrijwilligers. „Het verloop is veel minder dan enkele jaren ge leden en zorgen over vergrijzing binnen het vrijwilligersbestand hebben we gelukkig nog niet." Vol gens Smith is het wel zaak goed re kening te houden met de verande rende maatschappij. „Mensen heb ben tegenwoordig zoveel te doen en zijn dus niet onbeperkt beschik baar. Velen geven nadrukkelijk aan wanneer en op welke manier zij De geglazuurde, in ieder geval deels met de hand vervaardigde sculptuur verhuisde in 1987 keurig mee vanuit De Mossele in het cen trum naar de huidige stek van het verpleeghuis aan de Emil Sandströmweg in de wijk Noorder polder. Daar had het echter geen vaste plek. „En is het in de loop der ja ren ook behoorlijk beschadigd ge raakt", vertelt manager Tonnie den Ouden. Zij klopte bij restaurateur Vincent Krans uit Ouwerkerk aan, die het geglazuurde kleibeeld opknapte en voor een nieuwe sokkel zorgde. De Stichting Vrienden van Corne lia nam de restauratiekosten voor haar rekening. „De reacties zijn po sitief', aldus Den Ouden. Persoonlijke gesprekken pas sen beter in de doelstelling van De Zonnebloem dan in een grote groep erop uit trekken. Binnen de massa kan een mens juist eenzaam zijn. Daarom geven wij vaak de voorkeur aan het één op één contact", zegt voorzitter Rob Smith. Hij heeft in dit verband een mooi voorbeeld: „Als vrijwilliger met een oude man eens door zijn vroe gere dorp gereden. Langs zijn ge boortehuis en zijn vroegere school. Die man heeft honderduit verteld. Dat soort contacten mis je als je met twee bussen naar Dier gaarde Blijdorp gaat. Die dagtoch ten doen we dus ook niet meer." Wat deze afdeling wel koestert is ZIERIKZEE - Voor de wijk Poortam bacht zijn 22 bestemmingsplannen van kracht. Het oudste dateert al van 1968. Dit houdt in dat het hoog tijd wordt deze situatie te actualiseren en de vele verschillende plannen samen te voegen. Aan het vooront werp voor het nieuwe bestem mingsplan Poortambacht wordt maandag in het Zierikzeese ge meentehuis een inspraakavond ge wijd. Wethouder Roel van der Wekken geeft daar een korte inlei ding. Daarna kunnen de aanwezi gen vragen stellen en de plankaar- ten bekijken. Ook kan er een reac tieformulier worden ingevuld. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Meest gelezen 1Kreeft weer boven water 2. Kreeftenseizoen geopend 3. Dodelijk ongeval jongetje En verder Voor alle Uit-tips en tentoonstellingen in galeries zie www.pzc.nl/extra/uitpagina. TIPS: schouwen-duiveland@pzc.nl Meer regionieuws op www.pzc.nl/schouwen-duiveland gelegenheid van dit jubileum met een fraaie brochure. „Dat is het resultaat van een mooie match op de beursvloer vo rig jaar met fotografe Petra van der Linde en Roland van IJsseldijk van ontwerpbureau Anders Doen. Zij hebben een seizoen lang onze acti viteiten gevolgd en in beeld ge bracht", vertelt Smith. De brochure wordt uitgereikt aan de vijftig vrijwilligers en de ruim vierhonderd mensen die van de ac tiviteiten van De Zonnebloem ge bruikmaken. 'Gasten' noemt de af deling die zelf. En om 'de gasten' draait het natuurlijk allemaal bij naastenliefde en hulpverlening. De oorsprong van de regionale af deling ligt bij de breischool van één van de nonnetjes in de vroege re Corneliastichting in Zierikzee. De Zonnebloem had in de dames Blommaert, Praet en Van Geesber- gen warme pleitbezorgers van het eerste uur en vele uren die daarop volgden. Het zijn bekende namen binnen de katholieke gemeen schap in Zierikzee. „Maar dat wil niet zeggen dat De Zonnebloem nu nog steeds een katholieke orga nisatie is hoor. Van oorsprong wel natuurlijk, maar al lange tijd zijn mensen van alle gezindten bij ons welkom", aldus de voorzitter. In 197s sloot deze regionale afde ling zich officieel aan bij de lande lijke organisatie. Maria Versteeg werd hier de. eerste lokale voorzit ter en zij werd tevens lid van het provinciaal en van het landelijk hoofdbestuur. Het jaarprogramma staat de ko mende maanden in het teken van het jubileum. Dat wil zeggen extra activiteiten speciaal voor de gasten- van De Zonnebloem. Als eerste staat er een ontspanningsmiddag in de agenda op zaterdag 17 april in het dorpshuis in Dreischor. Het speciaal gevormde jubileumkoor beleeft daar zijn première. Een an der hoogtepunt belooft het naspe len van een Boerenbruiloft te wor den, eind oktober in De Schutse in Burgh-Haamstede. het zogeheten 'zonnebusje'. De Zonnebloem huurt het busje inclu sief chauffeur van een stichting in Noord-Beveland. Met regelmaat worden met maximaal zeven deel nemers tripjes gemaakt naar de Boulevard in Vlissingen, een tuin centrum of ander reisdoel. Hoe populair het 'zonnebusje' in middels is, blijkt alleen uit de dik 7000 km die deze afdeling er in een jaar tijd mee heeft afgelegd. Mooi voorbeeld van eenmalige ac tiviteit, waarbij De Zonnebloem sa men werkte met anderen leverde vorig jaar het ontbijt dat kinderen van de Samuelschool in Kerkwer- ve in het dorpshuis serveerden voor ouderen in het dorp. „Ook dat was een mooie ontmoeting." Ontmoeting tussen ouderen en schooljeugd op initiatief bloem en de Samuelschool in Kerkwerve. foto van De Zonne- Dirk-Jan Cjeltema door Ali Pankow ZIERIKZEE - Ondanks drastische be zuinigingen (5 miljoen euro) waar de gemeente Schouwen-Duive land zich voor geplaatst ziet, blij ven negen culturele organisaties tot en met 2012 buiten schot. Dat is het resultaat van het con tract dat de provincie vorig jaar al met de gemeente heeft afgesloten. De twee overheden verbinden zich beide in dit zogeheten regioar rangement de betreffende culture le activiteiten financieel te zullen steunen. Voor het initiatief Regio- ruis bracht dit redding voor 2010. Het gemeentebestuur wilde aan vankelijk geen 4500 euro subsidie meer verstrekken aan deze wed strijd voor beginnende popbands, maar moest daarop terugkomen vanwege het contract met de pro vincie. Regioruis prijkt dan ook weer op de lijst met organisaties die zowel van provincie als ge meente op subsidie kunnen reke nen. Op die lijst staan onder meer ook: Zonnemaire Buitengewoon 7500); Muziek Monumentaal 4500); St. Bewaerschole (€10.000); Kunstschouw Westerschouwen 7500), Anywave (€4000); St. Histo rische Spelen 5000), Brogum programmering (€7500) en Week end Amateurkunst (€4000).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 55